Rusko obětovalo protivzdušnou obranu na hranici s NATO. Významné, tvrdí Britové

bb bb
29. 11. 2023 9:30
Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Rusko pravděpodobně přesunulo několik svých nejmodernějších protiletadlových systémů S-400 z Kaliningradu na ukrajinskou frontu. Podle Britů došlo k výjimečnému pohybu této techniky v listopadu.
Rusko obětovalo protivzdušnou obranu na hranici s NATO. Britové tvrdí, že je to významný krok. | Video: Reuters

Kreml by tak obětoval kapacity protivzdušné obrany podél hranic NATO, aby mohl nahradit ztráty na Ukrajině. Kyjev tvrdí, že agresorovi zničil nejméně tři systémy S-400.

Ruská enkláva Kaliningrad se nachází nad severním cípem Polska a je geograficky oddělena od zbytku pevninského Ruska. Na východě sdílí pozemní hranici s Litvou a na západě ji oblévá směrem k Dánsku Baltské moře.

"Přesun S-400 z Kaliningradu by tedy byl významný. Rusko jako svou nejzápadnější výspu, která ze tří stran hraničí s členskými státy NATO, považuje Kaliningrad za jeden ze svých strategicky nejcitlivějších regionů," napsalo ministerstvo obrany.

Pokud je Rusko ochotno stáhnout obranné prostředky z Kaliningradu, ukazuje to na "přetížení, které válka způsobila některým klíčovým, moderním schopnostem Ruska", dodalo.

S-400 Triumf, známé také jako SA-21, jsou systémy dlouhého dosahu země-vzduch určené k ničení letadel a řízených střel. Obvykle se skládají z radarů, mobilního velitelského stanoviště a odpalovacích ramp.

S-400 byly Ruskem propagovány jako technologický konkurent amerického raketového systému Patriot a předpokládá se, že cena každého z nich je 500 milionů dolarů.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ukrajinské údery ukazují, že ruský integrovaný systém protivzdušné obrany má proti moderním zbraním dodávaným na Ukrajinu potíže.

USA poskytly Kyjevu přibližně 20 systémů taktických střel, zatímco Velká Británie a Francie poslaly střely dlouhého doletu Storm Shadow a řízené střely SCALP-EG.

Ukrýt se a odpálit. Jak funguje ruský protiraketový systém S-300 (25. 4. 2023)

Ukrýt se a odpálit. Jak funguje ruský protiraketový systém S-300 | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy