Mezi pět stovek lidí, kteří jsou drženi na základně amerického námořnictva na východě Kuby, se tak dostal například kazašský prodavač jablek, který o sobě tvrdí, že byl unesen afghánským Tálibánem a byl nucen sloužit jako kuchař.
"Nikdy jsem neměl zbraň. Nikdy jsem ji nenosil u sebe a nikdy jsem se nezapojil do žádného ozbrojeného střetu," píše se v záznamu z vyslýchání tohoto Kazacha.
Transkripce dalších 550 výslechů na několika tisících stranách byly zveřejněny americkým ministerstvem obrany poté, co prohrálo soud s novináři z Associated Press.
Záznamy výslechů: včetně jmen
Záznamy poprvé vydaly světu i jména zadržovaných. Příbuzní, kterým často zmizel člen rodiny beze stopy, se tak dnes mohou dozvědět, že ho skutečně zadržela armáda USA v rámci protiteroristického tažení.
Ze zveřejněné dokumentace podle Associated Press vyplývá, že Američané kromě skutečných příslušníků teroristické al-Káidy nebo Tálibánců nejspíš zadrželi také spoustu "malých ryb" a jedním ze zadržovaných je také pákistánský milionář.
Na Guantánamu je vězněn mezi jinými Abdulazíz Sayer, kuvajtský právník, který měl jet do Afghánistánu učit korán. V říjnu 2001 se přes Írán dostal do Afghánistánu, kde prý vykonával charitativní činnost.
Byl zadržen a převezen na Guantánamo kvůli tomu, že jeho jméno našly americké jednotky v počítači při jedné z razií - Sayer ale odmítá, že patří k al-Káidě nebo Tálibánu.
"Jsou to výrobci bomb. Jsou to zprostředkovatelé teroru. Členové al-Káidy a Tálibánu," prohlásil nedávno americký viceprezident Dick Cheney. "Pokud je necháme jít, začnou zase zabíjet Američany."
Mezi zadržovanými jsou ale také ti, kteří se ke spolupráci s některou z teroristických organizací přiznali, píše agentura Reuters. Abdulláh Salíh Ali al-Adžmí při výslechu řekl, že se z kuvajtské armády dostal do Afghánistánu, aby se připojil k boji s Tálibánem.
"Seznam" jmen není kompletní
I když jde o vůbec první větší množství jmen, která Pentagon oficiálně publikoval, seznam zadržovaných není kompletní. Není to totiž soupis všech zadržovaných, ale pouze transkripce z výslechů, které jména "zpovídaných" osob obsahují.
Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman uvedl, že dokumenty identifikují 317 zadržovaných z celkem 490 lidí, kteří nyní v internačním táboře na Guantánamu jsou. Ze záznamů však často není patrná například jejich národnost.
Tvrdí se, že kromě Afghánců jsou na Guantánamu drženi lidé ze zemí kolem Perského zálivu, ale i z Balkánu, Ruska i jiných zemí.
Jen deset obviněných
Ze stovek zadržovaných jich bylo zatím obžalováno z trestného činu jen deset. Nevládní organizace hájící lidská práva proto často volají po jejich propuštění a po uzavření věznice v Guantánamu.
Čínský muslim Arkin Mahmúd, který údajně jel do Afghánistánu za svými bratry, byl zadržen jako podezřelý z účasti v tálibánských jednotkách. "Pokud jsem vinný, měli by mě potrestat, anebo se snažit vyřešit můj případ rychleji," řekl při výslechu.
Pentagon: zacházíme s nimi dobře
Pentagon tvrdí, že se zadržovanými zachází humánně a nemučí je. USA je považují za nepřátelské bojovníky, a ne za válečné zajatce, takže se na ně nevztahují Ženevské konvence o zacházení s vojáky zajatými ve válce. Pro uzavření věznice se vyslovili už i někteří světoví politici, například německá kancléřka Angela Merkelová.
Média a nevládní organizace však přinášejí zprávy o špatném zacházení s vězni, kteří jsou údajně také mučeni. Posledním případem, který bude dokonce projednávat americký federální soud, je nucené krmení vězňů, kteří drží hladovku. Zadržovaní jsou prý přivazováni k židlím a do krku jim je zavedena hadička s tekutou stravou.
Soudci teď budou posuzovat, zda se na tyto praktiky vztahuje nový zákon zakazující mučení, který prezident George Bush podepsal v prosinci minulého roku.