V Kongu se podařilo osvobodit 230 dětských vojáků

lem
20. 11. 2007 10:05
V Kongu jich bojují dva tisíce, ve světě statisíce

Kinshasa - Humanitárním pracovníkům OSN v Kongu se podařilo osvobodit více než 200 dětských vojáků, kteří byli místními rebely naverbováni do armády.

Jde o první letošní případ, kdy se zahraničním humanitárním organizacím podařilo domluvit dobrovolné propuštění dětí.

Dobrovolníci v brigádách rebelů

V tomto případě šlo o 232 dětí mladších třinácti let. Naverbovány byly na neklidné konžské hranici v oblasti kontrolované jednotkami Mai Mai, kterou vyzbrojila během pětileté občanské války armáda.

Podle Permille Ironsideové z UNICEF jde pravděpodobně o dobrovolníky, kterým službu v provládních jednotkách Mai Mai nařídili samotní rodiče.

Mezi propuštěnými nechybí ani devět dívek, které sloužily v armádě jako sexuální otrokyně.

Zprávu o dobrovolném propuštění dětí potvrdila Ironsideová v telefonickém rozhovoru stanici CNN a vysvětlila, proč k dohodě vlastně došlo.

"Mai Mai se chtějí stát součastí konžské armády. Vysvětlili jsme jim, že dobrovolné propuštění dětí je jedinou možností, jak toho mohou dosáhnout."

Od roku 2004 bylo v Kongu propuštěno téměř 30 tisíc dětí. Podle Ironsideové v oblasti stále ale bojuje na dva tisíce dětí.

Děti bojují po celém světě

Dětští vojáci ve službách armády nejsou vžádnou výjimkou ani jinde na světě. Vojáky mladší 18 let lze údajně najít v armádách zhruba 50 zemí světa. Nechybí mezi nimi Barma, Kolumbie, Srí Lanka, Súdán nebo Somálsko.

ČTĚTE: Když si palestinské děti hrají na vojáky

Nejvíce dětí se zbraní v ruce má údajně Barma, kde počet dětských vojáků přesahuje 70 tisíc.

V Kolumbii verbují děti guerilly i oficiální ozbrojené složky. Mluví se minimálně o 11 tisících dětských vojáků, tvrdí statistika OSN z roku 2004.

Na africkém kontinentu by mohla být čísla ještě mnohem vyšší.

Zákaz verbování dětských vojáků je zakotven v Úmluvě o právech dítěte (1989) a Dodatku k Úmluvě o právech dítěte (2002). První z nich neratifikovaly Spojené státy a Somálsko. Na dodatku chybí podpisy Velké Británie či Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy