Velká premiéra je tu. Dreamliner dnes konečně vzlétl

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2009 19:38
Boeing 787 vzlétl z letiště Paine Field nedaleko Seattlu
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle.
Částu trupu Dreamlineru ve vývojovém středisku v Seattle. | Foto: boeing.com

Seattle - Po dvouletém zpoždění a už pěti odkladech dnes kolem půl osmé večer středoevropského času stroj Dreamliner 787 společnosti Boeing konečně vzlétl k prvnímu zkušebnímu dlouhému letu.

Stroj odstartoval podle plánu z letiště Paine Field nedaleko Seattlu.

Firma představila Dreamliner už v roce 2004, ale neustálé problémy technického rázu oddalovaly zkušební lety a první dodávky zákazníkům.

Když v červnu Boeing oznámil, že první test se uskuteční až na konci letošního roku, šlo už o pátý odklad. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2007.

Poslední problémy se údajně týkaly míst, kde se křídla napojují na trup.

Pokud vše dobře půjde, první kusy by měla dostat na konci příštího roku japonská letecká společnost All Nippon Airways. Ale například australský Qantas svoji objednávku kvůli zpoždění zrušil.

Evropská konkurence ale nespí. Nový stroj Airbus A-350, který má být přímým konkurentem Dreamlineru, se objeví na obloze poprvé možná už v roce 2013.

Pokud se ovšem nebude potýkat s podobnými problémy jako jeho americký předchůdce.

Konstruktéři Dreamlineru 787 si zakládají na tom, že stroj je mnohem lehčí a ekologicky šetrnější než všechna dosavadní letadla. Má nízkou spotřebu paliva. Revoluční novinkou je nahrazení hliníku jako konstrukčního materiálu uhlíkatými vlákny.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy