Kyjev - Na Ukrajině neexistuje politika, jen do politického kabátu navlečené obchodní zájmy.
Od 90. let minulého století je ukrajinský parlament místem, kde se scházejí delegáti vlivných oligarchů.
Jejich prostřednictvím poté prosazují vlastní zájmy a fakticky kontrolují celou zemi.
Předchozí volby byly v tomto směru dovedeny do absurdity. Podle Leninova hesla, že "každá kuchařka může řídit stát", usedl v Nejvyšší radě například řidič východoukrajinského magnáta Rinata Achmetova. Novináři ho poté nachytali, jak si během zasedání vybírá karabinu.
Sesazení režimu prezidenta Viktora Janukovyče na situaci nic nezměnilo. Politická revoluce se nekoná.
Ukrajinští oligarchové dál nominují do parlamentu své kandidáty. Změnilo se pouze rozložení sil.
Všemocný Beňa
Za vítěze voleb, bez ohledu na jejich výsledek, lze předem označit oligarchu Ihora Kolomojského.
Čtvrtý nejbohatší muž Ukrajiny, ukrajinskými byznysmeny přezdívaný Beňa (podle oděského krále podsvětí Beňi Krika z povídky Isaaka Babela - pozn. red.), je spoluvlastníkem průmyslové skupiny Privat a ovládá finanční impérium v čele s bankou PrivatBank, které sahá až za hranice Ukrajiny.
Letos v březnu se Kolomojskij přeorientoval z podnikatele na státního úředníka. Byl jmenován gubernátorem rodné Dněpropetrovské oblasti, aby v regionu zastavil rozlézání separatistických tendencí. To se mu podařilo.
Dněpropetrovská oblast, nehledě na sousedství s Doněckou oblastí, je nejstabilnějším regionem na východě Ukrajiny.
S radikály i opozicí
Miliardář Kolomojskij sám nekandiduje ani do boje o ukrajinský parlament neposlal vlastní partaj.
Do voleb ovšem jde v neformální koalici s prezidentem Petrem Porošenkem. Jinými slovy: oligarchové si nebudou navzájem překážet.
Například v Dněpropetrovské oblasti přibližně polovinu jednomandátových okruhů "přenechal" Porošenkovým lidem.
Byznysmenovi lidé se objevili na kandidátkách všech vlivných sil - proprezidentského Bloku Petra Porošenka, Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka, ale i mezi kandidáty Silné Ukrajiny, strany prominenta Janukovyčova režimu Serhije Tihipka.
S Kolomojského tichou podporou kandiduje do parlamentu v městečku Vasylkivka v Dněpropetrovské oblasti šéf radikálního Pravého sektoru Dmytro Jaroš.
Na rozdíl od své partaje, která podle průzkumu nezíská víc než 2 % hlasů, má vysoké šance usednout v Nejvyšší radě.
Boj o zbytek moci
"Kolomojskij ucítil, že jsme oslabili a chce nás zkrátka zlikvidovat, všechno nám sebrat," postěžoval si ukrajinskému zpravodajskému serveru Insider Ivan Fursin, poslanec a obchodní partner oligarchů Dmitra Firtaše a Serhije Lovočkina, který navíc šéfoval Janukovyčově kanceláři.
Skupina, která bezmála deset let kontrolovala klíčové vládní posty, po Janukovyčově pádu přišla o vliv a pomalu přichází i o svůj byznys. Šanci prosadit své lidi do parlamentu si ale nenechá ujít.
Stará garda sází na nový politický projekt - Opoziční blok.
Partaj vznikla na troskách skomírající Strany regionů, která se voleb neúčastní, a sjednocuje hlavní proruské a protimajdanovské síly. Její kandidátku vede bývalý vicepremiér Jurij Bojko, třetí člen vlivového tria Lovočkin-Firtaš.
Kromě Opozičního bloku mají oligarchové své lidi v Tihipkově Silné Ukrajině, a dokonce v Bloku Petra Porošenka. Na kandidátku prezidentovi strany se jim podařilo probojovat také díky koalici se stranou UDAR Vitalije Klička, kterou Lovočkin podporuje.
Za speciální Lovočkinův projekt je považována Radikální strana populisty Oleha Ljaška. Ljaškův nacionalismus není pro starou gardu problém. Naopak přednost.
Radikální strana se podle posledních průzkumů drží na druhém místě. Na ruku jim jde také Ljaškův konflikt s Kolomojským.
Prohra krále Donbasu
Černý rok naopak zažívá další šedá eminence Janukovyčova režimu, nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.
Někdejší pán Donbasu, který ovládal Stranu regionů, přišel kvůli konfliktu s Ruskem nejen o část byznysu, ale také vliv v Nejvyšší radě.
Strana regionů tradičně vítězila na Krymu a na východu Ukrajině. Ruská anexe poloostrova a proruští separatisté zúžili politickou mapu natolik, že Achmetov na ní stěží najde místo.
Oligarcha se pokusí své kandidáty prosadit v jednomandátových okruzích na osvobozených částech Doněcké a Luhanské oblasti, v Charkovské oblasti, částečně v Zaporožské oblasti a s pomocí Opozičního bloku.
Už nyní je ale jasné, že jeho vliv na ukrajinskou politiku bude, oproti dřívějšku, minimální.