Rusové v děsu uskočili. Ukrajinskému vojákovi se povedlo to, co nikomu před ním

bb bb
22. 11. 2023 14:00
Ukrajinci tvrdí, že nyní drží rekord efektivního zásahu odstřelovací puškou. Člen ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) měl zabít ruského vojáka na vzdálenost 3800 metrů. Přesný výstřel překonal předchozí rekord kanadského odstřelovače z Iráku z roku 2017.
Ukrajinci zveřejnili záběr rekordní trefy jejich snipera. Rusa měl zabít ze vzdálenosti 3800 metrů. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Kozak UA

"Odstřelovač SBU dosáhl neuvěřitelného zásahu na vzdálenost 3800 metrů, čímž překonal dosavadní rekord 3540 metrů," informoval 18. listopadu státní zpravodajský portál Ukrinform s odvoláním na zdroje v SBU. Na videozáznamu zveřejněném na internetu je zachycen okamžik zásahu ruského vojáka a zjevný šok jeho spolubojovníků, kteří se nacházeli těsně vedle něho.

Bývalý odstřelovač ozbrojených sil Ukrajiny Jurij Čornomorec, který nyní dobrovolně spolupracuje s armádou, zásah potvrdil v komentáři pro ukrajinský server Kyiv Post: "Záznam je oficiálně uznán. Naši odstřelovači měli dobré pozice, které usnadnily dosažení úspěšného rekordního zásahu," uvedl Černomorec.

Výstřel provedl příslušník speciálních jednotek SBU z ukrajinské pušky Horizon's Lord (Pán obzoru). Z bezpečnostních důvodů jeho jméno Ukrajinci tají. Čornomorec zdůraznil obtížnost zásahu z takové vzdálenosti a poznamenal, že ukrajinští odstřelovači již dříve zasáhli ruského vojáka z podobné vzdálenosti, ale ne smrtelně. "Záznam nebyl tehdy uznán, protože bylo zapotřebí přesného zásahu s fatálními následky. A nyní se tak stalo," vysvětlil.

Puška Horizon's Lord je víceúčelová odstřelovačská puška pro různé ráže. Byla vyvinuta ve spolupráci s předními ukrajinskými odstřelovači, inženýry ze společnosti Horizon's Lord, Bartlein Barrels z USA a ARC Ballistics z Velké Británie, napsal Kyiv Post.

Puška váží 16,7 kilogramu, v rozloženém stavu je dlouhá 1,82 metru. Podle Čornomorce je "Pán obzoru" puška s rekordně dlouhým dostřelem: "Na 3300 metrů může vycvičená osoba spolehlivě zasáhnout cíl. Zpětný ráz je poměrně silný. Pokud náhle vystřelíte tři rány, při čtvrté už rameno může pociťovat znatelné nepohodlí," řekl Čornomorec listu Kyiv Post.

Podívejte se v reportáži, jak vypadá den ukrajinského odstřelovače (22. 11. 2022)

Den ukrajinského odstřelovače | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy