Komanda USA prý tajně vraždí vůdce Al-Káidy v Iráku

gaz
10. 9. 2008 10:01
Tvrdí to ve své nové knize slavný reportér Bob Woodward
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Za zlepšující se bezpečnostní situací v Iráku stojí speciální americká komanda, která tajně vraždí vůdce Al-Káidy.

Alespoň podle editora deníku Washington Post a nositele Pulitzerovy ceny Boba Woodwarda.

Woodward ve své v pondělí publikované knize The War Within: Secret White House History 2006-2008 (Válka uvnitř: Tajná historie Bílého domu 2006-2008) tvrdí, že operace musí zůstat tajná, jinak by prý "umírali lidé".

Přirovnal ji k projektu Manhattan, jehož výsledkem byl zisk atomové bomby na konci druhé světové války. Právě nasazení této ničivé zbraně ukončilo v srpnu 1945 konflikt USA s Japonskem.

Vydání každé z Woodwardových knih je považováno za událost a tvrzení v ní obsažená již komentoval americký poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley.

Hadley v písemném vyjádření strategii popisovanou Woodwardem potvrdil, oponoval však tomu, že by šlo o hlavní důvod lepší bezpečnostní situace v Iráku. 

"Bylo to zvýšení počtu amerických vojáků, které poskytlo více zdrojů a bezpečnostního kontextu k podpoře nově vyvinutých technik a operací," citovala z jeho prohlášení stanice CNN.

Woodward přiznává, že se na současném relativním klidu v Iráku skutečně podílí i posílení armády, které přišlo během roku 2007. Strategie cíleného zabíjení je však podle něj zodpovědná za "velkou část" úspěchu.

"Přirovnal bych to k projektu Manhattan za druhé světové války," řekl novinář CNN. "V průběhu několika měsíců násilí dramaticky pokleslo, zhruba o polovinu. K tomu nedojde jen zřízením několika společných bezpečnostních stanic nebo zvýšením počtu vojáků."

Woodward získal Pulitzerovu cenu za reportáže o kauze Watergate, která vedla na počátku sedmdesátých let k pádu amerického prezidenta Richarda Nixona.

 

Právě se děje

Další zprávy