Protest byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn, jak informovala agentura Reuters.
Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong oznámil, že ho dnes znovu zadržela policie a obvinila z porušení podmínek kauce. Wong byl podle listu Bild zadržen na letišti při cestě do Německa, kde se měl zúčastnit akce pořádané tímto deníkem.
Koncem srpna hongkongské úřady Wonga zadržely a obvinily z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně ho na kauci propustily. Své dnešní zadržení pokládá za pouhý důsledek procedurální chyby a předpokládá, že bude v pondělí opět volný.
Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. Tisíce demonstrantů dnes za dohledu policie zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako "Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu" či "Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong".
Někteří američtí zákonodárci vyslovují hongkongským demonstrantům podporu a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že se Spojené státy budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.
"Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva," citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.
"Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu," uvedl jeden z organizátorů dnešního pochodu. "Prosím, podpořte nás v našem boji," dodal.
Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v uplynulém týdnu slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona. Její slib však aktivisty neuspokojil.
Demonstranti dnes vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká sinolog