Vědec popsal věznění Ujgurů v táborech. Čína vyrazila do boje, uvalila na něj sankce

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 3. 2021 11:47
Letos v lednu Spojené státy zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu, čínské provincie, ve které jsou převýchovné tábory pro Ujgury. Vláda v Pekingu měla poté hned jasno, kdo je viníkem. Německý odborník Adrian Zenz, který zacházení s muslimskou menšinou často popisuje.
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim
Ujguři, kteří utekli do Turecka, protestují v Istanbulu proti tomu, jak s nimi zachází čínský režim | Foto: Reuters

Německý antropolog se ujgurské menšině žijící v Sin-ťiangu věnuje už několik let. Odhalil například, jak velké převýchovné tábory jsou, že v nich čínská vláda drží až milion lidí nebo že uvězněné ženy jsou vystaveny sexuálnímu násilí. Přinesl i důkazy o nucené práci Ujgurů. 

Zenz je zároveň jedním z více než 50 odborníků, podle kterých by počínání Číny v provincii mělo být podle Ženevské konvence nazýváno genocidou. "Adrian Zenz je uznávaným odborníkem. Kolegové z různých oborů jeho výzkum kriticky reflektují, jako tomu bývá u zásadních závěrů. Ty jeho zatím nebyly zpochybněny," uvedl pro server Aktuálně.cz český sinolog Ondřej Klimeš. 

Zenz opřel svůj výzkum o veřejně dostupné informace - vládní dokumenty, propagační videa, informace na webových stránkách jednotlivých samospráv nebo oznámení firem. "Použil jsem proti nim jejich vlastní propagandu a četl jsem mezi řádky," řekl výzkumník agentuře AP

Tento argument ale čínská strana odmítá. Například státní deník Global Times Zenze označuje za falešného odborníka a pseudoakademika, který spolupracuje s americkými tajnými službami, šíří neověřené pomluvy a "hanobí čínskou politiku". Zenz je také "nechvalně známá protičínská krajně pravicová postava, která stojí za několika senzačními zprávami o Sin-ťiangu na Twitteru a vymyslela falešný vědecký výzkum o Sin-ťiangu, ve kterém šíří pomluvy," stojí dále v článku. 

Sankce a žaloba

Čína navíc v pondělí přikročila i ke konkrétním činům a Zenze zahrnula na seznam evropských subjektů a jedinců, proti kterým zavedla sankce. Reagovala tak na stejný krok, který udělaly kvůli porušování lidských práv v Sin-ťiangu evropské země. Ty tak učinily poprvé po 30 letech a podle Klimeše k tomu přispěl také Zenzův výzkum. 

"Čínská odveta názorně vypovídá o tom, jak režim vnímá svou pozici vůči Evropské unii. Na evropské sankce na čtyři jednotlivce a jednu organizaci, kteří jsou spoluzodpovědní za genocidní politiku způsobující utrpení milionům lidí, Čína odpověděla sankcemi pro osm poslanců, dva vědce, jeden z výborů Rady EU, podvýbor Evropského parlamentu, jeden think-tank a jednu nevládní organizaci," vypočítává Klimeš. "Je to velmi disproporční reakce. Touto eskalací dává režim najevo, že EU považuje za slabého hráče, který by měl být Číně zavázaný a neměl by ji kritizovat," dodává.

Kromě toho Zenz v Číně čelí žalobě za pomluvu o nucené práci Ujgurů, která vedla k zákazu dovozu zboží do Spojených států. Žalobu podalo počátkem března několik sinťiangských podniků a následně se za ni postavilo i čínské ministerstvo zahraničí, píše agentura Bloomberg.

"Mnoho firem a obyvatel Sin-ťiangu utrpělo velké ztráty poté, co se objevily ničím nepodložené Zenzovy pomluvy o 'nucené práci'," uvádí Čao Li-ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Hnusí se jim a pohrdají takovými zlomyslnými činy," doplnil.

Žalující strana požaduje po vědci omluvu a finanční kompenzace. 

Sám Zenz se tím však neznepokojuje, naopak si myslí, že by to mohlo přinést více pozornosti k Sin-ťiangu. S tím souhlasí i profesor práv Donald Clarke z Univerzity George Washingtona, který se domnívá, že Zenzovi reálně nic nehrozí. Pokud tedy nepojede do Číny a bude souzen v nepřítomnosti.

Problém by podle něj mohl nastat leda tehdy, kdyby se Čína rozhodla soudit se v zahraničí. "Musel by mít právníka, aby se mohl bránit, což ukazuje na jediné skutečné nebezpečí žaloby - hrozbu obtěžování," vysvětluje pro americký deník Washington Post.

Snaha o izolaci

Tato strategie není pro Čínu podle Klimeše nová. "Čínská strana se často uchyluje například k nálepkování, zesměšňování, diskreditaci, pomlouvačným kampaním a dalším osočujícím útokům, kterými odvádí pozornost od tématu diskuse," říká. 

"Možná mě to má zastrašit, možná je to určeno k zastrašení ostatních, aby se se mnou nespojovali a nepodíleli se na mé práci. Mohla by to být strategie, jak mě izolovat," řekl Zenz pro server Radio Free Asia loni v červenci, kdy se o možné žalobě proti němu začalo mluvit. 

"Když děláte správnou věc, dostanete se s nimi do křížku," říká o čínském režimu vědec.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy