Devětatřicetiletý zakladatel Telegramu má francouzské a ruské občanství. Vyšetřovatelé po zatčení na pařížském letišti tvrdili, že jeho platforma pro zasílání zpráv byla zneužívána k podvodům, obchodování s drogami, praní špinavých peněz a dalším trestným činům.
Podle televizního kanálu TF1 měl být na podnikatele vydaný zatykač i v souvislosti s nedostatečným zajišťováním bezpečného obsahu na Telegramu, který podnikatel před více než deseti lety založil a který nyní řídí z pozice generálního ředitele.
Ruský novinář Alexander Sladkov zdůraznil, že ruská armáda provádí polovinu své komunikace prostřednictvím Telegramu a okamžitě musí být vytvořena alternativa.
"Tento útok byl očekáván. Nyní naléhavě potřebujeme vytvořit ruskou vojenskou platformu pro zasílání zpráv. Nebylo možné na to myslet dříve?! Ruským trestem je nedbalost. A tohle je noční můra," napsal Sladkov.
"Telegram je v současnosti základem vojenské komunikace. Od této chvíle je to všechno v ohrožení. Není tohle největší tragédie letošního srpna?" napsal ruský vojenský bloger Alexej Sukonkin.
Ruský telegramový kanál Rybar, založený Michailem Zvinčukem, bývalým zaměstnancem ruského ministerstva obrany, poukázal na to, že se Telegram nyní stal téměř hlavním prostředkem kontroly jednotek v ukrajinské válečné zóně.
"Bude velmi smutné a zároveň úsměvné, pokud hybatelem změn v přístupu ke komunikaci a řízení v ruských ozbrojených silách bude zatčení Pavla Durova. A ne ty čistě vojenské problémy, které se za dva roky nahromadily, nad kterými příslušné oddělení z nějakého důvodu raději přimhouřilo oči," uvedl kanál.
Na budoucnost Telegramu se zaměřily i ruské deníky. "Pokud Telegram narazí, jak bude (naše armáda) bojovat?", "Telegram by se mohl stát nástrojem NATO", hlásaly jejich titulky.
Situaci začali komentovat i ruští politici. "Svoboda slova v Evropě je mrtvá. Elon Musk je svobodný, Mark Zuckerberg je svobodný. Ale Durov je ve vězení. Proč? Protože je Rus. Takže byl vystopován jako osoba, která má být obětním beránkem Západu, jako zlý Rus," tvrdila v reportáži britské agentury Reuters poslankyně Státní dumy Maria Butinová.
Ta byla v roce 2018 odsouzená v USA k 15 měsícům vězení za to, že působila jako ruská špionka. Po zatčení Durova prohlásila, že byl šéf Telegramu zatčen ve snaze Západu získat kontrolu nad Telegramem. "Nyní mají v podstatě rukojmí a budou se snažit Rusko vydírat. Budou se snažit vydírat všechny uživatele Telegramu," uvedla.