Vyjednávání krachlo, schyluje se k bitvě o Kaddáfího

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 9. 2011 17:05
Město Baní Valíd, kde se zřejmě Kaddáfí skrývá, opustili jeho synové Saíf a Muttasím
Foto: Reuters

Tripolis - Jednání mezi povstalci a Kaddáfího věrnými ztroskotalo.

Přechodná národní rada proto zvažuje, že na obklíčené pouštní město Baní Valíd, kde se svržený diktátor zřejmě skrývá, zaútočí.

S odkazem na vyjednavače povstalců Abdalláha Kenčíla o tom informovala BBC.

"Jednání selhala a žádná další se konat nebudou. Odcházím a přenechávám řešení problému vojenskému veliteli," uvedl Kenčíl pro britskou zpravodajskou stanici.

Civilisty teď rebelové vyzývají, aby město opustili a nenechali se použít jako živé štíty.

V pondělí odpoledne ale přeci jen svitla naděje na ukončení bojů bez dalšího krveprolití.

Šéf Přechodné národní rady Mustafá Džalíl oznámil, že město opustili Kaddáfího synové Saíf al-Islám a Muttasím, kteří byli největší překážkou při vyjednávání.  

Podle dalšího Kaddáfího syna Sádího může za krach jednání pravě Saíf al-Islám a jeho agresivní výroky. On sám se podle svých slov pokouší jednání obnovit a domluvit kapitulaci bez dalších bojů.

Útok bude až poslední možností, téměř všechny už ale byly vyčerpány

Město Baní Valíd, nacházející se přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu, je ústředním městem kmenového území nejvlivnějšího libyjského kmene Varfálla. Povstalci se na něj zdráhali zaútočit, protože mnoho příslušníků kmene bojovalo po jejich boku o města Misuráta a Benghází.

Požadavek loajalistů, aby si pro Kaddáfího přišli neozbrojení, je ale pro povstalce nepřijatelný.

V současné době zbývají plukovníkovu režimu poslední čtyři věrná města. Kromě Baní Valíd je to ještě rodná Syrta a obce Džufra a Sabha.

Předseda Přechodné národní rady Džalíl se nechal slyšet, že byla zbylým Kaddáfího jednotkám dodána humanitární pomoc a ponechán čas na rozmyšlenou. Ten už ale vypršel a povstalci je vyzývají, aby se vzdali a zamezili dalšímu krveprolití.

Kaddáfího vojenští velitelé, kteří stále vzdorují, podle vyjednavače Abdalláha Kenčíla požadují, aby jim povstalci zaručili spravedlivý soud, ale neprokazují žádnou dobrou vůli.

Zda je Kaddáfí skutečně v obléhaném městě, není jisté. Jeho mluvčí Mussá Ibrahím v posledním telefonickém rozhovoru se západními novináři řekl, že je plukovník v bezpečí a obklopen svými věrnými pobývá na území Libye.

Agentury však sdělily, že šéf bezpečnostních brigád Muammara Kaddáfího Mansúr Zaú s dalšími asi deseti lidmi blízkými Kaddáfímu překročili hranice Nigeru a dorazili do nigerské metropole Niamey.

Televize Al-Arabíja v pondělí informovala, že skupina se na území jižního souseda Libye dostala údajně v neděli poté, co několik dní čekala na vpuštění do země na hranicích.

Totožnost ostatních osob není známá, ale nejedná se ani o syny ani jiné členy Kaddáfího rodiny, citovala AFP nejmenovaný nigerský zdroj.

Ten zároveň uvedl, že Zaú, který je bývalým ministrem pro komunikaci a také bývalý šéf Kaddáfího kabinetu, odmítá titul šéfa bezpečnostních brigád.

NATO se brzy stáhne, slibuje jeho šéf

Vojenská operace Severoatlantické aliance v Libyi skončí už brzy. Je o tom přesvědčen šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. Bližší datum ukončení akcí ale šéf NATO neupřesnil, vše prý závisí na dalším vývoji situace. Jen samotné polapení či smrt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího k ukončení aliančních operací podle něj ale nestačí.

"Nemohu uvést přesné datum, ale věřím, že se tak stane brzy. NATO a naši partneři tam budou tak dlouho, jak bude třeba - ani o minutu déle," cituje Rasmussena ČTK.

Čína chtěla Kaddáfího dozbrojit

Z dokumentů objevených po osvobození Tripolisu vyplývá, že čínské zbrojovky nabízely Kaddáfího armádě zbraně a munici v hodnotě 200 milionů dolarů.

I přes embargo OSN nabízely Libyjcům raketomety, protitankové střely a další zbraně. Jako první o tom informoval zpravodajský server kanadského deníku The Globe. Jeho reportér podle ČTK našel dokumenty mezi odpadky v tripoliské vládní čtvrti.

Materiály údajně obsahují poznámky libyjských bezpečnostních činitelů týkající se obchodní cesty do Pekingu z 16. července. Libyjce tam měli přijmout zástupci tří zbrojních firem. Čínská strana navrhovala dopravit zbraně do Libye přes třetí země, například Alžírsko nebo Jihoafrickou republiku.

V neděli informaci potvrdil i americký deník The New York Times. Peking zatím obvinění nijak nekomentoval. Povstalci naopak tvrdí, že o plánovaném prodeji čínských zbraní vědí a mají na to důkazy.

 

Právě se děje

Další zprávy