Modré přilby: Po znásilňování je tu obchod se zbraněmi

lem, BBC, ČTK
23. 5. 2007 11:57
OSN vyšetřovala pákistánské vojáky z mise v Kongu
Pákistánští vojáci OSN obchodovali se zlatem a zbraněmi. Trest je pravděpodobně mine.
Pákistánští vojáci OSN obchodovali se zlatem a zbraněmi. Trest je pravděpodobně mine. | Foto: Reuters

Kinshasa - Mírové jednotky OSN v africkém Kongu čelí dalšímu skandálu. Podle BBC zde pákistánští vojáci obchodovali se zlatem a zbraněmi.

Výsledky vyšetřování OSN zůstávají tajné. Údajně kvůli možným politickým dopadům aféry, píše na svých internetových stránkách BBC.

Celá aféra začala již v roce 2005, kdy do města Mongbwalu na severovýchodě země přijela pákistánská jednotka mírové mise OSN. Jejím úkolem bylo dohlížet na dodržování míru v oblasti, kde v minulosti probíhal etnický konflikt mezi příslušníky dvou místních kmenů.

Vidina zlata je zaslepila

Podle vedoucího důlního sdružení Likiho Likamboa však záhy někteří z jejích příslušníků podlehli vidině zlata, které se těžilo v místních dolech. 

"Viděl jsem pákistánské vojáky OSN, kteří přišli kupovat zlato k jednomu obchodníkovi zde v Mongbwalu. Byl jsem v jeho obchodě. Viděl jsem to na vlastní oči," dušuje se Likambo.

Doly však kontrolují ozbrojené milice Fronty nacionalistů za integraci (FNI), kterým je připisována odpovědnost i za masakry civilistů během krvavé občanské války v Kongu, při níž v letech 1998 až 2003 zemřelo odhadem na čtyři miliony lidí.

Pákistánci proto údajně začali obchodovat přímo se dvěma jejími vůdci, kteří si říkají Kung Fu a Dragon (Drak).

Přátelství s vykonavateli masakrů

Obchodník z Mongbwalua Evarista Anjasubu BBC potvrdil, že pákistánští vojáci a bossové milicí byli "přátelé".

"Základem jejich přátelství bylo zlato. Hned po vytěžení putovalo přímo k Pákistáncům. Setkávali se v táboře OSN Mongbwalu," popsal průběh obchodů, do nichž se postupně zapojili i příslušníci konžské armády a indičtí obchodníci se zlatem ze sousední Keni. 

Součástí "přátelství" pákistánských mírotvorců a lokálních milicí bylo prý i odevzdávání zbraní, které jim dříve zabavili. OSN to potvrdil jeden konžský důstojník, který se odzbrojování válečníků účastnil. 

Konžské milice byly jeden den odzbrojeny, aby následují den dostaly své zbraně zpátky.
Konžské milice byly jeden den odzbrojeny, aby následují den dostaly své zbraně zpátky. | Foto: Reuters

Uvedl, že opakovaně viděl, jak byly milice jeden den odzbrojeny a následují den dostaly své zbraně zpátky.

Potvrdil to i tlumočník pákistánské jednotky, který v táboře viděl také zmiňované vůdce milicí.

Devět měsíců vyšetřování

OSN začala podezření na nekalé praktiky mírotvorců vyšetřovat v srpnu 2006.

Pákistánci údajně nejprve s vyšetřovateli spolupracovali, když jim ale chtěli zabavit počítač, kde byly údajně důkazy o obchodech, zaujali nepřátelský postoj. Čtvrť v nedaleké křesťanské misii, kde vyšetřovatelé bydleli, nechali dokonce střežit ozbrojenými vojáky.

Zmocněnec OSN v Kongu William Swing odmítl, že by se jakékoli zabavené zbraně dostávaly zpět do rukou místních milicí.

"To můžu kategoricky popřít." řekl BBC. Příslušníkům mírových misí se podle něj naopak podařilo odebrat zbraně více než 20 000 bojovníků a veřejně je zničili.

Vyšetřování obvinění z obchodů se zlatem pákistánskými vojáky, kteří se v oblasti střídají každého půl roku, je podle něj neúplné a bude ho potřeba dokončit. 

Obchodu ze zlatem se účastnili kromě Pákistánců také příslušníci konžské armády a indičtí obchodníci se zlatem ze sousední Keni.
Obchodu ze zlatem se účastnili kromě Pákistánců také příslušníci konžské armády a indičtí obchodníci se zlatem ze sousední Keni. | Foto: Reuters

OSN mlčí, zpráva je tajná

Centrála OSN v New Yorku podle BBC odmítla vysvětlit, k čemu na severovýchodě Konga došlo, a nesdělila ani, zda se vůči podobným praktikám přijala nějaká opatření.

Není to totiž první "přehmat" mírových sil v této bývalé belgické kolonii.

Mezinárodní organizace dohlížející na dodržování lidských práv již v minulosti mnohokrát upozornily na případy sexuálního zneužívání a týrání konžských dívek a žen vojáky Spojených národů. Vyšetřování OSN to později potvrdila.

Podobně šokující odhalení o poměrech v dárfúrském táboře se objevila loni v dubnu. Mělo zde údajně docházet ke zneužívání žen a dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy