Velká premiéra je tu. Dreamliner dnes konečně vzlétl

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2009 19:38
Boeing 787 vzlétl z letiště Paine Field nedaleko Seattlu
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle.
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle. | Foto: boeing.com

Seattle - Po dvouletém zpoždění a už pěti odkladech dnes kolem půl osmé večer středoevropského času stroj Dreamliner 787 společnosti Boeing konečně vzlétl k prvnímu zkušebnímu dlouhému letu.

Stroj odstartoval podle plánu z letiště Paine Field nedaleko Seattlu.

Firma představila Dreamliner už v roce 2004, ale neustálé problémy technického rázu oddalovaly zkušební lety a první dodávky zákazníkům.

Když v červnu Boeing oznámil, že první test se uskuteční až na konci letošního roku, šlo už o pátý odklad. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2007.

Poslední problémy se údajně týkaly míst, kde se křídla napojují na trup.

Pokud vše dobře půjde, první kusy by měla dostat na konci příštího roku japonská letecká společnost All Nippon Airways. Ale například australský Qantas svoji objednávku kvůli zpoždění zrušil.

Evropská konkurence ale nespí. Nový stroj Airbus A-350, který má být přímým konkurentem Dreamlineru, se objeví na obloze poprvé možná už v roce 2013.

Pokud se ovšem nebude potýkat s podobnými problémy jako jeho americký předchůdce.

Konstruktéři Dreamlineru 787 si zakládají na tom, že stroj je mnohem lehčí a ekologicky šetrnější než všechna dosavadní letadla. Má nízkou spotřebu paliva. Revoluční novinkou je nahrazení hliníku jako konstrukčního materiálu uhlíkatými vlákny.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy