EU uvalila sankce na čínské činitele kvůli Ujgurům, poprvé za posledních třicet let

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2021 20:33
Evropská unie poprvé za poslední tři desetiletí potrestala porušování lidských práv v Číně. Ministři zahraničí členských zemí schválili přijetí sankcí vůči čtyřem činitelům odpovědným za zacházení s menšinovými Ujgury. Toto zacházení mnozí západní politici označují za brutální. Podobný postup zvolily i Británie a USA. Peking reagoval přijetím odvetných sankcí vůči skupině představitelů EU.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. | Foto: Reuters

Evropské země se shodly na prvních postizích za porušování lidských práv v Číně od masakru demonstrujících studentů na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. V reakci na něj zakázalo tehdejší evropské společenství vývoz zbraní do Číny; tento zákaz dosud platí.

Podle unijní diplomacie jsou potrestaní činitelé přímo odpovědní například za svévolné zatýkání či ponižující jednání s touto muslimskou menšinou. Jsou mezi nimi šéf bezpečnostního úřadu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Čchen Ming-kuo, bývalý předák vládnoucí komunistické strany v této oblasti Ču Chaj-lun a dva další přední činitelé provincie Wang Ťün-čeng a Wang Ming-šan.

Všichni budou mít zmrazený majetek v EU a nebudou smět cestovat na její území. Potrestána byla i čínská společnost odpovědná za fungování detenčních center, v nichž jsou podle některých západních zemí Ujguři vystavováni mučení, nucené práci a ženy nucené sterilizaci.

Unijní diplomacie konstatovala, že potrestaní hráli "aktivní roli při vytváření a zavádění čínské politiky v Sin-ťiangu, která mezi jiným zahrnuje rozsáhlé svévolné zatýkání, rozsáhlé sledování, indoktrinaci, ponižující zacházení stejně jako porušování svobody náboženství či vyznání".

"Chtěli bychom, aby bylo mezinárodním pozorovatelům umožněno navštívit tento region v provincii Sin-ťiang… Z našeho pohledu je situace skutečně vážná," řekl českým novinářům po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček. Spolu s kolegy z dalších unijních zemí v pondělí hovořil i s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, která by chtěla situaci v provincii zhodnotit osobně. Čína ovšem zahraniční pozorovatele do Sin-ťiangu odmítá pouštět.

Čínské úřady krátce po zveřejnění unijních postihů reagovaly zavedením odvetných sankcí. Zahrnují mimo jiné členy Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, v němž mají svého zástupce všechny členské státy. Na seznamu je také pět europoslanců a několik k Číně kritických evropských politiků a analytiků.

EU sankce koordinuje s USA i Británií

EU k sankcím sáhla v den, kdy na návštěvu Evropy přilétá nový americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy přijaly protičínské sankce již dříve a označují čínský přístup k Ujgurům za genocidu. Washington chce dlouhodobě sladit svou politiku vůči Číně s Bruselem, některé unijní země však kvůli obchodním zájmům prosazují opatrnější postup.

V rámci koordinovaného postupu západních zemí v souvislosti s počínáním Pekingu v Sin-ťiangu v pondělí vyhlásila sankce proti čtyřem čínským činitelům a jedné stavební firmě také Británie. Podle agentury Reuters to oznámil poslancům britské Dolní sněmovny ministr zahraničí Dominic Raab.

Evropský blok k potrestání čínských činitelů využil nový globální sankční režim, který mu umožňuje pružněji reagovat na porušování lidských práv kdekoli ve světě. Dnes v jeho rámci zavedl podobné tresty také vůči dvěma činitelům z ruského Čečenska kvůli tamnímu porušování práv sexuálních menšin. Potrestáno bylo i dalších pět lidí a dva subjekty ze Severní Koreje, Libye, Eritreje a Jižního Súdánu.

 

Právě se děje

Další zprávy