Na černošských životech záleží, chceme spravedlnost, protestovali lidé v Evropě

Na černošských životech záleží, chceme spravedlnost, protestovali lidé v Evropě
Protesty v USA začaly poté, co minneapoliská policie při zadržení pravděpodobně usmrtila afroameričana George Floyda. Floyd zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Strážník za to zatím nenese žádný trest.
Demonstrace proti rasismu se odehrály v několika státech USA a doprovázely je zapálená auta, rabování i střety mezi policisty a protestujícími.
Pochody v ulicích často doprovází i násilí.
Na předčasnou smrt George Floyda reagovali lidé i v Evropě. V Berlíně se v sobotu před americkou ambasádou u Braniborské brány sešlo několik tisíc lidí, kteří protestovali proti okolnostem Floydovy smrti.
Foto: Reuters
Smrt Afroameričana George Floyda při policejním zásahu vyvolala vlnu protestů nejen ve Spojených státech a Kanadě, ale také v Británii, Itálii, Dánsku či Německu. Lidé v evropských zemích požadují spravedlnost a trest pro minneapoliského strážníka, který Floydovi klečel na krku.

V Berlíně se v sobotu před americkou ambasádou u Braniborské brány sešlo několik tisíc lidí, kteří protestovali proti okolnostem Floydovy smrti. Černoch zemřel poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Dav nesl transparenty "Na černošských životech záleží", "Spravedlnost pro George Floyda" či "Nemohu dýchat".

Stovky lidí demonstrovaly v londýnském obvodu Peckham. Dav v jednu chvíli zastavil veškerou dopravu na místní hlavní komunikaci. Do centra Londýna byla svolána další demonstrace také na dnešek. Příští týden ve středu, v sobotu a v neděli se pak protesty v Londýně budou konat v Hyde Parku, před parlamentem a také před americkým velvyslanectvím.

V kanadském Torontu demonstranti uspořádali protestní pochod od parku Christie Pits k velitelství městské policie. Akce, která byla protestem proti smrti Floyda a také černošky Regis Korchinskiové-Paquetové, se zúčastnilo několik tisíc lidí.

Korchinskiová-Paquetová zemřela ve středu během policejního zásahu po pádu z balkonu výškové budovy. Média s odvoláním na policii uvedla, že žena byla v době zásahu na balkoně, ze kterého skočila. Rodina ženy ale odmítá, že by spáchala sebevraždu, z podílu na smrti proto viní policii. Incident policie nadále vyšetřuje.

V minulých dnech se demonstrace i připomínky Floydovy smrti konaly například v Tokiu, severoitalském Milánu nebo v Mašhadu na severovýchodě Íránu.

V New Yorku kolabuje všechno, je tragické to vidět v tak bohaté zemi, líčí Boehmová.

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice, říká Zuzana Boehmová, která v USA žije. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy