Airbus a Boeing: příští rok očekáváme oživení průmyslu

hp
16. 11. 2009 14:35
Zvýšenou poptávku firmy očekávají ze států Středního východu
Airbus společnosti Yemenia.
Airbus společnosti Yemenia. | Foto: Aleks B

Dubaj - Podle dvou největších výrobců letadel na světě Airbusu a Boeingu dojde v příštím roce k oživení poptávky v leteckém průmyslu. Shodli se na tom představitelé obou firem na dubajské letecké přehlídce ve Spojených arabských emirátech. Informoval o tom server BBC.

Podle vedoucího marketingu Boeingu pro komerční letedla Randyho Tinseth by rok 2010 mohl být rokem oživení leteckého průmyslu. Aerolinky by podle něj mohly v roce 2011 být znovu ziskové. Největší vzrůst poptávky očekává ze zemí Středního východu, například z Číny, Indie, ale i dalších států, ve kterých přibývá obyvatel a zvyšují se tržby. 

Tinseth také uvedl, že firma Boeing jedná o vstupu do partnerství s firmou Mabadala, kterou vlastní vláda Spojených arabských emirátů. Společná jednání by také mohla vést ke spolupráci ve výzkumu, vývoji a inženýrství.

Provozní ředitel John Leahy ze společnosti Airbus na letecké přehlídce prohlásil, že se trh zlepšuje a už se nemluví o rušení a odkladech. Společnost už ohlásila, že uzavřela smlouvy o prodeji letadel do Jemenu a Etiopie.

Jemenské letecké společnosti prodá deset letadel v celkové hodnotě 700 milionů dolarů a etiopské letecké společnosti dokonce dvanáct letadel.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy