Kongo má prezidenta, hrozí nepokoje

pev, ČTK, Reuters
16. 11. 2006 16:18
Kinshasa - Druhé kolo prezidentských voleb v Konžské demokratické republice má svého vítěze. Je jím Joseph Kabila, současný prozatímní prezident.
Pětatřicetiletý Joseph Kabila si svou prezidentskou pozici udržel. Zatím byl však prezidentem pouze prozatimním.
Pětatřicetiletý Joseph Kabila si svou prezidentskou pozici udržel. Zatím byl však prezidentem pouze prozatimním. | Foto: Reuters

Kabilu podpořilo 58 procent voličů, zbylých 42 procent hlasů získal jeho protikandidát, současný viceprezident Jean-Pierre Bemba. Aby byly volby uznány za právoplatné, musí výsledky hlasování potvrdit ještě konžský nejvyšší soud.

Oponent zpochybnil volby, hrozí nepokoje

Příznivci Kabily mohli slavit. Možná se brzo někteří z nich opět střetnou se sympatizanty opozice.
Příznivci Kabily mohli slavit. Možná se brzo někteří z nich opět střetnou se sympatizanty opozice. | Foto: Reuters

Kabilovo vítězství už signalizovaly předběžné odhady. Ty ale Bembův štáb odmítl uznat. Stoupenci protikandidáta zpochybnili regulérnost voleb i po oficiálním vyhlášení výsledku, Kábila podle nich podváděl a nadpoloviční počet hlasů měl připadnout jejich favoritovi. 

Nezávislá volební komise, která dohlížela na průběh prvních demokratických voleb v Kongu po 40 letech diktátorského režimu, však protesty Bembových příznivců odmítla jako neopodstatněné.

Prezident vyzval ke klidu

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

 

Volby v Kongu:

  • Kongo odvolilo a už zase bojuje
  • Znali jen válku. Teď i svobodu volby

 

V zemi, která se od prvního kola na konci července potýká s nepokoji, hrozí rozpoutání nových násilností. Srážky stoupenců obou kandidátů si do dneška vyžádaly více než 30 obětí.

Kabila proto vyzval občany z pozice dosavadního prezidenta k zachování klidu. Podotknul, že případné násilnosti nebude tolerovat armáda ani policie.

Podle agentury Reuters byla ve středu a ve čtvrtek atmosféra v hlavním konžském městě Kinshasa navzdory protestům a zřetelnému napětí poměrně klidná.

Protestující se střetli s policií i složkami OSN

Konžská policie se střetla s odpůrci ozbrojenými kameny. Oplácela jim stejnou.
Konžská policie se střetla s odpůrci ozbrojenými kameny. Oplácela jim stejnou. | Foto: Aktuálně.cz

Navzdory zákazu vyrazily po vyhlášení výsledku do ulic města pouze malé skupinky Bembových příznivců. Někteří z nich zabarikádovali silnici u studia televize nadržující neúspěšnému Bembovi, jiní se přesunuli k Bembově rezidenci a házeli kameny na projíždějící auta.

Konžská policie, na níž útočníci házeli kameny, použila slzný plyn a zatkla několik mladých účastníků. Podporovaly ji složky OSN, které na kritická místa přemístily několik svých ozbrojených vozů a situaci ze vzduchu mapovaly bojové helikoptéry zemí Evropské unie.

"Reakce Bembových příznivců se bojíme. Jde o ozbrojené zločince, jsou nebezpeční. Problém je, že za nimi kromě těchto naštvaných mladých lidí stojí i celé město," řekl Reuters úředník Andre.

Západní mocnosti nejsou pesimistické

Nezávislí pozorovatelé vyzvali příznivce kandidátů ke klidu. V hlavním městě je však dusno.
Nezávislí pozorovatelé vyzvali příznivce kandidátů ke klidu. V hlavním městě je však dusno. | Foto: Reuters

Představitelé OSN považují konžské prezidentské volby za důležitý mezník. "Kongo se stává jinou zemí, než jakou bylo ještě včera. Jde o oblast plnou bezpráví, ale na základě toho, co jsme tu viděli a jaká práce tu byla vykonána, mohu říci, že budoucnost země nevidím pesimisticky," řekl Ross Mountain, zástupce velitele mise OSN v Kongu.

Africké vlády a představitelé vyspělých států, které monitorovaly konžskou poválečnou transformaci, vyzvaly strany ke klidu a zdůraznily, že se k výsledku volby musí dojít nenásilnou a zákonnou cestou.

Puče a povstání - realita posledních desetiletí

Kongo bylo do roku 1960 belgickou kolonií. Demokratické změny v novém nezávislém státě ukončil v roce 1965 převrat. K moci se dostal diktátor Mobutu Sese Seko.

Jeho režim byl svržen po 32 letech povstáním, které vedl již zmíněný Laurent-Désiré Kabila. Občanská válka, jež proti Kabilovi vypukla v roce 1998 a do níž se během následujících pěti let zapojily i Rwanda, Uganda a další africké země, si vyžádala na čtyři miliony mrtvých.

 

  • Otázky&Odpovědi: Volby v Kongu

 

Válka skončila až v roce 2003. Vznikla přechodná vláda, v níž zasedli zástupci hlavních znesvářených stran. Ačkoliv země oplývá značným nerostným bohatstvím, prakticky svých zásob nevyužívá. Většina obyvatelstva se tak potýká s rozsáhlou korupcí a chudobou. Kvůli hladu a šířícím se chorobám zemře v Kongu denně na 1200 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy