Vrah z Ukrajiny naléhá na české soudy. Pusťte mě z vězení, chci bojovat proti Rusku

Jan Horák Jan Horák
24. 11. 2023 10:27
S výjimečnou žádostí se podle zjištění Aktuálně.cz obrátil na českou justici muž, který sedí ve vězení za nájemnou vraždu. Dostal za ni výjimečný trest. Zabiják na objednávku, který se roky pohyboval ve strukturách organizovaného zločinu, chtěl odpustit zbytek trestu, aby se na straně domovské Ukrajiny zapojil do války proti agresivnímu Rusku. Aktuálně.cz popisuje detaily neobvyklého příběhu.
Timur Treťjakov v roce 2009, když byl souzený za vraždu řidiče.
Timur Treťjakov v roce 2009, když byl souzený za vraždu řidiče. | Foto: ČTK

V úterý 27. listopadu 2007 devět minut po půl osmé hodině večer přijala pražská policie oznámení, že ve Vinohradech došlo ke střelbě. Po ní zůstal u křižovatky ulic Polská a U Kanálky jeden mrtvý. Za necelé čtyři týdny, den před Štědrým dnem, se policistům podařilo zadržet vraha. Na Vinohradech střílel Timur Treťjakov.

Za nájemnou vraždu dostal tehdy pětadvacetiletý muž 22 let vězení. Trest zahrnoval i předchozí pokus o vraždu, při kterém Treťjakov málem ubodal muže na Václavském náměstí. Vrah pracoval pro arménského bosse pražského podsvětí Andranika Soghojana, který vedl mafiánskou válku s čečenskými gangy.

Treťjakov sedí ve věznici Mírov na Šumpersku, což je vedle Valdic a Karviné nejtvrdší káznice v zemi. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, muž se ve druhé půli letošního roku snažil dostat na svobodu. Chtěl odpustit zbývajících více než šest let trestu. Neuspěl. Okresní soud v Šumperku jeho žádost zamítl.

Chtěl se zapojit do bojů ve své vlasti

"Podstatou věci byla žádost o upuštění od výkonu zbytku trestu odnětí svobody, kterou soud zamítl," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí instance René Braun. V obdobných případech lze trestance pustit z vězení, ale to by pak musel být vyhoštěn nebo předán jiné zemi v rámci mezinárodní spolupráce na trestních kauzách. Nic z toho se však Treťjakova netýkalo.

Za Ukrajince se přimluvilo sdružení jeho spoluobčanů z rodné země, záruky poslali soudu písemně. V jeho motivaci opustit vězení hrála důležitou roli ruská okupace Ukrajiny. "V podrobně odůvodněné žádosti popsal svůj nynější náhled na trestnou činnost a zájem zapojit se do bojů ve své vlasti," stojí v soudní listině, již má Aktuálně.cz k dispozici.

Proti zamítnutí žádosti se mohl Treťjakov bránit pouze stížností k Ústavnímu soudu, takový postup také zvolil. Konstituční tribunál se snažil přesvědčit, že šumperská instance prolomila jeho ústavní práva. Když soud jeho žádosti nevyhověl, rozhodnutí podrobně neodůvodnil. Podle Ukrajince je takový postup nepřípustný.

Ústavní soud však v říjnu jeho stížnost odmítl. Upozornil ho, že v řízení o odpuštění zbytku trestu se podrobné odůvodnění sepisovat nemusí. "Za této situace nespatřuje Ústavní soud v zákonném postupu okresního soudu zásah do stěžovatelem tvrzených práv," stojí ve verdiktu, jejž redakce získala. Tím se příběh možného propuštění Treťjakova uzavřel.

Osudný vůz Bentley

"Poskytnutí požadovaných informací mi brání povinnost mlčenlivosti," reagoval na prosbu Aktuálně.cz o stanovisko k neúspěchu svého klienta Treťjakovův advokát David Bukal. Jeho mandant je včetně vazby za mřížemi už téměř 16 let. Původně dostal doživotí, ale podle odvolacího soudu nebyly pro takový trest splněny podmínky.

Za mříže přivedly Treťjakova útoky proti lidem, na které zmíněný boss Soghojan ani neukázal. Zabiják se spletl. Dostal instrukce, že má odstranit neposlušného arménského podnikatele z Vinohrad jezdícího vozem Bentley. Na křižovatce tehdy takové auto zastavilo, ale patřilo někomu jinému. Na nákup z něj vyběhl řidič tehdejšího šéfa loterijní firmy Sazka Aleše Hušáka.

Objednatel vražd Andranik Soghojan.
Objednatel vražd Andranik Soghojan. | Foto: ČTK

Byl to už druhý Treťjakovův pokus o vraždu zmíněného podnikatele, protože se mýlil už při útoku na Václavském náměstí. Incident se odehrál deset dní před střelbou na Vinohradech. Devíti ranami nožem v samém centru Prahy pobodal jiného Arména, kterého vytáhl z auta, kde seděl se svou partnerkou. Napadený muž útok přežil.

"Stupeň nebezpečnosti jednání obžalovaného Treťjakova je velmi vysoký, (…), jednal na objednávku, typicky jako nájemný vrah, u kterého je zřejmé, že lidský život je mu zcela lhostejný. Obou činů se dopustil vždy v centru města, za účasti nepochybně řady osob, které se v té době v centru pohybovaly," stojí v pravomocném rozsudku nad Ukrajincem.

"Spáchal jsem tyto skutky"

Treťjakov se už předtím pokusil kauzu zvrátit. Na sklonku loňského roku požádal Městský soud v Praze o obnovení procesu. "Uznávám, že jsem spáchal tyto skutky, ale motivy těchto skutků byly docela jiné, což je pro mě velice důležité," řekl při soudním jednání, kde mluvil prostřednictvím videokonference z věznice.

Tvrdil, že policie při vyšetřování ignorovala další podezřelé zapletené do případu. Také navrhl vyslechnout možné svědky z arménské a čečenské komunity. Soudkyně Pavla Hájková však jeho prosbu letos v lednu zamítla. "Skutečnosti, které uvedl pan odsouzený, nejsou takové, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině," uvedla.

Dříve média o Treťjakovovi referovala jako o Čečenci z Ruska, později však vyšel najevo jeho ukrajinský původ. Mluvil o něm i v lednu před soudem. "Pocházím z východní části Ukrajiny, celý svůj život jsem studoval a tvrdě pracoval," uvedl. Prý studoval tělocvik, po studiích pak měl pracovat jako trenér.

Při útoku na Václavském náměstí Treťjakovovi asistovali dva komplicové, dostali tři a tři a půl roku vězení. Jeden z nich však před trestem z Česka utekl. Objednateli vražd Andraniku Soghojanovi soud vyměřil 22 let vězení. Jenže první instance ho původně zprostila obžaloby, Soghojan poté obratem odcestoval do Arménie.

 

Právě se děje

Další zprávy