Vědec vyděsil kolegy. Stvořil vir, před nímž není obrany

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 7. 2014 19:50
Pokud by se speciálně vyšlechtěný chřipkový supervir dostal z laboratoře, hrozí lidstvu smrtící pandemie. Mohl by se opakovat scénář španělské chřipky z let 1918 až 1920.
Foto: Reuters

Madison (USA) - Americký vědec Jošihiro Kawaoka, který "proslul" svými kontroverzními pokusy s mutacemi chřipkového viru, dokončil svůj zatím nejnebezpečnější experiment - vykultivoval vir, který odolá všem známým lékům a neochrání před ním ani očkování.

Zcela bezbranný je v boji proti němu i lidský imunitní systém, takže by případné rozšíření nákazy mohlo vyvolat stejně smrtící pandemii, jakou svět pamatuje z let 1918 až 1920 minulého století pod názvem španělská chřipka.

Celosvětová pandemie tehdy ve dvou vlnách usmrtila odhadem 50 až 100 milionů lidí, tedy tři až pět procent lidské populace. A odborníci teď varují, že pokud by se Kawaokův vir dostal z laboratoře, může se opakovat stejný, nebo ještě hrůznější scénář.

Nejhlasitější kritici výzkumu, provedeného za v přepočtu 241 milionů korun na univerzitě Wisconsin–Madison, podle britského deníku The Independent dokonce hovoří o nejnebezpečnějším pokusu svého druhu všech dob.

Nejsilnější z nejsilnějších

Kawaokův tým použil vir chřipky, která kolovala světem v roce 2009, a pomocí genetické mutace ho vybavil smrtící zbraní - schopností neutralizovat protilátky produkované lidským imunitním systémem.

Výsledky experimentu zatím nebyly publikovány, britský Independent ale mluvil s Kawaokovými kolegy, jimž už závěry své práce prezentoval.

A někteří z nich se netají svým zděšením. Tvrdí, že jeho tým odstranil poslední pojistku, jež neustále mutujícímu viru bránila, aby způsobil další tragédii.

Všechno, na čem dosud pracoval, bylo nebezpečné, tohle je ale ještě šílenější.

"Vzal viry z roku 2009, vybral podkmeny, které lidský imunitní systém nedokázal zlikvidovat, a selekci několikrát opakoval, dokud nezískal tu nejodolnější mutaci. Nemám nejmenších pochybností, že dokázal vyšlechtit virus, proti němuž by lidstvo, v případě, že by se dostal z laboratoře, zůstalo naprosto bezbranné," prohlásil jeden z vědců, jenž si nepřál být jmenován.  

"Všechno, na čem dosud pracoval, bylo nebezpečné, tohle je ale ještě šílenější," dodal.  

Sám Jošihiro Kawaoka svou práci nechtěl komentovat. Prohlásil ale, že je hotova a připravena k publikaci v některém z odborných magazínů. Cílem experimentu podle něj bylo odhalit, jakým způsobem virus mutuje, což podle něj může posloužit k vývoji účinnější očkovací látky.  

"Díky tomu, že jsme zkoumali vybrané únikové metody viru před imunitním systémem, se nám podařilo identifikovat klíčovou oblast, která viru v roce 2009 umožnila částečně přelstít lidskou obranyschopnost," napsal ve stručné písemné odpovědi Kawaoka na dotaz britských novinářů.

 

Právě se děje

Další zprávy