Mnoho lidí nevěří, že 11. září zosnovala Al-Káida

man
11. 9. 2008 7:00
Nejskeptičtější jsou k tvrzení USA Jordánci s Egypťany

New York - Svět si připomíná útoky na Washington a New York z 11. září 2001, při nichž zemřelo přes tři tisíce lidí.

Američtí vyšetřovatelé určili jako jednoznačného pachatele teroristickou síť Al-Káida (a někteří členové organizace svůj podíl na akci přiznali).

Přesto se od útoků s železnou pravidelností objevuje řada konspiračních teorií, které tvrdí, že útoky na budovy Světového obchodního centra a Pentagon nejsou dílem islamistů.

Že svět nevidí verzi vyšetřovatelů tak jasně, ukázal průzkum agentury PublicWorldOpinion.org, která se na viníky ptala v sedmnácti různých zemích.

Šetření ukázalo, že jen 46 procent dotázaných je přesvědčeno o vině teroristické sítě, kterou založil a vedl Usáma bin Ládin.

Šestnáct tisíc lidí bylo dotázáno, kdo podle nich nese zodpovědnost za smrt tří tisíců lidí v New Yorku a Washingtonu před sedmi lety.

Měli na vybranou z pěti odpovědí: Al-Káida, americká vláda, Izrael, někdo jiný, nevím.

Nejvíce věří verzi s Al-Káidou lidé v Evropě. O vině islamistických sebevražedných atentátníků je přesvědčeno 64 procent Němců, 63 procent Francouzů a shodně 57 procent Britů a Rusů.

Na Ukrajině je o tom přesvědčeno 42 procent dotázaných.

V muslimských zemích se podle očekávání klade vina na bedra Al-Káidy v mnohem menší míře. Věří tomu 23 procent Indonésanů, 16 procent Egypťanů a jen 11 procent Jordánců. Možná trochu překvapivě ale 42 procent Palestinců.

Výsledky průzkumu v 17 zemích

Dvojčata - 11.září 2001

Za 11.zářím stojí:

  • Al-Káida 46 %
  • Americká vláda 15 %
  • Izrael 7 %
  • Někdo jiný 7 %
  • Nevím 25 %

Příliš přesvědčeni nejsou ani Číňané: jen necelá třetina jich věří tomu, že 11.září bylo dílem lidí kolem Usámy bin Ládina.

Teorie o tom, že útoky zorganizovala samotná americká vláda, je poměrně populární v Německu (23 procent respondentů), Turecku (36 procent) i Mexiku (30 procent).

O vině Izraele zase nepochybuje řada Arabů (19 procent Palestinců, 31 procent Egypťanů a 46 procent Jordánců). Naopak v evropských zemích uvedlo Izrael jako viníka masakru jen zanedbatelné minimum lidí.

Česká republika do průzkumu nebyla zahrnuta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy