Válka proti teroru Al-Káidu neoslabila, myslí si svět

Roman Gazdík, gaz
29. 9. 2008 15:54
Průzkum: Třetina lidí se naopak domnívá, že ji posílila
Usáma na fotbale. Fanoušci Gremia při finále Poháru osvoboditelů zdravili Usámu bin Ládina.
Usáma na fotbale. Fanoušci Gremia při finále Poháru osvoboditelů zdravili Usámu bin Ládina. | Foto: Reuters

Londýn - "Myslíte si, že to, o čem představitelé Spojených států mluví jako o 'válce proti teroru', učinilo Al-Káidu silnější, slabší, nebo na ni nemělo vliv ani v jednom směru?"

To byla jedna z otázek položených 24 tisícům lidí ve 23 zemích světa. 

Průzkum pro BBC provedla společnost Globescan a Program pro výzkum mezinárodních politických názorů (PIPA) univerzity v Marylandu.

A jaká byla odpověď?

Téměř šedesát procent dotazovaných se domnívá, že kampaň George Bushe rozpoutaná po útocích z jedenáctého září neměla na Al-Káidu buď žádný vliv (30 procent), nebo že ji naopak posílila (29). Pouze dvacet dva procent si myslí, že organizace kvůli ní zeslábla.

Na otázku, zda boj vyhrávají Spojené státy, nebo teroristická organizace, odpověděla ve prospěch USA pouze jedna země: Keňa. Dokonce i v samotných Spojených státech je 56 procent občanů přesvědčeno o tom, že ani jedna ze stran není blíže vítězství.

Pouze 10 procent světové populace si myslí, že má navrch Al-Káida.

Al-Káida zesílila, myslí si Evropa

Mezi zeměmi, které se domnívají, že Al-Káida "válkou proti teroru" zesílila, jsou i někteří klíčoví američtí spojenci: Mexiko (48 procent), Francie (43), Itálie (43), Austrálie (41) a Británie (40).

Naopak nejvíce jsou o slabší pozici Al-Káidy přesvědčeni obyvatelé Keni (58 procent), Egypta (44) a Nigérie (37).

"Přes ohromnou vojenskou moc se v očích lidí americká válka proti Al-Káidě nedostala dál než do slepé uličky a mnoho z nich se domnívá, že Al-Káidu posílila," říká ředitel PIPA Steven Kull.

Srdce a mysli

Společně s Pákistánem odhaluje Egypt ještě druhou stránku věci. Pouze v těchto dvou zemích, které jsou považovány za v boji proti teroristické organizaci klíčové - mnoho šéfů Al-Káidy je z Egypta a skrývají se pravděpodobně na pákistánském území - mají lidé o Al-Káidě smíšené či kladné mínění.

V Egyptě to je 40 procent (smíšené) a 20 procent (pozitivní). V Pákistánu 22 procent smíšené a 19 pozitivní. Negativní mínění o Al-Káidě má 35 procent Egypťanů a 19 procent Pákistánců.

"Fakt, že tak velké množství lidí v Egyptě a Pákistánu má smíšené nebo dokonce pozitivní smýšlení o Al-Káidě, je dalším z indikátorů, že Američany vedené válce proti teroru se nepodařilo získat srdce a mysli (obyvatel)," tvrdí předseda Globescan Doug Miller.

Průzkum proběhl mezi osmým červencem a dvanáctým zářím v Británii, Francii, Itálii, Německu, Turecku, Rusku, Číně, Filipínách, Indonésii, Indii, Pákistánu, Spojených arabských emirátech, Libanonu, Austrálii, Egyptě, Nigérii, Keni, Kanadě, USA, Mexiku, Kostarice, Panamě a Brazílii.

Celý průzkum najdete na: http://news.bbc.co.uk/2/shared/bsp/hi/pdfs/29_09_08_BBC_al_Qaeda.pdf

 

Právě se děje

Další zprávy