Airbus a Boeing: příští rok očekáváme oživení průmyslu

hp
16. 11. 2009 14:35
Zvýšenou poptávku firmy očekávají ze států Středního východu
Airbus společnosti Yemenia.
Airbus společnosti Yemenia. | Foto: Aleks B

Dubaj - Podle dvou největších výrobců letadel na světě Airbusu a Boeingu dojde v příštím roce k oživení poptávky v leteckém průmyslu. Shodli se na tom představitelé obou firem na dubajské letecké přehlídce ve Spojených arabských emirátech. Informoval o tom server BBC.

Podle vedoucího marketingu Boeingu pro komerční letedla Randyho Tinseth by rok 2010 mohl být rokem oživení leteckého průmyslu. Aerolinky by podle něj mohly v roce 2011 být znovu ziskové. Největší vzrůst poptávky očekává ze zemí Středního východu, například z Číny, Indie, ale i dalších států, ve kterých přibývá obyvatel a zvyšují se tržby. 

Tinseth také uvedl, že firma Boeing jedná o vstupu do partnerství s firmou Mabadala, kterou vlastní vláda Spojených arabských emirátů. Společná jednání by také mohla vést ke spolupráci ve výzkumu, vývoji a inženýrství.

Provozní ředitel John Leahy ze společnosti Airbus na letecké přehlídce prohlásil, že se trh zlepšuje a už se nemluví o rušení a odkladech. Společnost už ohlásila, že uzavřela smlouvy o prodeji letadel do Jemenu a Etiopie.

Jemenské letecké společnosti prodá deset letadel v celkové hodnotě 700 milionů dolarů a etiopské letecké společnosti dokonce dvanáct letadel.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 51 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy