Sumy/Luhansk (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Na peróně zamrzlého, sněhem a ledem pokrytého nádraží ve městě Sumy na severovýchodě Ukrajiny skupina žen v kožiších diskutuje s průvodčím a ověnčena kufry a taškami nastupuje.
Je hluboko pod nulou, všichni jsou zahalení v bundách, ušankách a kapucích. Skoro to vypadá, jako kdyby Ukrajina měla v ústavě, že prezidentské volby musejí být za tuhého mrazu.
Ty minulé, které vyvrcholily oranžovou revolucí a nakonec vítězstvím Viktora Juščenka, se rovněž odehrávaly za tuhého mrazu a demonstranti mnoho dní ve stanovém městečku v centru Kyjeva odolávaly teplotám hluboko pod bodem mrazu.
Vše o ukrajinských volbách, Tymošenkové a Janukovyčovi naleznete po kliknutí na následující grafiku
V Sumy jako kdyby si tehdejší poražený Viktor Janukovyč chtěl pořádně "vychutnat" letošního poraženého Viktora Juščenka.
Ačkoliv Sumy je Juščenkovo rodné město, nádraží vévodí obrovský billboard s tváří Janukovyče a nápisem Ukrajina pro lidi.
Hrdina oranžové revoluce do druhého kola, které se uskuteční v neděli, neprošel. Janukovyč vyzve premiérkou Juliji Tymošenkovou a je mírným favoritem.
Vlak se rozjíždí a brzy se už řítí mrazivou tmou hlouběji na východ Ukrajiny. Vagónem se brzy začne šířit vůně kyselých okurek a všudypřítomných varenniků. Mastných pirohů, plněných masem, sýrem či zelím.
Dlouhou noční jízdu vlakem si mnoho Ukrajinců zpravidla zpestřuje piknikem, stolky v kupé přetékají jídlem a pitím.
Dvě z žen, které nastoupily, vzpomínají, jak kdysi jezdily na dovolenou do Československa. I do Karlových Varů. "Ale dnes je to už jen pro bohaté," stěžuje si jedna.
Vasilij, který cestuje z Kyjeva, pracuje pro cestovní kancelář, která zprostředkovává cesty na Ukrajinu lidem z Ameriky a západní Evropy, kteří jsou ukrajinského původu.
"Ukrajina se bohužel nijak nerozvíjí. Pořád jsme tam, kde jsme byli před dvaceti lety," tvrdí. Hlasovat ale prý bude pro Tymošenkovou. "Janukovyče chce v Kyjevě akorát milice. Aby mohli dál krást," tvrdí.
Mnozí analytici a ekonomové už od loňska pasují Ukrajinu za evropského kandidáta číslo jedna na státní bankrot kvůli krizi.
Ta drtivě zasáhla dvě hlavní ukrajinská exportní odvětví. Ocelářský a chemický průmysl. Stát vybral málo na daních, hodnota ukrajinské měny hřivny klesla za rok o polovinu své hodnoty vůči dolaru.
Průmyslová výroba loni poklesla o 22 procent, celkový výkon ekonomiky o 15 procent. Podle Mezinárodního měnového fondu patří inflace na Ukrajině k největším na světě.
Když ale prezident Viktor Juščenko podepsal rozhodnutí o zvýšení minimálních mezd o dvacet procent, kvůli čemuž Mezinárodní měnový fond (MMF) do odvolání zastavil další finanční pomoc Ukrajině.
Viktor Janukovyč chce přitom novou dohodu s MMF. Musí se podle něj brát ohledy na důchodce, velké rodiny a invalidy. Chce zvýšit penze.
Někteří ekonomové ukrajinské politiky varují: Tohle skončí špatně. Státu se snížily rozpočtové příjmy, zatímco výdaje naopak rostou.
"Ano, jsme na tom špatně. Kromě Kyjeva, kde jsou vyšší platy. Na východní Ukrajině sice máme doly a průmysl, ale tam samozřejmě nemůže dělat každý. A o zemědělství škoda mluvit," říká na dotaz ohledně bankrotu jedna z pasažérek, zatímco si po ránu maluje ústa, proto rychlík už se blíží do své konečné stanice v Luhansku.
Třísettisícové město leží na nejzazším východě Ukrajiny. Kousek od ruské hranice, v srdci velké hornické oblasti, známé jako Donbas (Doněcká uhelná pánev).
Tady je pevná základna Viktora Janukovyče, který odsud pochází. Právě v Luhansku a sousedním Doněcku má největší podporu. V Luhansku ho v prvním kole volilo sedmdesát procent hlasujících.
Julija Tymošenková tady má billboardy i stany s letáky a dobrovolnými organizátory kampaně, ale oblíbená v této části Ukrajiny není.
Donbas je černým srdcem Ukrajiny. Místní doly a velké průmyslové podniky vznikly už v druhé polovině devatenáctého století a stěhovali se sem za prací lidé ze všech částí tehdejšího carského Ruska a později i Sovětského svazu.
Vznikla tady proto unikátní komunita. Místní lidé se nepovažují ani tak za Rusy či Ukrajince, ale převládá u nich silná regionální identita. Jsou z Donbasu. Kult hornické a vůbec těžké manuální práce je tady stále silný
Je to kraj legendárního Alexeje Stachanova, údajného rekordmana v těžbě uhlí (později ale ještě v dobách SSSR vyšlo najevo, že jeho výkony byly dobovou propagandou dosti zveličeny).
Dnes Luhansk lemují kilometry opuštěných, rozpadajících se továren. "V devadesátých letech to postupně začalo všechno odumírat," říká Ina Sultanová, místní rodačka. Město nezvládlo přechod na tržní ekonomiku.
Doly ještě fungují, ovšem stát provoz řady z nich dotuje a některé jsou ztrátové. Pokud by se ale zavřely, hrozily by velké sociální nepokoje.
Novinář Jurij Lukanov řekl Aktuálně.cz, že volby patrně nepřinesou zásadní zlepšení ekonomiky, ale hrozba státního bankrotu se snad nesplní.
"Janukovyč je v hospodářském programu hodně ve vleku oligarchů a byznysmenů z východní Ukrajiny. Pro ně bude zajímavá privatizace některých zbývajících velkých státních podniků, například komunikační firmy Ukrtelekom. A Tymošenková jako premiérka splácí dluhy tím, že dělá nové dluhy. Nicméně si myslím, že není v zájmu nikoho, aby tak velká země jako Ukrajina zbankrotovala. Ani v zájmu Evropy, ani Ruska, ani věřitelů."
Jedno je jisté. Asi málokterý prezident v Evropě by s tím ukrajinským, který bude zvolen, měnil.