Zastrašování, výhrůžky i zatýkání. Zahraniční novináři líčí, jak je v Číně špiclují

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 2. 2019 6:27
Sledování, odposlouchávání telefonů, vyhrožování i zatýkání. Podmínky zahraničních reportérů pracujících v Číně se zhoršují. Poukazuje na to zpráva, kterou vydal Klub zahraničních korespondentů v Číně (FCCC).
Novináři v Číně (ilustrační foto).
Novináři v Číně (ilustrační foto). | Foto: Reuters

"Situace je horší, než jaká byla před dvaceti lety. V minulosti probíhaly proti novinářům policejní zásahy, ale věděli jste, proč se tak děje, a čekali jste, že skončí," popsal nejmenovaný člen předsednictva americké mediální organizace.

Běžným standardem je podle novinářů odposlouchávání telefonů, případně přerušování hovorů. Zveřejněná zpráva obsahuje například zkušenosti Kathy Longové, britské novinářky pracující v Pekingu. "Ve dvou oddělených případech byl můj telefonát narušen a slyšela jsem nahrávku svého hovoru, která byla přehrána mně místo osoby, se kterou jsem mluvila. Jednou se mi to stalo s kolegou, podruhé s mým osmiletým synem, což bylo velmi stresující," vylíčila Longová.

Příklad Longové potvrzují i reportéři dalších respektovaných světových deníků, jako je například americký Wall Street Journal nebo britský list Financial Times. I jejich soukromí bylo prostřednictvím telefonů narušeno, například když probírali politická témata, došlo také k mazání zpráv.

Podle ředitelky Klubu zahraničních korespondentů v Číně Hanny Sahlbergové mají tyto kroky vést k zastrašování novinářů a zabránění jim v informování o citlivých tématech. "Je tu riziko, že se budou i zahraniční média vyhýbat příběhům, které se jeví jako problematické nebo drahé na to, aby byly řečeny v Číně," uvádí Sahlbergová ve zprávě.

V ní sesbírali výpovědi 109 novinářů z 200, kteří jsou členy klubu. Až polovina z nich uvedla, že tlak, který je na ně tímto způsobem vyvíjen, negativně ovlivňuje jejich práci.

"V minimálně devíti autech a dvaceti lidech mě pronásledovali téměř 1600 kilometrů. Většina z nich se odmítla legitimovat a uvést, pro koho pracují. Vyhrožovali mi, že mě zatknou, ozbrojená policie přijela k mému autu, řekli mi, abych dal ruce z auta. Několikrát mě zatkli. Policejní důstojník vzal mou kameru a vymazal fotografie bez mého svolení," popsal své zkušenosti se sledováním Nathan VanderKlippe z kanadského deníku Globe and Mail.

Zahraniční novináři v Číně v roce 2018 (Zdroj: Zpráva FCCC)

 • 55 % novinářů uvedlo, že se situace pro práci zhoršila
 • 91 % se obává o zabezpečení svých telefonů
 • 66 % se bojí, že mohou být sledováni doma či v kancelářích
 • 48 % bylo sledováno nebo jsou přesvědčeni, že někdo vstoupil do jejich hotelových pokojů bez dovolení
 • 24 z 27 novinářů, kteří cestovali do provincie Sin-ťiang, se setkalo se zasahováním do své práce

Zastrašování čínských kolegů

S problémy se nepotýkají jenom zahraniční zpravodajové, ale také jejich čínští asistenti a kolegové. Například reportér Hlasu Ameriky Yibing Feng řekl, že jeho čínský kolega byl na šest hodin unesen policisty v civilu, zatímco jiní policisté vyslýchali jeho rodinu, bývalé spolužáky a profesora.

Zastrašování zažila i asistentka německých novinářů. Poté, co reportéři v noci unikli svým pronásledovatelům, čekali na ně policisté v hotelu a trvali na tom, že potřebují s asistentkou mluvit v samostatném pokoji.

"Křičeli na ni, že je Číňanka a my jsme cizinci. Když jsme trvali na tom, že budeme u výslechu s ní, vyhrožovali, že ji odvezou pryč. Tři muži a jedna žena na ni křičeli asi půl hodiny. Donutili jí slíbit, že jim podá hlášení o všem, co dalšího jsme měli ve městě v plánu," uvedl novinář v dotazníku, ze kterého vycházela zpráva FCCC.

Umlčení čínští respondenti

V podobné situaci jsou respondenti novinářů. Úřady jim podobně jako reportérům vyhrožují nebo je zatýkají.

"V Sin-Ťiangu jsem se v mnoha situacích ani nepokusil udělat s někým rozhovor, protože jsem nechtěl přivést někoho do nebezpečí. A když je každý kout pod dohledem, nebezpečí na své zdroje přenášíte," popsal Axel Dorloff z německé stanice ARD. V západočínské provincii Sin-Ťiang žijí ujgurští muslimové, které režim v Pekingu systematicky perzekvuje.

Novináři v provincii Sin-ťiang (Zdroj: Zpráva FCCC)

 • Do provincie v roce 2018 cestovalo celkem 27 zahraničních novinářů
 • 96 % bylo viditelně sledováno
 • 79 % bylo požádáno nebo donuceno, aby smazali pořízená data
 • 63 % z nich uvedlo, že jejich rozhovory byly viditelně monitorovány
 • 58 % bylo zadrženo nebo byl zadržen jejich kolega
 • Třem novinářům byla zabavena nebo zničena technika
 • Dva mají důkazy, že někdo bez dovolení vstoupil do jejich hotelových pokojů

V lednu vydaná zpráva FCCC upozorňuje také na aspekty novinářské práce, které se naopak zlepšily. V loňském roce bylo například méně novinářů pozváno "na čaj", jak se mezi novináři přezdívá výslechu na ministerstvu státní bezpečnosti.

Zprávu popisující praktiky režimu v Pekingu odmítla čínská ministryně zahraničí Chua Čchun-jing. Na pravidelné tiskové konferenci řekla, že ačkoliv dokument nečetla, nevěří jejím výsledkům, a zeptala se přítomných novinářů, zda s ní souhlasí. Podle serveru Hong Kong Free Press také uvedla, že všichni zahraniční novináři "jsou naši přátelé", a vyzvala je, aby se na úřad obrátili, pokud se budou potýkat s nějakým problémem či obtížemi bránícími jejich práci.

Video: Naši politici zradili demokracii. Rusko je proti Číně svobodná země, říká Etzler

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy