Muž, který "jen" plnil rozkazy. Eichmanna dostala k soudu legendární operace Mosadu

Muž, který "jen" plnil rozkazy. Eichmanna dostala k soudu legendární operace Mosadu
Eichmann (na snímku se synem Klausem) vydával rozkazy k deportacím a masovému vyvražďování. Během holokaustu zahynulo v Evropě šest milionů Židů. Rodák ze Solingenu v Porýní byl po obsazení Rakouska v roce 1938 poslán do Vídně, kde založil ústřednu pro židovské vystěhovalectví. O rok později stál u založení podobné ústředny v Praze. Eichmann začal organizovat zatýkání a postupně i přesuny Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.
V roce 1950 Eichmann utekl přes Řím do Argentiny. V jihoamerické zemi pracoval jako mechanik v továrně automobilky Mercedes-Benz, manželka se třemi dětmi později dorazila za ním.
Adolf Eichmann ve věznici Ajalon ve městě Ramla, kde čekal na proces. Na nohou má papuče, které měl na sobě i během popravy oběšením.
Po 114 stáních bylo hlavní líčení uzavřeno 14. srpna 1961, v prosinci soudci oznámili, že Eichmann je ve všech 15 bodech obžaloby vinen. První čtyři body se zabývaly zločiny proti židovskému národu, pátý až dvanáctý bod zločiny proti lidskosti a poslední tři body jej obviňovaly z příslušnosti ke třem ze čtyř zločineckých organizací (k SS, Bezpečnostní službě SD a gestapu). Rozsudek smrti nad Eichmannem vynesl soud v pátek 15. prosince 1961 v devět hodin ráno.
Foto: Israel Government Press Office
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
11. 4. 2021 16:05
Jeden z nejslavnějších soudních procesů 20. století, možná historie vůbec. Před šedesáti lety, 11. dubna 1961, předstoupil před tribunál v Jeruzalémě Adolf Eichmann. Důstojník nacistické SS, kterého Reinhard Heydrich pověřil naplánováním a zorganizováním deportací Židů do vyhlazovacích táborů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin v sobotu výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc amerických dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

"Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než 4000 bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů," uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy