Niamey - Do středoafrického Nigeru už dorazil druhý vojenský konvoj bojovníků, kteří zůstávají věrní svrženému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.
Místo pobytu plukovníka ale stále zůstává zahaleno tajemstvím.
Jeden z povstaleckých vojenských velitelů Hišám Buhagiár tvrdí, že se plukovník pravděpodobně stále zdržuje v Libyi, ale téměř jistě není v pouštním městě Baní Valíd, ani v dalších oblastech, kde se stále bojuje.
"Máme informace z mnoha zdrojů, že se snaží dostat dál na jih, k hranicím s Čadem nebo Nigerem," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.
Jeho slova víceméně potvrdil americký ministr obrany Leon Panetta, když před novináři zopakoval, že je Kaddáfí na útěku a zdržuje se neznámo kde.
První konvoj dorazil do hlavního města Nigeru Niamey v pondělí, druhý v úterý. Mezi vojáky, kteří z Libye utekli, je podle televize CNN, jež se odkazuje na nejmenovaný důvěryhodný zdroj z americké administrativy, šest vysoce postavených představitelů Kaddáfího režimu.
Jedním z nich je i velitel elitních revolučních gard generál Mansúr Dáv, který byl přímo odpovědný za bezpečnost plukovníka i jeho rodiny. Kromě něj prchající jednotky z Libye odvezly také velké množství zlata a hotovosti.
Američané už vládu Nigeru vyzvali, aby Kaddáfího loajalisty odzbrojila. "Sdělili jsme představitelům Nigeru naléhavou žádost o zadržení všech představitelů režimu, kteří by mohli být vystaveni trestnímu stíhání, a zabavení všech zbraní, peněz a cenností tak, aby mohly být navráceny libyjskému lidu," cituje CNN americkou velvyslankyni v Nigeru Bisu Williamsovou.
Spojené státy zároveň Niger vyzvaly, aby vyhověl žádosti Přechodné národní rady o vydání jakéhokoliv uprchlíka z Libye.
Burkina Faso azyl pro Kaddáfího odmítá
Spekulace z posledních dní, že se svržený diktátor snaží získat azyl u jižního souseda Nigeru Burkiny Faso, tamní vláda rezolutně odmítá.
"Pokud by Muammar Kaddáfí překročil hranice naší země, Burkina Faso by respektovala závazky plynoucí z rozhodnutí Mezinárodní trestního soudu (MTS)," uvedl mluvčí tamní vlády Alain Edouard Traore.
Na Kaddáfího, jeho syna a pravou ruku Saífa al-Isláma a bývalého šéfa vojenské rozvědky Abdalláha al-Sennússího vydal MTS mezinárodní zatykač pro podezření z páchání zločinů proti lidskosti, kterých se měli dopustit během násilného potírání protirežimních demonstrací.
Podle hlavního vyjednavače povstalců Abdalláha Kenčíla, jenž se snažil domluvit mírové ukončení obléhání libyjského pouštního města Baní Valíd, byl Saíf al-Islám mezi loajalisty směřujícími do Nigeru.
Jednání o Baní Valíd skončilo, bitva je na spadnutí
Povstalci se zdráhali na Baní Valíd zaútočit, protože je centrem území nejvlivnějšího libyjského kmene Varfálla a mnoho příslušníků tohoto kmene bojovalo po jejich boku o klíčová města Benghází a Misuráta.
Povstalci ale město, nacházející se přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu, musejí prohledat, protože je jednou z posledních bašt svrženého režimu a existovalo důvodné podezření, že se plukovník skrývá právě tam. Nyní se tato varianta zdá krajně nepravděpodobná, nikdo ji ale zatím nevyvrátil.
Jednání však podle Kenčíla v úterý krachla, protože Kaddáfího lidé začali na vyjednavače povstalců střílet. Přechodná národní rada proto prohlásila, že už jí došla trpělivost, a chystá útok.
NATO nechává Kaddáfíovce uprchnout
Severoatlantická aliance pohyb vojenských konvojů po Libyi potvrdila, ale dodala, že Kaddáfího vojáci ani představitelé jeho režimu nejsou cílem vojenské operace. Cílem zůstává ochrana civilistů, a tak NATO nechává loajalisty odjet.
Kaddáfího žena, dcera a dva synové již dříve prchli spolu s dalšími členy rodiny do Alžírska, které jim poskytlo humanitární azyl. Dcera Ajša v Alžíru porodila.