Letadlo snů vzlétne koncem roku, oznámil Boeing

Karel Toman
28. 8. 2009 17:05
Letadlo snů oznámilo nový termín startu ke zkušebnímu letu. Šestý v pořadí
Zátěžový test, Le Bourget, Francie, červen 2005.
Zátěžový test, Le Bourget, Francie, červen 2005. | Foto: boeing.com

Chicago - Dlouho odkládaný první vzlet nového dopravního letounu od firmy Boeing se uskuteční koncem letošního roku. Společnost to oznámila v tiskovém prohlášení.

Konkrétní datum však ve zprávě opět uvedeno není.

"Tým pracující na zesílení bočního trupu dokončil počáteční testy a dokončuje i konstrukční detaily nových usazení, od kterých se očekává, že zajistí plnou konstrukční integritu spoje," připomněla společnost svým charakteristicky šroubovaným jazykem hlavní problém zodpovědný za poslední odklad prvního startu - potíže s pevností trupu.

První start byl už pětkrát odložen

První letadlo Boeing 787 přezdívané pro své špičkové technické vymoženosti a nápadnou eleganci Dreamliner - Letadlo snů - chce společnost dodat zákazníkovi v posledním kvartále roku 2010.

Koncem roku 2013 chce společnost vyrábět deset letadel měsíčně. V červenci přitom oznámila, že má už 850 objednávek, z nichž třináct získala mezi dubnem a červnem.

Ve stejnou dobu ale zákazníci 41 objednávek zrušili kvůli opakovaným odkladům prvního startu letadla. Těch bylo už celkem pět.

Zčásti kvůli technickým potížím způsobeným revoluční konstrukcí stroje. Ten totiž nemá trup ze slitiny hliníku jako běžné stroje, ale z mnohem lehčích uhlíkových kompozitů. Právě díky úspoře hmotnosti má být Dreamliner úspornější než konkurenční Airbusy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy