Neptun je jiný, než ukazuje většina snímků. Vědci odhalili skutečnou barvu planety

Emma Fousková Emma Fousková
11. 1. 2024 17:05
Snímky z osmdesátých let zobrazují Uran jako světle tyrkysový a Neptun jako tmavě modrý. Tyto barvy se pro planety z okraje Sluneční soustavy používají dodnes. Nedávno zveřejněná studie ale ukazuje, že ve skutečnosti se od sebe obě planety svou barvou příliš neliší.
Foto: Shutterstock.com

První snímky dvojice ledových obrů pořídila už v osmdesátých letech vesmírná sonda Voyager 2. Ta byla první a zároveň jedinou sondou, která kolem planet proletěla. Během své mise nafotila dohromady 18 tisíc snímků. Fotografie Uranu a Neptunu ale vědci upravili, aby zvýraznili unikátní atmosférické jevy na planetách. 

Platí to především pro Neptun, kde zesílili odstíny modré. Díky tomu lze na snímcích vidět v atmosféře planety temné skvrny či útvar zvaný Jižní polární vlna. Planeta ale kvůli tomu dostala modrý odstín, který neodpovídá realitě. 

V prvním řádku je Uran a Neptun tak, jak je zobrazili vědci ze snímků ze sondy Voyager 2. Pod nimi snímky z aktuální studie.
V prvním řádku je Uran a Neptun tak, jak je zobrazili vědci ze snímků ze sondy Voyager 2. Pod nimi snímky z aktuální studie. | Foto: Patrick Irwin, University of Oxford

"O uměle saturované modré se tehdy mezi planetárními vědci vědělo. Obrázky byly publikovány s popiskem, který na to upozorňoval. Jenže tato poznámka se postupem času ztratila," uvedl pro BBC Patrick Irwin, profesor z Oxfordské univerzity, který byl vedoucím výzkumu v nové studii publikované Královskou astronomickou společností.

Upravování snímků z vesmíru je v astronomii běžnou praxí. "Bylo by pošetilé dívat se na astronomický snímek a nemyslet si, že je upravený. Musí být, aby na nich šly vidět věci," vysvětlil pro BBC zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey.

K zachycení co nejpřesnějších barev Neptunu a Uranu využili vědci z Oxfordské univerzity Hubbleův vesmírný dalekohled a Velmi velký dalekohled v Chile. Své poznatky následně porovnali se záznamy pozorování zachycenými Lowellovou observatoří v Arizoně v letech 1950 a 2016. Výsledky nakonec potvrdily, že Uran je o něco světlejší než Neptun, a to zejména kvůli silnější vrstvě aerosolového oparu v atmosféře, který jeho barvu zesvětluje.

"Aplikováním našeho modelu na původní data jsme byli schopni zrekonstruovat co nejpřesnější barvy Neptunu i Uranu," dodal Irwin. Obě planety se od sebe na rozdíl od mnohých nákresů v učebnicích barevně zase tolik neliší.

Nová zjištění vítá i astronomka Heidi Hammelová, která se v roce 1989 podílela na prvním snímkování Neptunu sondou Voyager 2. "Doufám, že tato studie pomůže odčinit desetiletí nepravdivých informací o zbarvení Neptunu," uvedla Hammelová pro The New York Times.

Studie zároveň odhalila, co způsobuje doposud záhadné sezonní změny barev Uranu, kdy se během slunovratů planeta jeví více do zelena a během rovnodenností zase do modra. Jev je spojen s polohou planety, která téměř leží na svém boku. V zimě je tak jeden z pólů Uranu namířen na Slunce a planeta se jeví zelenější, zatímco během jara a podzimu, kdy je Slunce nad rovníkem, vypadá více modrá.

 

Právě se děje

Další zprávy