Velká premiéra je tu. Dreamliner dnes konečně vzlétl

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2009 19:38
Boeing 787 vzlétl z letiště Paine Field nedaleko Seattlu
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle.
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle. | Foto: boeing.com

Seattle - Po dvouletém zpoždění a už pěti odkladech dnes kolem půl osmé večer středoevropského času stroj Dreamliner 787 společnosti Boeing konečně vzlétl k prvnímu zkušebnímu dlouhému letu.

Stroj odstartoval podle plánu z letiště Paine Field nedaleko Seattlu.

Firma představila Dreamliner už v roce 2004, ale neustálé problémy technického rázu oddalovaly zkušební lety a první dodávky zákazníkům.

Když v červnu Boeing oznámil, že první test se uskuteční až na konci letošního roku, šlo už o pátý odklad. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2007.

Poslední problémy se údajně týkaly míst, kde se křídla napojují na trup.

Pokud vše dobře půjde, první kusy by měla dostat na konci příštího roku japonská letecká společnost All Nippon Airways. Ale například australský Qantas svoji objednávku kvůli zpoždění zrušil.

Evropská konkurence ale nespí. Nový stroj Airbus A-350, který má být přímým konkurentem Dreamlineru, se objeví na obloze poprvé možná už v roce 2013.

Pokud se ovšem nebude potýkat s podobnými problémy jako jeho americký předchůdce.

Konstruktéři Dreamlineru 787 si zakládají na tom, že stroj je mnohem lehčí a ekologicky šetrnější než všechna dosavadní letadla. Má nízkou spotřebu paliva. Revoluční novinkou je nahrazení hliníku jako konstrukčního materiálu uhlíkatými vlákny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy