Ve Středozemním moři se letos utopilo nejméně 3740 běženců

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2016 14:41
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se počet úmrtí na Středozemním moři ztrojnásobil. Od ledna se v něm utopilo 3771 migrantů. Jde o téměř stejný počet jako za celý loňský rok, kdy se přitom do Evropy dostalo třikrát více běženců. Hlavní branou migrantů do Evropy se letos stala Itálie, která zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Mnohem méně běženců pak směřuje do Evropy přes Řecko.
Uprchlíci na cestě přes Středozemní moře.
Uprchlíci na cestě přes Středozemní moře. | Foto: Reuters

Ženeva - Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy zahynulo od začátku roku už nejméně 3740 uprchlíků a migrantů. V úterý to oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jde o téměř stejný počet jako za celý loňský rok, kdy se přitom do Evropy dostalo třikrát více běženců.

Podle mluvčího UNHCR se letos pokusilo překonat moře 327 800 osob. Loni to byl více než milion běženců, z nich 3771 přišlo o život.

"Jde zatím o nejhorší situaci, kterou jsme ve Středozemním moři zaznamenali," uvedl mluvčí William Spindler. "Můžeme říci, že úmrtnost vzrostla třikrát," dodal.

Hlavní branou migrantů do Evropy se letos stala Itálie, která zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Přispělo k tomu uzavření hranic, k němuž přistoupily země na takzvané balkánské trase, a také dohoda Evropské unie a Turecka o vracení migrantů. Většina běženců se nyní plaví ze severu Afriky, nejčastěji z Libye, na přeplněných vratkých člunech a končí v táborech na Sicílii a pak i v dalších oblastech Itálie. Pocházejí často z Nigérie, Eritreje a Súdánu.

Jen během pondělí bylo při 21 operacích ve Středozemním moři zachráněno asi 2200 migrantů, uvedla italská pobřežní stráž. Záchranáři také nalezli 16 mrtvých migrantů. Už o víkendu přitom bylo objeveno 17 těl běženců, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). "Svědci nám ale tvrdí, že mrtvých je mnohem více. Přes víkend nejspíš ztroskotaly další lodě, jak se dozvídáme," uvedl mluvčí IOM Joel Millman.

"Pašování lidí se stalo obrovským byznysem. Posílají několik lodí ve stejnou dobu, což znamená ztíženou situaci pro záchranáře, kteří musejí zachraňovat najednou několik tisíc lidí na stovkách lodí," uvedl mluvčí UNHCR Spindler. "A když máte tolik lidí na lodích, které jsou (pro plavbu na moři) nevhodné, tak se nebezpečí samozřejmě zvyšuje," dodal.

Mnohem méně běženců směřuje do Evropy přes Řecko. Například zatímco ještě v únoru připlulo na řecké ostrovy přes 57 000 uprchlíků, v dubnu jich byla necelá desetina. Atény před pár dny uvedly, že na řecké ostrovy v Egejském moři připlouvá nyní z Turecka denně v průměru 110 migrantů.

 

Právě se děje

Další zprávy