Rebelové se vzdali. Horské gorily zatím v bezpečí

Roman Staněk
6. 9. 2007 18:28
Konflikt v národním parku ohrožoval vzácné gorily
Ochránci goril - strážci parku Virunga - se mají na pozoru. Do části parku se nastěhovala armáda generála Nkundy.
Ochránci goril - strážci parku Virunga - se mají na pozoru. Do části parku se nastěhovala armáda generála Nkundy. | Foto: Reuters

Bukavu - Organizace spojených národů dnes odpoledne oznámila, že se jí podařilo dojednat mír mezi konžskou armádou a jednotkami rebelujícího generála Laurenta Nkundy.

Konflikt, který vypukl minulý týden ohrožoval tisíce civilistů a také vzácné horské gorily v parku Virunga u rwandských hranic.

Několik tisícovek členů Nkundeho armády, složených hlavně z Tutsijských bojovníků souhlasilo, že vstoupí do konžské armády, uvádí agentura Reuters.

Kristův rebel

Generál Laurent Nkunda Batware sám sebe označuje za "Kristova rebela." Jeho armáda ovládá území zhruba o velikosti Německa v pralesech střední Afriky.

Na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, u hranic s Ugandou a Rwandou, operují Nkundovi vojáci - všichni baptisté, kteří se minulý týden, po devíti měsících, opět oddělili od konžské armády. Tím se však rozhořel zcela nový konflikt.

Válka v Kongu si od roku 1998 vyžádala životy čtyř milionů lidí. Kvůli bojůvkám různých frakcí a "svobodných armád" muselo od ledna opustit domovy přes 200 tisíc lidí.

Obrovskou zemi, která má nevyužité zdroje nerostného bohatství včetně diamantů, válka úplně zničila. Jediné, na co se díky těžbě najdou peníze, jsou zbraně.

Odpověď na válku? Válka

Čtyřicetiletý charizmatický Nkunda, který má univerzitní vzdělání a hovoří plynně anglicky i francouzsky, o sobě tvrdí, že není válečník, ale osvoboditel lidí.

Foto: Jiří Kropáček

"Vidím válku přicházet," říkal ještě v červnu velitel jedné z nejsilnějších neoficiálních armád, když jej v jeho pralesní skrýši navštívil reportér amerického deníku New York Times.

"Jediná odpověď na válku a zbrojení je válka a zbrojení," řekl reportérovi generál, o kterém dále píše, že rád cituje Gándhího a každý den chodí pravidelně do kostela.

Horské gorily v ohrožení?

A právě zbraně jsou trnem v oku OSN. Organizace obvinila rwandskou vládu, že zásobuje Nkundu zbraněmi, které nakupuje za ilegálně vytěžené diamanty. S nimi pak rebelové útočí na konžské vládní jednotky.

Archivní snímek generála Laurenta Nkundy
Archivní snímek generála Laurenta Nkundy | Foto: Wikipedia Commons

Tento týden například na tři města nedaleko Gomy. Vláda uvedla, že během útoků zabila 50 jeho mužů.

Zvýšená aktivita generálových jednotek se projevila i tím, že opustili své velitelství v Rutshuru, asi 70 km od Gomy, posledního místa, nad kterým má vláda ještě kontrolu.

Vojáci zničili telefonní spojení a přesídili dále do džungle, přesněji do národního parku Virunga, známého svým výskytem ohrožených horských goril.

Čtěte více: Horské gorily: Spása v poslední chvíli?

Pokud se do pralesa přesunou i boje, mohou ohrozit asi polovinu z celkem 700 goril, které ještě na světě žijí. Jen letos už bylo zabito devět z nich.

Zdroj: Guardian, NY Times, Reuters, International Herald Tribune, UN

 

Právě se děje

Další zprávy