Bagdád - Iráčtí zákonodárci vypracovali návrh zákona, na jehož základě mají být provdávány i teprve devítileté dívky.
Předpis legalizující dětské sňatky navíc počítá s tím, že by musely být malé nevěsty svým manželům po vůli, kdykoliv si to usmyslí.
Organizace na ochranu dětských práv jsou zděšeny. "Ten zákon představuje zločin proti lidskosti a právům dítěte. Nezletilé provdané dívky jsou vystavovány fyzickým i psychologickým útrapám," řekla agentuře Associated Press irácká aktivistka Hana Adwarová.
Současné irácké právo povoluje uzavírat manželství po dovršení osmnácti let, přičemž se ale mohou vdávat i dívky starší patnácti let, které k tomu získají souhlas rodičů nebo zákonných zástupců. A ze statistik vyplývá, že manželství je za těchto okolností uzavírána celá čtvrtina.
Krom legalizace dětských sňatků zákon (bude-li schválen) zapoví ženám opouštět domácnost bez povolení manžela a v případě rozvodu počítá také s automatickým svěřováním potomků do péče otců.
To je podstata demokracie, mají jasno předkladatelé
Předložený návrh už kritizoval i představitel Spojených národů v Iráku Nikolaj Mladenov. "Zákon je v rozporu s ústavou garantovanou ochranou žen i mezinárodními úmluvami," napsal na Twitteru.
Každý má právo rozhodovat o svém rodinném statusu v souladu s pokyny svého náboženství.
Předkladatelé návrhu jsou ale jiného názoru. "Tohle je podstata demokracie. Každý občan má na základě irácké ústavy právo rozhodovat o svém rodinném stavu v souladu s pokyny svého náboženství a doktríny," prohlásil Husajn al-Murábí, předseda šíitské strany Fádila. Dodal, že současné předpisy jsou v rozporu s náboženským právem šaría.
Zákon z pera šíitského imáma Džafara Sadíka, jenž si založil vlastní právní školu, naopak náboženské právo v podstatě kopíruje. Dívky podle šíitů dosahují puberty už v devíti letech, a jsou tedy připraveny zakládat rodinu. Po svatbě jsou povinny poskytovat manželům sex, kdykoliv o to projeví zájem.
Rozhodnou volby
Šíitů je v Iráku většina a podle toho vypadá politické i společenské směřování země. Od pádu Saddáma Husajna v roce 2003 do legislativy postupně implementují své náboženské právo, což v zemi vyvolává napětí a spory s menšinovými sunnity i zastánci sekulárního státu.
Kritizovanou novelu zákona 25. února schválila vláda premiéra Núrího Málikího a nyní ji musí projednat parlament. O tom, zda bude schválena a vejde v platnost, pravděpodobně rozhodnou volby vypsané na 30. dubna. Všeobecně se však očekává, že vládní strana opět vyhraje a potřetí v řadě sestaví kabinet.