Praha – Miloš Zeman se nedočká v Iráku a Sýrii akce, po které volá. Jeho úterní výzvu ke společné vojenské operaci stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN politici zmíněných zemí ponechají velmi pravděpodobně bez komentáře, pokud ji vůbec zaznamenali.
"Tak i dnes, máme-li zabránit superholocaustu a masivnímu vyvražďování lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni, akci vedenou pod egidou Rady bezpečnosti Spojených národů, akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti.
Akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, například bezpilotních letadel a podobně, akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli," řekl český prezident.
Z několika důvodů je taková operace neproveditelná. Zeman hovořil v intencích své dlouhodobé snahy sblížit Rusko a Západ tím, že je prezentuje jako spojence proti islamismu a terorismu.
USA a Rusko se ale neshodnou ani na příčinách problémů v Iráku a v Sýrii, natož aby jejich armády bojovaly bok po boku. Spolupráce rozvědek je od války na Ukrajině omezená a těžko očekávat, že za současné situace budou Moskva a Washington spolu sdílet například tajnosti svých nejmodernějších zbraní.
Čína se sice cítí ohrožena islamismem ve své západní provincii Sin-ťiang, kde žije početná muslimská komunita, ale to ji nepřiměje k vyslání vojáků na Blízký východ. Číňané se mezinárodních operací zásadně neúčastní a v Radě bezpečnosti OSN se v podobných situacích často zdržují hlasování.
Američané, Francouzi a Britové ve spolupráci s arabskými spojenci bombardují pozice Islámského státu ze vzduchu, ale větší pozemní operaci vylučují. Po Iráku a Afghánistánu je ve Spojených státech malá chuť posílat vojáky do další války.
Islámský stát kontroluje velké území a má k dispozici moderní americké zbraně, které ukořistil v Iráku. Páteř jeho ozbrojených sil tvoří bývalí důstojníci irácké armády z doby vlády Saddáma Husajna.
Jen údery ze vzduchu, byť s využitím Zemanem zmiňovaných dronů a moderních zbraní, Islámský stát (IS) neporazí. Letectvo může nepřítele oslabit, ale ne zničit. Byl by to vleklý konflikt s mnoha oběťmi a velmi drahý. V Iráku v roce 2003 se Američané a Britové přesvědčili, že ani rychlé dobytí velkých měst neznamená konec války.
"Dokud na území, které chci obsadit, nešlápne bota mého pěšáka, tak nelze hovořit o porážce protivníka ani o mém vítězství. Operaci, jakou navrhuje prezident Miloš Zeman, žádné letectvo ani ta nejsofistikovanější bojová technika nerozhodne. Ani to za pozemní jednotky neudělá. Válka se nevyhrává ve vzduchu, ale na zemi. Anebo jinak - vítězství nelze v moderním boji dosáhnout bez komplexního vzdušného a pozemního úderu," řekl Aktuálně.cz bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v rozhovoru s Aktuálně.cz na konci roku řekl, že žádná velká ofenzíva nebude. Protože by byla velmi riskantní.
"Náměstek amerického ministra zahraničí mi jednoznačně řekl, že vylučuje nasazení pozemních sil USA v Iráku nebo Sýrii. (…) Co chcete dělat, když není možné postavit armádu, která by tam vstoupila a situaci vyřešila silou? I kdyby taková armáda existovala, splnit tento úkol by bylo nesmírně obtížné. Vstupujete do složitého prostoru, kde je řada válčících stran. Je to téměř neproveditelné, to nikdo nedá dohromady," uvedl šéf české diplomacie k situaci v Sýrii.
Rozhodující slovo mohou a musí mít místní syrské a irácké pozemní síly.
Ty nejsou k dispozici. V rozvrácené Sýrii USA teprve začínají s výcvikem části ozbrojené opozice, přičemž výsledek je značně nejistý. Spoléhat na syrskou armádu nechtějí, protože brutalita režimu je jednou z příčin chaosu v Sýrii.
Irácká armáda se podle slov generálů chystá na dobytí Mosulu, ale nejmenovaný americký poradce nedávno v rozhovoru pro New York Times naznačil, že tomu příliš nevěří.
S Islámským státem bojují na severu Sýrie i Iráku Kurdové a po několika měsících se jim podařilo islamisty vytlačit z města Kobani, ale kurdský vojenský potenciál je omezený a nestačí na hlavní centra IS, jako jsou Mosul nebo Rakka.
Ale každý, kdo se Islámskému státu postaví na zemi, musí počítat s velkými ztrátami na životech ve svých řadách.