Policistka v Minnesotě zastřelila černocha. Protesty se zvrhly v nepokoje i rabování

Policistka v Minnesotě zastřelila černocha. Protesty se zvrhly v nepokoje i rabování
Někteří protestující házeli lahve s vodou nebo kameny...
Policie později uvedla, že důvodem zastavení byla prošlá registrace vozidla. Při zkoumání dokladů navíc policisté zjistili, že byl na Wrighta vydán zatykač a dosud se neobjevila zpráva z jakého důvodu. Hlídka se ho proto rozhodla zatknout.
Vozidlo s Wrightem ujelo několik bloků, než nárazem do jiného auta zastavilo. Život muže, který byl otcem dvouletého dítěte, se však lékařům zachránit nepodařilo.
Od neděle proto dosud každý den protestovaly stovky lidí u místního policejního velitelství. Demonstrace doprovázelo i násilí.
Foto: Reuters
Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2021 19:13
Už třetí den po sobě demonstrovaly stovky lidí v americkém Minneapolisu před místní policejní centrálou. Do ulic je vyhnala smrt Daunteho Wrighta, teprve 20letého černocha zastřeleného policistkou. Sílu protestů umocnilo také to, že incident se odehrál jen o několik kilometrů od místa, kde přišel loni o život George Floyd. Místní prokuratura oznámila, že proti policistce vznese obviní ze zabití.

Bezpečnostní složky ještě před začátkem nočního zákazu vycházení prohlásily demonstrace za nezákonné a za pomoci slzného plynu a zábleskových granátů je ukončily. Okresní prokurátor Pete Orput ve středu oznámil, že proti bělošské policistce Kim Potterové, jež Wrighta postřelila, vznese obvinění ze zabití. V případě odsouzení jí hrozí až desetileté vězení a pokuta, uvedl místní list Star Tribune.

Úterní protesty podle Star Tribune začaly poklidným odpoledním shromážděním, na kterém lidé volali po zahájení nezávislého vyšetřování ohledně počínání Potterové, která mezitím policejní sbor v Brooklyn Center opustila. Aktivistka a právnička Nekima Levyová Armstrongová davu řekla, že nedávno mluvila s guvernérem státu Minnesota o navržení policejních reforem včetně zrušení tzv. kvalifikované imunity, která chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.

Při setmění pak před nově oplocenou policejní centrálou na severním okraji Minneapolisu zůstalo několik stovek demonstrantů, proti nimž stály desítky policejních těžkooděnců a také členové národní gardy. Někteří protestující přes plot na pořádkové síly házeli lahve s vodou a další předměty. Policie před devátou večer (04:00 SELČ), tedy více než hodinu před začátkem zákazu vycházení, shromáždění prohlásila za nezákonné a začala lidi vyzývat, aby se rozešli.

Následovaly desítky minut poměrně dramatické konfrontace zahrnující slzný plyn, zábleskové granáty i "nesmrtící" projektily na rozhánění demonstrací. Dav demonstrantů postupně mizel, zatímco slzný plyn pronikal i do bytů poblíž policejní stanice. Policie později oznámila zatčení více než 60 lidí. V neděli a pondělí protesty provázelo rabování, v noci na středu ovšem policie hlášení o takovýchto výtržnostech neměla.

Podobné scény zažívalo největší město Minnesoty před necelým rokem poté, co v rukách policie zemřel George Floyd podezřelý z použití falešné bankovky k nákupu cigaret. Nový kontroverzní zásah zdejší policie proti černošskému obyvateli přišel v citlivém momentu, kdy se v Minneapolisu koná soud s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem obžalovaným z Floydovy vraždy.

Daunte Wright zemřel poté, co jej v neděli policie zastavila na silnici kvůli podezření z dopravního přestupku. Strážníci pak zjistili, že na řidiče byl vydán zatykač, a pokusili se jej zadržet. Mladík ale nespolupracoval a nasedl zpět do svého vozu, načež padl jediný výstřel. Wright byl prohlášen za mrtvého po havárii nedaleko místa střetu s policií.

Potterová ve světle incidentu po 26 letech policii opustila. To samé učinil v úterý dosavadní šéf policie v Brooklyn Center Tim Gannon, který předtím Wrightovu smrt popisoval jako výsledek "neúmyslného" výstřelu. Potterová podle něj chtěla použít elektrický paralyzér, ale omylem sáhla po pistoli.

"Musíme zajistit, že bude spravedlnosti učiněno za dost, že bude vykonána spravedlnost. Daunte Wright si to zaslouží. Jeho rodina si to zaslouží," řekl starosta Brooklyn Center Mike Elliott, který je prvním černochem v této funkci. Elliott také podle agentury AP vyjádřil naději, že odchod Potterové od policie "přinese komunitě jistý klid".

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy