Vůdce Boko Haram je mrtev, armádě se vzdaly stovky bojovníků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2014 10:40
Abubakar Shekau zřejmě zahynul již dříve, po smrti je prý i jeho pravděpodobný nástupce, který zřejmě přijal jeho jméno.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau.
Vůdce nigerijské islamistické sekty Boko Haram Abubakar Shekau. | Foto: Reuters

Abuja - Nigerijská armáda ve středu oznámila smrt vůdce radikální islámské organizace Boko Haram.

Zároveň informovala, že byl zabit i muž, který se za něj od té doby na zveřejňovaných propagandistických videích vydával.

Vojákům se také vzdalo přes 260 islamistů. Přibližně polovina z nich složila zbraně u města Biu ve státě Borno, napsal s odkazem na armádní zdroj server BBC.

Zpravodaj serveru nicméně doplnil, že armádní prohlášení není možné potvrdit. Pokud jsou však pravdivá, znamenalo by to v boji proti islamistům zásadní zlom.

Přijal jeho jméno

Ze slov generála Chrise Olukoladeho vyplývá, že vůdce organizace Abubakar Shekau zahynul již dříve (nejspíš v loňském roce) a že po smrti je i jeho pravděpodobný nástupce, který podle všeho přijal jeho jméno. Podle generála šlo zřejmě o muže jménem Muhammad Bašír.

Předák islamistů "působící nebo vydávající se na videích za mrtvého Abubakara Shekaua, výstřední postavu známou jako vůdce skupiny Boko Haram", byl zabit v boji s armádou v severovýchodní Nigérii, informoval Olukolade.

O Shekauově smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát poté, co o tom informovaly nigerijské bezpečnostní zdroje, připomněla AFP. Pro svá tvrzení ale neposkytly důkazy, armáda se k jeho údajné smrti vyjádřila až v tuto chvíli.

Generál doplnil, že jméno Abubakara Shekaua se stalo jakýmsi symbolickým znakem pro Boko Haram.

Těžké ztráty

Islamisté utrpěli v posledních týdnech těžké ztráty. Boje s nigerijskou armádou probíhají v blízkosti jejich bašty, města Maiduguri na severovýchodě země. Boko Haram v posledních měsících pozabíjela nebo unesla stovky lidí.

Prezident Goodluck Jonathan.
Prezident Goodluck Jonathan. | Foto: Reuters

Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo se ze spárů islamistů zachránit.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan na půdě OSN naléhal, aby organizace přišla s dalšími způsoby, jak bojovat s ozbrojenci. Důkazy podle něj ukazují, že zdroje Boko Haram pocházejí z velké části ze zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy