"Tato věznice byla svědkem porušování lidských práv za vlády (bývalého prezidenta) Saddáma Husajna, ale také v době, kdy jí veleli američtí vojáci," řekl vládní mluvčí Ali al-Dabbagh v narážce na skandál, který odhalil mučení vězňů v roce 2004.
Nyní bez vězně
Káznice, která leží asi 30 kilometrů od irácké metropole, byla v srpnu vyklizena a nyní v ní není žádný vězeň, oznámil mluvčí. V rukou Američanů v Iráku však zůstávají ještě tři vězeňská zařízení.
Za Husajnovy vlády byli v Abú Ghrajbu drženi i popravováni odpůrci tehdejší vlády.
Před dvěma lety se na veřejnost dostaly fotografie, které dokládaly, že američtí vojáci po invazi v roce 2003 ve věznici Iráčany týrali a ponižovali.
Ačkoli odpůrci invaze do Iráku poukazovali na to, že vojáci museli jednat na rozkaz v nejvyšších míst, Washington případ považuje za záležitost malé skupinky vězeňského personálu. Souzeno bylo devět vojáků a vyměřené tresty se pohybovaly od propuštění z armády po desetileté vězení.
Nyní Američané vězní asi 13 000 Iráčanů. Většina z nich je ve věznici Camp Bucca na jihu Iráku, Fort Suse na kurdském severu a Camp Cropper u bagdádského letiště. V Camp Cropper jsou zadržováni dopadení bývalí prominenti, včetně Saddáma Husajna.