Manželky mobilizovaných Rusů v petici ostře kritizují Putina a žádají návrat mužů

ČTK ČTK
27. 11. 2023 17:06
Manželky a partnerky Rusů mobilizovaných do bojů na Ukrajině požadují v petici jejich návrat domů a ostře kritizují ruské úřady i ruského prezidenta Vladimira Putina. S odvoláním na manifest žen vojáků a související petici o tom informoval portál Meduza.
Členové Všeruského vojensko-vlasteneckého společenského hnutí Junarmija u památníku ruských vojáků zabitých na Ukrajině (22. září 2023).
Členové Všeruského vojensko-vlasteneckého společenského hnutí Junarmija u památníku ruských vojáků zabitých na Ukrajině (22. září 2023). | Foto: Reuters

Manifest zveřejnil kanál Puť domoj (Cesta domů) na sociální síti Telegram, který sdružuje manželky a partnerky mobilizovaných vojáků. Kanál podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vznikl asi před dvěma měsíci a má asi 15 tisíc odběratelů.

"Vy*ebali s námi a s vámi taky vy*ebou," stojí v manifestu. "Pamatujeme si, jak prezident sliboval, že rezervisté nebudou povoláni, že úkoly speciální vojenské operace budou plnit pouze dobrovolníci z řad profesionálů. Ale potom naše milované odvezli na Ukrajinu. Ukázalo se, že sliby byly plané," uvádí také manifest.

Ženy ve zveřejněném textu mimo jiné kritizují i omilostňování ruských trestanců, kteří se zúčastnili bojů na Ukrajině. Poukazují přitom na nedávno medializovaný případ muže, který získal milost poté, co byl odsouzen za rituální vraždy spojené s požitím části těl obětí. "Je ironické, že ženy brečí samy doma, děti rostou bez otců a mnohé z nich už jsou sirotci. A satanistický kanibal, který se po prvním pobytu ve vězení ukázal jako recidivista, byl přitom po půl roce osvobozen, protože během speciální vojenské operace vykoupil své masové vraždy," uvedly autorky manifestu.

Související petice požaduje ukončení časově neomezené mobilizace. Její autorky a autoři uvádějí, že jim nejde o destabilizaci politické situace v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy