"Jejich taktikou je posílat lidi na smrt," řekl seržant ukrajinské 46. letecké mobilní brigády Oleksandr Pohrebyskyj ukrajinskému listu Pravda s tím, že Wagnerova žoldnéřská skupina o Bachmut bojuje už od května. Podle expertů navíc město není až tak strategickou pozicí a jeho dobytí by mělo spíš symbolickou hodnotu.
Wagnerovci posílají své muže do přímých útoků s Ukrajinci, kvůli čemuž ztratili už pět tisíc bojovníků a tisíce se jich zranily. Ruská armáda proto musela nasadit jako posily elitní výsadkáře. I díky tomu na začátku letošního roku zlepšili bojovou taktiku, kdy místo přímého útoku na Bachmut město obklíčili a odřízli.
Ruští vojáci pomalu postupují severně a jižně od Bachmutu, čímž potenciálně urychlují den, kdy se ukrajinští velitelé budou muset rozhodnout, jestli nařídí svým jednotkám, aby se z města stáhly na západ podél silnice T0504, která je klíčová. "Ukrajinské síly udržují zásobovací trasy na západě otevřené navzdory plíživému obkličování ze strany Ruska v posledních šesti týdnech," uvedlo minulý týden britské ministerstvo obrany.
Ukrajinští vojáci dokážou odhadnout, ve kterých situacích se vyplatí jít s ruskými jednotkami do boje, protože i když v něm ztratí stovky mužů, vědí, že nejde o zbytečnou misi. Každý ruský voják, kterého Ukrajinci teď zabijí, bude Rusům chybět při plánované jarní ofenzivě Ukrajiny, píše magazín Forbes.
📽️Mechanized unit of Ukrainian 17th Tank Brigade attacking Russian positions in the eastern Ukraine.#UkraineRussiaWar pic.twitter.com/9De2y3Qrlr
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) February 19, 2023
Bachmut brání ukrajinská 241. teritoriální brigáda, 93. mechanizovaná brigáda, 57. motorizovaná brigáda a 17. tanková brigáda, která by měla být nejlépe vybavenou jednotkou. Její vojáci jezdí zhruba ve stovce modernizovaných tanků T-64BV. Jde o stroje ukrajinské výroby z dob studené války s rychlými samonabíječi pro hlavní děla ráže 125 milimetrů. Navíc jsou dovybavené moderní optikou.
I přes modernizaci je ale třímístný čtyřicetitunový tank T-64 na hranici životnosti. Jeho řízení palby, pancíř a kanon se nemohou rovnat novějším tankům západní výroby. "Hlavním problémem našich tanků je jejich stáří," popsal velitel roty 17. tankové brigády Oleksander Syrotiuk televizi CTV.
I když Syrotiuk a jeho jednotka využívají starou techniku, jak nejlépe umí, velitel 17. tankové brigády by pro své vojáky uvítal některé z tanků Leopard 2, které Ukrajina získává od svých evropských spojenců. Ty by jim mohly v pokračujících bojích o Bachmut zásadně pomoci.