reklama
 
 

Velká premiéra je tu. Dreamliner dnes konečně vzlétl

15. 12. 2009 19:38
Boeing 787 vzlétl z letiště Paine Field nedaleko Seattlu

Seattle - Po dvouletém zpoždění a už pěti odkladech dnes kolem půl osmé večer středoevropského času stroj Dreamliner 787 společnosti Boeing konečně vzlétl k prvnímu zkušebnímu dlouhému letu.

Stroj odstartoval podle plánu z letiště Paine Field nedaleko Seattlu.

Firma představila Dreamliner už v roce 2004, ale neustálé problémy technického rázu oddalovaly zkušební lety a první dodávky zákazníkům.

Když v červnu Boeing oznámil, že první test se uskuteční až na konci letošního roku, šlo už o pátý odklad. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2007.

Poslední problémy se údajně týkaly míst, kde se křídla napojují na trup.

Pokud vše dobře půjde, první kusy by měla dostat na konci příštího roku japonská letecká společnost All Nippon Airways. Ale například australský Qantas svoji objednávku kvůli zpoždění zrušil.

Evropská konkurence ale nespí. Nový stroj Airbus A-350, který má být přímým konkurentem Dreamlineru, se objeví na obloze poprvé možná už v roce 2013.

Pokud se ovšem nebude potýkat s podobnými problémy jako jeho americký předchůdce.

Konstruktéři Dreamlineru 787 si zakládají na tom, že stroj je mnohem lehčí a ekologicky šetrnější než všechna dosavadní letadla. Má nízkou spotřebu paliva. Revoluční novinkou je nahrazení hliníku jako konstrukčního materiálu uhlíkatými vlákny.

autor: Zahraničí | 15. 12. 2009 19:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama