Vojáci OSN v Kongu budou bojovat na straně armády

Roman Gazdík
5. 12. 2007 14:10
Ofenziva proti tutsijské armádě zahájena
Jeden z vojáků vzbouřeného generála Nkundy.
Jeden z vojáků vzbouřeného generála Nkundy. | Foto: Reuters

Goma, Congo - OSN vojensky podpoří ofenzivu konžské armády proti vzbouřenému generálovi Laurentu Nkundovi. Je možné, že se její jednotky MONUC přímo zapojí do bojových operací.

Mluvčí MONUC Kamal Saiki řekl britské televizi BBC, že OSN je nyní připravena "zajistit palebnou podporu, včetně dělostřelectva a letectva."

Jednotky OSN podpořily ofenzivu konžské armády proti Nkundovým bojovníkům už v prosinci 2006.

4 miliony mrtvých a mír stále v nedohlednu

Mise MONUC se v současnosti účastní 15 000 vojáků, kteří mají dohlížet na mír v oblasti po skončení občanské války roku 2003. Ta byla nejkrvavějším válečným konfliktem posledních desetiletí a zanechala za sebou 4 miliony mrtvých.

Vláda prezidenta Josepha Kabily po demokratických volbách roku 2006 slíbila obnovení míru v zemi, ale ve východních provinciích Kivu k tomu dosud nedošlo. V oblasti operuje několik milicí, které odmítly složit zbraně.

Nejsilnější jsou skupiny složené z bojovníků ze sousední Rwandy.

Jednotky z rwandské genocidy nyní vraždí v Kongu

Jedná se zaprvé o příslušníky bývalých hutuských milic Interahamwe, které jsou zodpovědné za "nejrychlejší genocidu v dějinách": během tří měsíců roku 1994 ve Rwandě zabily 800 000 umírněných Hutuů a příslušníků konkurenčního kmene Tutsiů.

Po skončení genocidy příslušníci Interahamwe ze Rwandy uprchli do východního Konga, kde se od té doby pod novým jménem Demokratické síly za osvobození Rwandy (FDLR) připravují na "osvobození" své rodné země.

Druhou významnou vojenskou silou na východě Konga jsou jednotky tutsijského generála Laurenta Nkundy. Ten prohlašuje, že je zde, aby chránil své tutsijské spoluobčany, a odmítá složit zbraně, dokud jsou zde FDLR.

Foto: Reuters

FDLR i Nkundovy jednotky čítají šest nebo sedm tisíc mužů a jsou zodpovědné za masakry, znásilňování žen a vyhánění civilistů. Těch od počátku tohoto roku z oblasti uteklo na 200 000.

Armáda útočí, Nkunda ustupuje

Konžská armáda slíbila v oblasti zajistit mír a dlouho očekávaná ofenziva začala v pondělí poté, co nedošlo k žádnému pokroku v mírových jednáních.

Armáda již podle OSN dosáhla prvního významného úspěchu. Ve středu vytlačila Nkundovy jednotky z jejich ústředí ve městě Mushake.

Jednotky OSN byly dosud vnímány mnoha obyvateli jako síla, která nejenže nepomáhá, ale spíše nedovoluje zajistit v oblasti mír. Údajně svou misí totiž bránily, aby některá ze stran získala převahu, a situace se tak alespoň trochu uklidnila.

Nyní se chtějí vojáci OSN do bojů přímo zapojit. Podle jejich mluvčího totiž mandát MONUC zahrnuje podporu státních orgánů "jakýmikoli potřebnými prostředky".

Čeští vojáci do Konga? Možná příští rok

OSN dosud straší zpackaná mise v sousední Rwandě během genocidy roku 1994.

Laurent Nkunda
Laurent Nkunda | Foto: Wikipedia Commons

Mezinárodní jednotky totiž podle všeho mohly vraždění zabránit. Velitel mise Romeo Dallaire tehdy získal informace o tajných skrýších tisíců mačet, ale ústředí OSN v New Yorku mu nedovolilo je zabavit.

Těmito mačetami pak příslušníci Interahamwe genocidu provedly.

Mír v Kongu by mohli zajišťovat i čeští vojáci. Až 1500 jich má být v Africe pod vlajkou Evropské unie nasazeno během osmnácti měsíců.

Tři nejbrutálnější africké konflikty se nyní odehrávají v Kongu, Somálsku a súdánském Dárfúru. Zajištění míru v těchto třech zemích je na pořadu úterních jednání v etiopské Addis Abebě, kterých se účastní i americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová.

Ta se do subsaharské Afriky během své diplomatické funkce vydala teprve podruhé. 

 

Právě se děje

Další zprávy