Washington - Rakety poháněné jadernou fúzí už nejsou pouhou fantazií osvícených vizionářů. Vědci, kteří na novém pohonu pracují, už totiž novou technologii předvedli.
"V podstatě je to realita. K fúzi dochází ve Slunci i našich laboratořích," řekl serveru Space.com Anthony Pancotti ze společnosti MSNW, jež raketové pohony budoucnosti ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyvíjí.
S použitím současných chemických pohonných systémů by trvala cesta na Mars a zpět 500 dní. Takhle dlouhý pobyt v hlubokém vesmíru by ale pro astronauty znamenal vážné zdravotní riziko, protože by byli vystaveni velkým dávkám radiace, řídly by jim kosti a atrofovaly svaly.
Pokud tedy chce NASA dostat lidi do blízkosti rudé planety v polovině třicátých let tohoto století, jak si předsevzala, musí se stát vývoj rychlejšího pohonu prioritou.
První pobyt na Marsu potrvá 30 dní
Pancottiho "fúzní" tým (vedený Johnem Sloughem z Washingtonské univerzity) se zaměřuje na misi na Mars s lidskou posádkou, která má trvat celkem 210 dní; 83 dní cesta tam, 30 dní pobyt na planetě a 97 dní cesta domů.
"Cítíme, že jsme si stanovili velmi dobrý cíl, velmi dobrou misi, a v zájmu splnění této mise se soustředíme na fúzní zařízení," vysvětluje Anthony Pancotti.
K fúzi dochází při sloučení atomových jader, přičemž se uvolňuje velké množství energie. Slunce a další hvězdy tuto energii přeměňují na světlo (elektromagnetické záření). Fúzní raketový pohon bude využívat plazma vytvořené s využitím deuteria a tritia, což jsou těžké izotopy vodíku.
Bubliny tohoto plazmatu, uzavřené v kovových kapslích, budou vstřikovány do komory, v níž magnetické pole způsobí kolaps kapslí, což bubliny na okamžik stlačí do fúzního stavu. Energie uvolněná fúzní reakcí se pak vypaří a ionizuje kov, jehož částice trysky "vymrští" ven z lodi, a tím plavidlu dodají tah.
Startovat bude Slunce
Energii potřebnou na palubě kosmické lodi pro spuštění celého procesu mají generovat solární panely.
Není žádný důvod k pochybnostem o proveditelnosti takového konceptu, říká Pancotti. "Je to pravděpodobně nejjednodušší, nejméně komplikovaný a nejlevnější fúzní pohonný systém, jaký můžete vymyslet. Základní fyzika byla v laboratoři s potřebným vybavením prokázána, fúze bylo dosaženo," konstatoval.
Zařízení je podle něj navíc možné sestavit z běžně prodávaných komponentů, takže není třeba žádných převratných technologických objevů.