Foto: Demonstrace v Portlandu sílí. Místní si stěžují na brutalitu maskovaných agentů

Foto: Demonstrace v Portlandu sílí. Místní si stěžují na brutalitu maskovaných agentů
Hlavním důvodem protestů v Portlandu je rasová nerovnost v mnoha oblastech života Američanů. Nejviditelnějším hnutím je Black Lives Matter, v překladu Na životech černochů záleží.
Poklidných demonstrací se v Portlandu denně účastní tisíce lidí. Podle průzkumů zveřejněných deníkem New York Times se do protestů po celých Spojených státech zapojilo po dobu jejich trvání 15 až 26 milionů Američanů.
Protestující na mostě v Portlandu.
Portlandská policie proti demonstrantům v mnoha případech použila i slzný plyn. Podle protestujících bezpečnostní složky tuto techniku používají příliš často. Za pravdu jim dal i federální soudce, který policii nakázal slzný plyn používat jen v bezprostředním ohrožení bezpečnosti, uvedl deník New York Times.
Foto: Reuters
ČTK Vojtěch Trdlica, ČTK
29. 7. 2020 11:15
Ani po dvou měsících v USA neutichají masové protesty za rasovou rovnoprávnost, které vyvolala vražda černocha George Floyda. Nejdramatičtější je situace v Portlandu ve státě Oregon, kde se dokonce objevily maskované federální jednotky a agenti. Místní tvrdí, že napětí jen zvyšují, a oregonští zastupitelé žalují vládu ve Washingtonu kvůli porušování ústavy.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Kvůli koronaviru začne SP v sjezdovém lyžování o týden dřív

Světový pohár ve sjezdovém lyžování začne tradičními obřími slalomy v Söldenu o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou na ledovci v Rakousku 17. října, muži o den později. Změnu už schválila Mezinárodní lyžařská federace.

"Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů a zajistit ubytování tak, aby to odpovídalo regulím," zdůvodnili změnu termínu rakouští pořadatelé.

Je pravděpodobné, že kvůli koronaviru bude výrazně omezen počet diváků. Po závodech v Söldenu by měl seriál pokračovat až koncem listopadu ve finském Levi, poté by se měl přesunout na severoamerický kontinent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy