Vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace k dění na Ukrajině naleznete zde.
Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, aby propustil 1400 politických vězňů v zemi.
Až Ukrajina dostane slíbené zásilky amerických obrněnců Bradley, německých Mauder a francouzských AMX-10, bude mít obrovsou výhodu proti ruskému nepříteli a její vojáci budou lépe chráněni při manévrování a ofenzivách. Napsal to list Wall Street Journal. Na dodávkách obrněných vozů se dohodli prezident USA Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz.
Ukrajina dostane na čtyřicet německých bojových vozů pěchoty Marder. Předání bude do března, řekl mluvčí německého kancléře Steffen Hebestreit.
Ruské střely dvakrát zasáhly východoukrajinský Kramatorsk, oznámil po začátku ruského jednostranného příměří poradce ukrajinského prezidenta.
Reportéři AFP tvrdí, že i přes Putinem vyhlášené příměří slyší dělostřeleckou palbu ve městě Bachmut.
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes na Telegramu Ukrajince varovala, že Rusové mohou plánovat o svátcích na okupovaných územích teroristické útoky. "Vyzývám občany k opatrnosti, a pokud je to možné, aby se vyhýbali místům s velkým počtem lidí," napsala vicepremiérka.
Spojené státy dodají Ukrajině obrněná vozidla Bradley, uvedl prezident Joe Biden.
Unikátní snímky z takzvané severní fronty mezi městy Kreminna a Svatove. V akci je ukrajinský prapor Záporožská Sič.
Do Běloruska dorazil další vlak s ruskými vojáky a technikou. Jde o další posily pro společné vojenské uskupení, které Rusko a Bělorusko loni vytvořily. Vlak vezl například nákladní vojenská auta značek Kamaz a Ural; na některých bylo napsané písmeno Z symbolizující ruskou invazi na Ukrajinu. Rusové podle nezávislé běloruské monitorovací skupiny Belaruski Hajun dovezli do města Baranovičy také pět cisteren na pohonné hmoty, dvě protiletadlová děla, polní kuchyně a nádrže na vodu.
Česká republika v rámci humanitární pomoci vybudovala modulární ubytování (unifikované obytné bloky) v Ternopilu na západě Ukrajiny, brzy bude hotové také ve městě Černivci na ukrajinsko-rumunské hranici. Oznámilo to české ministerstvo zahraničí.
Politici ve světě reagují negativně na Putinem vyhlášené příměří. Podle amerického prezidenta Joea Bidena se Putin snaží nadechnout po deseti měsících porážek na Ukrajině. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková řekla, že toto "takzvané" příměří nepřinese Ukrajincům bezpečí ani svobodu.
Ruští vojáci v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti blízko frontové linie kontrolují mobily místních obyvatel. Hledají lidi, kteří posílají ukrajinské armádě informace o pohybu ruských sil.
Běloruská policie zatkla pravoslavného kněze, který se veřejně modlil za ukrajinské vojáky. Informovala o tom exilová běloruská organizace na ochranu lidských práv Vjasma.
Putin se vyhlášením příměří snaží zastavit postup ukrajinské armády a zároveň přesunout na frontové linie více ruských vojáků a vojenské techniky, řekl v proslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko navštívil kasárny ruských vojáků v Bělorusku.
Ruská média oznámila, že po celé Ukrajině začali ruští vojáci na základě rozkazu Putina dodržovat klid zbraní.
Rekonstrukce tragédie ve městě Chmelnyckyj západně od Kyjeva. Ruská raketa ukončila život dvaadvacetileté Oksany Muzykové, která měla krátce před svatbou. Rusové ji zasáhli, když jela v automobilu se svým snoubencem. Ten je v těžkém stavu na jednotce intenzivní péče.
Pravidelná zpravodajská svodka britské armádní rozvědky o situaci na Ukrajině a v Rusku.
Přehled událostí:
Dočasné příměří v bojích na Ukrajině, které mají ruské jednotky na příkaz prezidenta Vladimira Putina dodržovat od dnešních 10:00, je podle amerického Institutu pro studium války zřejmě jen informační operací s cílem poškodit pověst Ukrajiny. Kyjev oznámený 36hodinový klid zbraní odmítá, příměří podle něj bude možné jen po stažení ruské armády z ukrajinského území.
Ze svých 50 000 žoldnéřů Wagnerova skupina ztratila 4100, dalších 10 000 bylo zraněno, včetně asi 1000 zabitých mezi koncem listopadu a začátkem prosince v okolí Bachmutu, uvádí Reuters.
Spojené státy v prosinci upozornily, že Moskva na wagnerovce spoléhá v konfliktu na Ukrajině stále více. Minulý měsíc podle Bílého domu skupina převzala dodávku zbraní ze Severní Koreje, kterými podpořila ruské jednotky na Ukrajině.
Velitel ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, miliardář Jevgenij Prigožin, prahne po zisku soli a sádrovce z dolů v okolí ukrajinského Bachmutu. To mu podle zástupce Bílého domu citovaného agenturou Reuters dodává motivaci o město bojovat.
"Existují náznaky, že za Prigožinovou posedlostí Bachmutem jsou finanční motivace," uvedl nejmenovaný zástupce.
Spojené státy ruské žoldnéře již dříve obvinily ze zneužívání přírodních zdrojů ve Středoafrické republice, Mali, Súdánu i jinde s účelem pomoci Moskvě financovat válku na Ukrajině. Moskva to odmítla a označila za "protiruskou zlost".
Ruský prezident Vladimir Putin o mír zřejmě nestojí, když chce po krátkém přerušení bojů během pravoslavných Vánoc ve válce na Ukrajině pokračovat. Dnes to na Twitteru uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, podle které Putinova nabídka dočasného příměří bezpečí nezajistí.
Wenn Putin Frieden wollte, würde er seine Soldaten nach Hause holen, und der Krieg wäre vorbei. Aber offenbar will er den Krieg fortsetzen, nach kurzer Unterbrechung. 1/2
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) January 5, 2023
Rusko chce využít Vánoce jako zástěrku, aby aspoň na chvíli zastavilo náš postup na Donbasu, uvedl podle médií ukrajinský prezident Zelenskyj.
Putinovo příměří zřejmě čelí výzvám i na ruské straně, upozornila agentura Reuters. "O žádném příměří nemůže být ani řeč," napsal podle ní na Telegramu vůdce proruských separatistů v ukrajinské Doněcké oblasti Denis Pušilin. Putinův rozkaz se podle něj prý týká pouze zastavení útočných operací. "Neznamená to, že nebudeme reagovat na provokace nepřítele. Nebo dáme v tento sváteční čas nepříteli šanci, aby na linii dotyku zlepšil své pozice," uvedl Pušilin.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru napsal, že ruské "jednostranné příměří" nelze brát vážně. "Prezident Zelenskyj navrhl jasný mírový vzorec o deseti krocích. Rusko ho ignoruje a místo toho na Štědrý den ostřelovalo Cherson, podniklo rozsáhlé útoky pomocí raket a dronů na Nový rok," uvedl šéf ukrajinské diplomacie. Při ruském útoku 24. prosince v Chersonu podle Kyjeva zahynulo několik lidí. "Příměří? Lži a pokrytectví," napsal na Twitteru tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov.
Nedostatek plynu v Německu je tuto zimu čím dál méně pravděpodobný. Uvedl to dnes spolkový síťový regulátor Bundesnetzagentur. Dodal nicméně, že zůstává důležité plynem šetřit a že podniky i domácnosti musí nadále počítat s výrazně vyššími cenami plynu.
Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot. Dnes to po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Ve společném prohlášení oba státníci uvádějí, že Spojené státy předají ukrajinské armádě bojová vozidla Bradley. Systém Patriot Američané přislíbili již na konci prosince loňského roku.
Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom dnes informovaly USA a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters. Jde o zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Ukrajinu.
Podle české ministryně obrany Jany Černochové je výlučné právo Ukrajinců se rozhodnout, zda má příměří platit, nebo ne. Novinářům na tiskové konferenci dnes řekla, že osobně by byla ráda, kdyby se obě strany dohodly, aby alespoň o vánočních svátcích platil klid zbraní. Ministryně připomněla, že při prosincové oslavě Vánoc, ke které se připojuje i podstatná část Ukrajinců, žádné příměří neplatilo. Řada lidí na Ukrajině slaví Vánoce na konci prosince stejně jako křesťané na Západě, kteří se řídí gregoriánským kalendářem.
"Banální lest. Není v tom sebemenší touha válku zastavit. Navíc připomenu, že pouze Rusko útočí raketami a drony na civilní cíle, včetně míst náboženských obřadů, a to právě o vánočních svátcích. Proto ještě jednou: není třeba reagovat na záměrně manipulativní iniciativy vedení Ruské federace," uvedl poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak k plánu Ruska vyhlásit dočasné příměří. Jeho vyjádření nicméně nemusí být konečné oficiální slovo z Kyjeva, podotkla agentura AP.
Agentura TASS informovala, že ministr obrany Sergej Šojgu splnil prezidentův pokyn a nařídil ruské armádě zastavit na Ukrajině palbu na 36 hodin mezi 6. a 7. lednem.
Ruský prezident Vladimir Putin o mír zřejmě nestojí, když chce po krátkém přerušení bojů během pravoslavných Vánoc ve válce na Ukrajině pokračovat. Dnes to na Twitteru uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, podle které Putinova nabídka dočasného příměří bezpečí nezajistí.
Fiala s Černochovou jednali s vedením Vojenského zpravodajství o Ukrajině, kybernetické obraně či dezinformacích. Premiér ocenil práci zpravodajců.
Rusko musí opustit okupované území, jedině tak bude mít příměří, uvedl poradce ukrajinského prezidenta poté, co Kreml vyhlásil vánoční klid zbraní.
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak odmítl výzvu k příměří jako "cynickou past a prvek propagandy".
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci, tedy po dobu pravoslavných Vánoc. K dočasnému příměří vyzval v předvečer svátku moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře, bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.
Turecký prezident Recep Erdogan v telefonátu s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským nabídl, že Ankara bude prostředníkem při jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou.
Běloruské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že Rusko a Bělorusko pokračují v budování společného vojenského uskupení v Bělorusku a připravují společná cvičení vzdušných sil.
Ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko ve čtvrtek oznámil, že dva chrámy v proslulém kyjevském klášteru Kyjevskopečerská lávra přešly z rukou pravoslavné církve donedávna podřízené moskevskému patriarchátu zpět do rukou státu.
Prigožin pustil na svobodu skupinu trestanců za to, že válčili na Ukrajině. Velitel ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, miliardář Jevgenij Prigožin, propustil na svobodu první skupinu trestanců, kteří válčili půl roku na Ukrajině, načež podle Prigožina dostali milost. Od čtvrtka tak mají čistý trestní rejstřík, informovala ruská státní agentura RIA Novosti.
Ukrajina musí jako podmínku příměří a míru akceptovat ztrátu území, řekl v telefonickém rozhovoru Vladimir Putin tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi. Ten Putina vyzval k zastavení bojů.
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's plánuje opustit Kazachstán, po ruské invazi na Ukrajinu totiž nemůže najít náhradu za dodávky ruského masa. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. McDonald's otevřel první restauraci v Kazachstánu v roce 2016. Na kazachstánské podniky se nevztahují sankce zavedené proti Moskvě, McDonald's ale zakázal svému místnímu franšízantovi odebírat maso od ruských dodavatelů.
Poslanec ruské Státní dumy Jevgenij Fjodorov prohlásil, že podle jeho informací chystají Spojené státy letecký úder na Moskvu.
Patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill vyzval k vánočnímu příměří a klidu zbraní na Ukrajině. Pravoslavné Vánoce začínají v pátek 6. ledna.
Ruská raketa zničila hokejový a krasobruslařský stadion ve městě Družkivka.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu vyzval západní země, aby poslaly Ukrajině tanky.
Turecký prezident Recep Erdogan vyzval Vladimira Putina k uzavření příměří na Ukrajině.
Rusko kvůli velkým ztrátám na životech vojáků plánuje na jaře další mobilizaci, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová.
Austrálie dodá Ukrajině dalších devadesát obrněných vozů Bushmaster.
Ukrajinská ekonomika loni kvůli dopadům ruské invaze podle předběžného odhadu klesla o 30,4 procenta. Uvedla to dnes ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Je to nižší pokles, než se očekávalo, avšak nejvýraznější od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz.
Ukrajina získala důležitého a docela nečekaného dodavatele zbraní a munice. Pákistán.
Pravidelná zpravodajská svodka britské vojenské rozvědky o situaci na Ukrajině a v Rusku.
Ukrajinské letectvo a pozemní síly zasáhly 24 míst soustředění ruských jednotek a odrazily nepřátelské útoky, tvrdí ukrajinský generální štáb.
Ruské síly se podle ukrajinské armády dál snaží útočit právě v okolí už měsíce dobývaného Bachmutu. Útoky u Avdijivky a Kupjanska ale ani nyní neuspěly. Bachmut, o který se vedou boje již několik měsíců, byl zničen z více než 60 procent, prohlásil v ukrajinské televizi gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.
"Ať už nepřítel udělá cokoliv, aby se dostal do města, postoupit se mu nedaří," dodal s tím, že Rusové byli znovu vytlačeni do předchozích pozic mimo město, uvízli ve zpustošeném území a utrpěli obrovské ztráty.
USA uvažují, že Ukrajině dodají americká bojová vozidla pěchoty Bradley, potvrdil podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Vozidla Bradley s výkonným kanónem používá americká armáda pro přepravu vojáků na bojišti od poloviny 80. let.
Vozidel Bradley má americká armáda má k dispozici tisíce, kolik z nich by USA Ukrajině poskytly, však není jasné. Washington by ale v nejbližších dnech mohl oznámit podrobnosti nového připravovaného balíku vojenské pomoci.
O tancích Abrams, o jejichž získání Ukrajina usiluje, se Biden nezmínil, podotkl Reuters. Jak napsal po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA list The Washington Post, o některé pokročilé zbraně Kyjev Bidenovu administrativu žádá zatím marně. Nejmenovaní zástupci amerického ministerstva obrany se podle listu domnívají, že Ukrajina má tanků dostatek a že americké stroje Abrams jsou velmi náročné na údržbu a složité na ovládání.
Podle odborníků na duševní zdraví a pacientů, se kterými hovořili novináři webu The Moscow Times, válka na Ukrajině a "částečná" mobilizace, kterou loni na podzim vyhlásily ruské úřady, přispěly ke zhoršení duševního zdraví v zemi. Rusko se zároveň potýká s rozsáhlým nedostatkem léků způsobeným válkou, což nutí lidi vynakládat extrémní úsilí, aby potřebné medikamenty získali.
Ačkoli neexistují žádné oficiální údaje o míře depresí, průzkum provedený moskevskou Sečenovovou univerzitou na začátku tohoto roku naznačil, že každý třetí Rus cítí depresivní nebo úzkostné stavy, což je zhruba stejná úroveň jako v roce 2020 během vrcholící pandemie covidu-19. Podle oficiálních údajů, o kterých na začátku letošního roku informovala státní tisková agentura TASS, navíc Rusové v prvních devíti měsících loňského roku nakoupili o 50 procent více antidepresiv než ve stejném období roku 2021.
Přehled nejdůležitějších zpráv:
Ukrajinská armáda rovněž uvedla, že v prvních dvou hodinách roku 2023 sestřelily ukrajinské síly protivzdušné obrany 84 útočících dronů, což bylo podle ní 100 procent strojů, které v tu chvíli Rusko na Ukrajinu vyslalo. Takového výsledku podle tiskového střediska ukrajinské letectvo dosáhlo vůbec poprvé.
Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila od loňského září přes 540 útočných dronů íránské výroby a na 500 ruských řízených střel. Informovalo o tom dnes tiskové středisko ukrajinských ozbrojených sil na platformě Telegram.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov očekává další útoky na ruském území. Naznačil to v dnes odvysílaném rozhovoru s americkou stanicí ABC News, aniž by řekl, zda za dosavadními údery v Rusku stál Kyjev. Náčelník vojenské zpravodajské služby rovněž prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je smrtelně nemocný, má zřejmě rakovinu a pravděpodobně brzy zemře.
Francie poskytne Ukrajině lehká obrněná průzkumná vozidla AMX-10 RC, oznámil dnes Elysejský palác po telefonátu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Počet vozidel a termín jejich dodání zatím není jasný, píše agentura Reuters.
Ačkoli má Bachmut obecně nevelký strategický význam, pro ruskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) soukromou vojenskou skupinu a velitele ruských sil na Ukrajině Sergeje Surovikina je podle WSJ symbolicky důležitý. Rusko se ukrajinské město v Doněcké oblasti, kde před invazí žilo na 70 000 obyvatel, snaží dobýt už zhruba půl roku.
Ruské jednotky už neútočí na východoukrajinské město Bachmut stejně zuřivě jako v prosinci. Houževnatý odpor ukrajinských obránců města nutí invazní síly přesunout část své palebné síly do okolních oblastí.
S odvoláním na několik ukrajinských velitelů to dnes napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Rusové podle něj přesunuli obrněná vozidla a dělostřeleckou palbu směrem na nedaleký Soledar.
Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak dnes podepsal dohodu o nákupu 116 amerických tanků Abrams M1A1 za 1,4 miliardy dolarů (asi 31,66 miliardy Kč), oznámily zahraniční tiskové agentury.
"Tyto tanky mají být dodány do Polska v letošním a příštím roce, aby urychlily náhradu zbraní předaných Ukrajině," napsal server Defence 24. Abramsy vyřazené americkou námořní pěchotou mají nahradit tanky T-72 sovětské konstrukce a jejich modernizovanou polskou verzi PT-91 Twardy.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko možná klamal ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně testů na covid-19, které měly před vzájemnými schůzkami dokazovat, že se Lukašenko nenakazil koronavirem. Tyto spekulace se objevily v opozičních médiích poté, co se hackeři ze Sjednoceného štábu hnutí odporu nabourali do počítačů minské kliniky, která se stará o vysoce postavené hodnostáře režimu. Po analýze odcizených dokumentů hackeři upozornili na nesrovnalosti v osvědčeních o podstoupených testech.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov řekl v rozhovoru pro americkou televizi ABC, že Ukrajina plánuje na jaro velkou ofenzívu s cílem dobýt zpět veškeré své území okupované Ruskem. Nejtěžší boje očekává v březnu. Výsledkem války by podle něj měl být mezinárodní dohled nad jadernými zbraněmi v Rusku. Budanov také řekl, že "nemůže vyloučit další zásahy cílů hlouběji a hlouběji v Rusku."
K deseti letům vězení za kolaboraci s nepřítelem odsoudil soud v Charkově na východě Ukrajiny umělce, který vyráběl letáky a pohlednice pro ruskou armádu. Oznámila to dnes generální prokuratura. Jméno jednašedesátiletého umělce neuvedla, jen to, že dříve pracoval jako režisér v jedné charkovské televizi.
Návrhy s vyobrazením symbolů, které jsou na Ukrajině zakázány, umělec posílal do Ruska dceři, která je nabídla ruskému ministerstvu obrany a dalším úřadům.
Ruská armáda se podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) potýká se systémovým selháním na všech úrovních procesu formace sil, což negativně ovlivňuje výcvik vojáků a poškozuje operační schopnosti Ruska na Ukrajině. ISW se odvolává na ruské vojenské blogery, podle kterých Moskva nedávno vyslala na frontu nově mobilizované vojáky s dělostřeleckým a tankovým výcvikem a zařadila je do pěších divizí.
Takový postup není neobvyklý, ukazuje ale na širší potíže, kdy ruské síly nevěnují dostatek času výcviku jednotek, píše ISW. "Zařazení špatně vycvičených dělostřelců do pěších jednotek bez jejich výcviku pro pěší bojové operace z nich pravděpodobně udělá jen potravu pro děla," dodávají analytici.
Dynamika konfliktu na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany stagnuje, obě strany podle něj dospěly do kulminačního bodu, kdy aktivity na jedné i druhé straně nevedou k žádoucímu efektu.
Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí dění na Ukrajině věnuje událostem v Makijivce:
Rusové vedou ofenzivu u Bachmutu s cílem posílit pozici na západě Doněcké oblasti. Události sledujeme v online reportáži 👉🏻 https://t.co/VYOg03KuOT pic.twitter.com/FnQDEt715q
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) January 4, 2023
Rusko dosud oznámilo zničení nebo poškození 35 amerických raketometů HIMARS využívaných Ukrajinou, informoval ruskojazyčný server BBC. Upozornil zároveň, že Kyjev těchto zbraňových systémů k začátku letošního roku obdržel jen dvacet.
Moskva o zničení těchto systémů hovoří pravidelně od loňského léta, kdy Ukrajina obdržela první dodávku od západních spojenců. Naposledy v úterý ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nedaleko Kramatorsku ve východoukrajinské Doněcké oblasti zničilo několik raketometů HIMARS, spolu s dalším ukrajinským vybavením.
Ruskojazyčný server BBC spočítal, kolikrát se ruské ministerstvo obrany ve svých oficiálních hlášeních zveřejněným na Telegramu zmínilo o zásahu raketových systémů HIMARS. Na této sociální síti ohlásilo zničení 24 raketometů, dalších 11 jich ruské síly "zasáhly" nebo "zdolaly".
Ukrajina ale dosud od Spojených států obdržela jen 20 raketometů HIMARS. Další mají přijít v tomto roce. Podle amerických představitelů se Rusku nepodařilo zničit ani jeden z raketových systémů. Za stejným tvrzením stojí i ukrajinští činitelé.
List The Washington Post v srpnu uvedl, že ukrajinská armáda používá dřevěné makety raketometů HIMARS, aby na jejich zničení donutila Moskvu plýtvat drahými střelami s plochou dráhou letu.
Souhrn posledních událostí:
Za posledních 24 hodin ukrajinští vojáci odrazili útoky ruských jednotek v okolí Stelmachivky a Bilohorivky v Luhanské oblasti a u Soledaru, Krasne Hory, Bachmutu, Majorsku, Marjinky, Novomychajlivky a dalších obcí v Doněcké oblasti.
Ruští vojáci stejně jako v závěru minulého roku pokračují v ofenzivních operacích okolo Bachmutu, uvedl v ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky podle něj ostřelují i civilní cíle, a to zejména na severu Doněcké oblasti a v jihoukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.
Už přes pět měsíců zuří krvavá bitva o východoukrajinské město Bachmut.
Rusové zahájili pozemní ofenzivu prvního srpna, ale nedaří se jim postoupit. Ukrajinští obránci stále drží pozice a od října ruští vojáci podle amerického Institutu pro studium války dobyli jen malé území o rozloze 192 kilometrů čtverečních v okolí města.
Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že v odvetě za novoroční ukrajinský útok na Makijivku podniklo vzdušné údery proti místu "s koncentrací vojenské techniky" u nádraží v Družkivce. O život podle něho při tom přišlo až 200 členů ukrajinských ozbrojených sil. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.
Resort obrany v Moskvě také informoval, že v Družkivce v Doněcké oblasti armáda zničila čtyři americké raketomety HIMARS a více než 800 raket. Podle Kyryla Tymošenka, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Rusové v Družkivce zničili zimní stadion, který využíval hokejový klub Donbass. Při útoku také jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při novoročním ukrajinském útoku v Makijivce u Doněcka zemřelo 89 vojáků. Doposud hovořilo o 63 obětech.
Díky teplému počasí na Ukrajině klesla spotřeba elektřiny a elektrárny vyrábějí dostatek energie, aby pokryly spotřebu, oznámila dnes ukrajinská energetická společnost Ukrenerho. Navíc se podle ní díky jasnému počasí během dne zvýšila výroba elektřiny v solárních zdrojích.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruskému ministerstvu kultury, aby zajistilo promítání dokumentárních filmů o válce na Ukrajině v ruských kinech. Resort kultury má také poskytnout potřebnou podporu ruským dokumentaristům, aby mohly vzniknout snímky ukazující "odvahu" a "hrdinství" ruských vojáků. Vyplývá to z nařízení vládě zveřejněného na webu Kremlu.
Britský premiér Rishi Sunak dnes ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému znovu přislíbil dlouhodobou britskou podporu Ukrajiny. Oba lídři spolu telefonovali den po ruských dronových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, informovala agentura Reuters.
Německo je ochotno použít prostředky ze zabaveného ruského majetku na poválečnou obnovu Ukrajiny. Berlín podporuje požadavek kyjevské vlády na válečné reparace. S odkazem na své zdroje z německých vládních kruhů o tom píše agentura Bloomberg. Dříve než německá politika ke kroku přistoupí, musí podle zdrojů ale vyřešit právní záležitosti a chce také postupovat ve shodě se spojenci.
Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin mluví o tom, jak je těžké pro jeho vojáky dobývat Bachmut.
Wagner's Prigozhyn explains why he is unable to take Bakhmut - a line of defence every 10 meters, hundreds of lines of defence across the city. Russians lack armoured vehicles and equipment. pic.twitter.com/sTdQt8G5xq
— Dmitri (@wartranslated) January 3, 2023
Výdaje státního rozpočtu spojené s podporou pro uprchlíky z Ukrajiny dosáhly ke konci listopadu 18,6 miliardy korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
Francouzská potravinářská společnost Bonduelle má problém.
Rusko sice válku proti Ukrajině prohrává, ale nechystá se ji ukončit a v letošním roce naopak chystá novou ofenzivu, varuje podle agentury Ukrinform ukrajinská rozvědka. Ruská armáda podle tajné služby může v příštích čtyřech či pěti měsících ztratit dalších 70 tisíc vojáků, na což je ovšem vedení Ruska připraveno.
"Rusové se podle hodnocení vojenské rozvědky budou pokoušet pokračovat v útočných operacích. V žádném směru se jim nepodařilo dosáhnout plánovaných cílů. Uvědomují si, že prohrávají, ale ukončit válku se nechystají. Posuzujeme hypotézy, zda mohou současně zaútočit ze severu a z východu. Počítáme s tím, naše vojska jsou na to připravena," uvedl mluvčí rozvědky.
Nizozemský premiér Mark Rutte telefonoval Volodymyru Zelenskému.
📞: Ukraine has held its own against Russia’s barbaric invasion for almost a year now. The months ahead are crucial. I just spoke to President @ZelenskyyUa and assured him that the Netherlands will do everything it can to help 🇺🇦 not only defend itself, but also win the war.
— Mark Rutte (@MinPres) January 3, 2023
Bulharská společnost Bulgargaz podepsala dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu s tureckou státní firmou Botas. Využívat bude turecké terminály na LNG. Loni Rusko přerušilo dodávky plynu do Bulharska.
Ukrajinská tajná služba SBU obvinila v nepřítomnosti velitele ruských strategických bombardérů generála Sergeje Kobylaše a bývalého velitele Černomořského loďstva admirála Igora Osipova kvůli bombardování a ostřelování civilních cílů na Ukrajině. Oznámila to dnes ukrajinská média.
"Vyšetřovatelé SBU shromáždili kvalitní důkazy proti dvěma členům nejvyššího ruského velení, kteří nesou odpovědnost za ničení civilních objektů," uvedla služba v prohlášení.
Rusko chystá zesílení útoků na Ukrajinu pomocí bezpilotních letounů, uvedl v noci na úterý ve videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj jenom v prvních dvou dnech roku 2023 sestřelila 80 ruských dronů.
"Máme informace, že Rusko plánuje dlouhodobý útok pomocí šáhidů," řekl Zelenskyj s odkazem na drony íránské výroby, které po útoku na cíl explodují. Cílem Moskvy je podle něj zlomit odpor Ukrajiny a Ukrajince, jejich protivzdušnou obranu a energetický sektor vyčerpat.
Co se stalo na Nový rok ráno v okupované Makijivce? Ruští vojáci si zapnuli mobily, což se mnohým z nich stalo osudným.
Ukrajinská armáda se vylodila na Potěmkinovském ostrově, který se nachází nedaleko Chersonu uprostřed řeky Dněpr. Západní břeh Dněpru Ukrajinci osvobodili 11. listopadu, východní břeh kontrolují Rusové. Ukrajinští vojáci ráno na neobydleném ostrově vztyčili ukrajinskou vlajku.
Až 12 let za mřížemi hrozí obyvateli Kyjeva, který se v okolí ukrajinské metropole pokusil na počátku prosince ukrást jedno z protiválečných děl slavného britského umělce Banksyho. Z fasády domu v Hostomelu vyřízl obrázek ženy v natáčkách a plynové masce a s hasičským přístrojem v rukou. O obvinění podezřelého a možném trestu v případě odsouzení informovala rozhlasová stanice Rádio Svoboda s odvoláním na generální prokuraturu.
Banksyho graffiti bylo oceněno na devět milionů hřiven (více než pět a půl milionu korun). Podle prokuratury si podezřelý uvědomoval hodnotu díla a chtěl jej prodat. Nyní byl obviněn z mimořádně velké krádeže, spáchané navíc za válečného stavu.
V Kyjevě se na Nový rok pod ruskou palbou narodila trojčata.
On the first day of 2023, triplets were born in Kyiv - Cossacks Matviy, Bohdan and Vladyslav. pic.twitter.com/h7yg7HlcsY
— The New Voice of Ukraine (@NewVoiceUkraine) January 2, 2023
Britské ministerstvo obrany se ve svém dnešním shrnutí soustředí na operace kolem Bachmutu:
Ukrajinci zabili či zranili až 500 Rusů u Čulakivky v Chersonské oblasti. Více v online reportáži👉🏻 https://t.co/VYOg03KuOT pic.twitter.com/iz6CUjG63m
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) January 3, 2023
Souhrn posledních událostí:
Ukrajinská armáda před několika dny zasáhla soustředění sil nepřítele u vsi Čulakivka v Chersonské oblasti na jihu země, téměř 500 ruských vojáků bylo zraněno či zabito, oznámil dnes ukrajinský generální štáb v ranní svodce situace na bojišti. Informaci nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Ministerstvo práce chystá novou dávku na podporu samostatného bydlení uprchlíků v bytech místo nynějšího solidárního příspěvku. Nový příplatek by stát posílal přímo vlastníkům či pronajímatelům bytů, a to soukromníkům i firmám a organizacím. Solidární příspěvek by pak byl už jen pro lidi, kteří běžence ubytovávají bezplatně u sebe doma. Počítá s tím návrh další novely "lex Ukrajina". Podle plánů by změny mohly začít platit od dubna.
Ruské síly tvrdí, že u Sevastopolu, který se nachází na okupovaném Krymském poloostrově, sestřelily alespoň jeden bezpilotní letoun. Informovala o tom v noci na dnešek ruská agentura TASS.
Na sociální síti Telegram gubernátor Michail Razvožajev, který zastupuje okupační správu, uvedl, že systémy protivzdušné obrany odrazily letecké útoky vedené bezpilotními prostředky a jeden dron zničily. "Jeden další bezpilotní prostředek byl sestřelen nad mořem protivzdušným systémem. Naše armáda i nadále odráží útoky," napsal Razvožajev.
Šéf ukrajinského generálního štábu také zmiňuje statistiku ruských ztrát, o kterých ukrajinské ozbrojené síly informují denně. Podle nich ruské invazní síly přišly o více než 100 tisíc vojáků, 3000 tanků, 6000 obrněných vozidel, 2000 dělostřeleckých systémů, 420 salvových raketometů, téměř 300 bojových letadel a 270 vrtulníků. Moskva své celkové ztráty neuvádí a tyto statistiky není možné potvrdit z nezávislých zdrojů.
Ukrajinské ozbrojené síly osvobodily 40 procent území, které od loňského února obsadila ruská invazní armáda. Ve svém shrnutí uplynulého roku to na sociálních sítích uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Ten dále mimo jiné píše, že pyrotechnici napadené země zlikvidovali na 42 tisíc výbušných předmětů a partnerské země vycvičily přes 20 tisíc ukrajinských vojáků.
"Několik shrnutí tragického a hrdinského roku 2022. Roku, který navždy změnil nás, naši přítomnost i budoucnost. Roku, který se zapsal do světových dějin. Pod jménem Ukrajiny a jejích ozbrojených sil," uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu ve vojenské bilanci loňského roku, v němž Rusko na konci února napadlo jeho vlast a rozpoutalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války.
Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve svém večerním operačním hlášení potvrdil úder na ruské pozice v Makijivce z 31. prosince a píše, že při něm bylo zničeno nebo poškozeno až deset kusů vojenské techniky nepřítele. Počet obětí neuvádí. "Personální ztráty okupantů se upřesňují," uvedlo velení ukrajinské armády, přičemž detaily k útoku nesdělilo.
Souhrn posledních událostí:
V době, kdy se hovoří o opětovném vpádu Ruska na Ukrajinu ze severu, představují ukrajinské dobrovolnické jednotky v odlehlé Sumské oblasti první obrannou linii. Nejvyšší představitelé ukrajinských ozbrojených sil uvedli, že se domnívají, že se Rusko v příštích několika měsících pokusí o druhou invazi ze severu - za použití jednotek, které se cvičí od říjnové mobilizace. Ukrajinské síly bránící hranici však tvrdí, že Rusové nebudou schopni prorazit jako loni v únoru, kdy Sumská oblast neměla žádné obranné linie, píše list The Guardian.
Terčem ukrajinského dronového útoku se podle Moskvy stalo zařízení energetické infrastruktury v ruské Brjanské oblasti, která stejně jako voroněžský region hraničí s Ukrajinou. "Díky koordinované a rychlé práci havarijních a opravárenských týmů (…) byly dodávky elektřiny v Klimovském okrese plně obnoveny," uvedl odpoledne na sociálních sítích gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz, který nad ránem informoval o přerušení proudu v okrese.
O podpoře, která potrvá tak dlouho jak to bude nutné, ubezpečila ve svém prvním novoročním telefonátu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zelenskyj poděkoval EU za podporu a uvedl, že Ukrajina očekává už v tomto měsíci první část přislíbené makrofinanční pomoci.
"EU stojí při vás, dokud to bude nutné. Podporujeme váš hrdinský boj. Boj za svobodu a proti brutální agresi," napsala von der Leyenová o válce, kterou loni v únoru zahájilo Rusko. Podotkla, že se těší, až se na Ukrajině se Zelenským znovu setká. Od začátku války podle DPA napadenou zemi navštívila třikrát.
Von der Leyenová také připomněla podporu ze strany Evropy ve formě generátorů, žárovek, přístřešků nebo školních autobusů. "Brzy začneme vyplácet náš podpůrný balíček ve výši 18 miliard eur (435 miliard Kč) v měsíčních tranších," doplnila.
Dánská vojenská rozvědka soudí na základě svých získaných informací, že na rozhodnutí Vladimira Putina zahájit agresi měla vliv jeho medikace. podstupoval hormonální léčbu kvůli onkologickému onemocnění. Dánové zároveň tvrdí, že Rusové nebyli daleko od obklíčení a dobytí Kyjeva, ale v rozhodující chvíli nedokázali k městu dostat posily.
V Makijivce u Doněcka na východě Ukrajiny po novoročním útoku ukrajinských sil, podniknutém za pomoci raketometů HIMARS, přišlo o život 63 ruských vojáků, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Zareagovalo tak na tvrzení ukrajinské armády i neoficiální zprávy ze sociálních sítí, že nedělní zásah školy, kde byli umístěni zmobilizovaní ruští vojáci, si vyžádal stovky mrtvých a raněných.
Ukrajinští vojáci nakládají na Nový rok munici poblíž frontové linie v Doněcké oblasti.
Bývalý generál německé armády, NATO a někdejší velitel mezinárodních jednotek v Afghánistánu Hans-Lothar Domröse očekává, že příměří na Ukrajině může nastat letos v létě. Podle něj ani jedna strana už nebude schopna velké úspěšné ofenzívy a bude tak možné usednout k jednacímu stolu. Generál to řekl v rozhovoru pro deník Die Zeit.
Cena plynu pro evropský trh dál klesá, dopoledne o více než sedm procent k 70 eurům za megawatthodinu. Je nejníže od února, zejména díky počasí.
Obyvatelé Voroněže na jihozápadě Ruska slyšeli v noci na dnešek velmi silný výbuch od místního vojenského letiště Baltimor, kde je rozmístěn pluk taktických bombardérů Su-34, uvedla ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí. Ruské úřady tvrdí, že protivzdušná obrana u Voroněže sestřelila ukrajinský dron.
Ruské útoky na infrastrukturu nevedou ke změně názoru většiny Ukrajinců na potenciální kompromis s Ruskem. 85 procent oslovených Ukrajinců v nejnovějším průzkumu uvedlo, že je proti jakýmkoli teritoriálním ústupkům Rusku. Možné přenechání části ukrajinského území Rusku v zájmu dosažení míru podporuje jen osm procent Ukrajinců. Kyjevský mezinárodní sociologický institut provedl průzkum mezi 4. a 27. prosincem.
Ruské rakety dopadly na tržiště ve městě Berislav v Chersonské oblasti. Zraněno je pět lidí.
"Ať bude výsledek války jakýkoli, bude mít Rusko tendenci se mstít," řekl v rozhovoru pro agenturu ČTK bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. "Nemůžeme mít jistotu, že se nezopakují Vrbětice," uvedl s odkazem na výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, za kterými stáli ruští agenti.
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov vyloučil možnost mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v současné situaci. "S Ruskem není teď možné jednat, je třeba ho porazit. Jednání by teď byla chyba," uvedl Danilov v rozhovoru pro ukrajinské novináře.
Po svátcích přinášíme opět pravidelné shrnutí dění na Ukrajině očima britského ministerstva obrany:
Ukrajinská armáda tvrdí, že na Nový rok její raketomety zabily na 400 ruských vojáků 👉🏻 https://t.co/VYOg03KuOT pic.twitter.com/xeRuh93FAf
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) January 2, 2023
Ukrajinská protivzdušná obrana ráno sestřelila sedm dronů, které Rusové vyslali nad Mykolajivskou oblast.
Ukrajinští vojáci slaví Nový rok v kasárnách blízko frontové linie na Donbase.
Výpadky dodávek elektřiny dnes ráno hlásí také ruská Brjanská oblast, která hraničí s Ukrajinou. Podle gubernátora Alexandra Bogomaze ukrajinský bezpilotní letoun poškodil energetický objekt v Klimovském okrese, v důsledku toho v místě nejde proud.
Souhrn nejdůležitětjších událostí:
Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila, že v noci na dnešek zničila po celé Ukrajině 39 íránských dronů Šáhed, dva ruské průzkumné bezpilotní letouny Orlan-10 a jednu raketu Ch-59.
Vojenská správa v Kyjevě ráno uvedla, že v noci na dnešek bylo nad hlavním městem sestřeleno 22 vzdušných cílů. Trosky jednoho z dronů dopadly na severovýchodní předměstí ukrajinské metropole a podle jejího starosty Klička zranily devatenáctiletého muže.
Ruská armáda v noci na dnešek opět útočila bezpilotními letouny na Kyjev a jeho okolí. Podle starosty Vitalije Klička byl poškozen objekt energetické infrastruktury, v důsledku čehož byly přerušeny dodávky elektřiny a tepla. Protivzdušná obrana hlásí sestřelení více než dvou desítek cílů.
"Rusko vyslalo několik (bezpilotních letounů íránské výroby) Šáhedů. Cílilo na kritickou infrastrukturu," napsal na síti Telegram šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba. Podle Klička byl zasažen energetický objekt, v důsledku čehož dochází k nouzovým výpadkům proudu. Bez elektřiny jsou také teplárny. "Zásobování hlavního města vodou pokračuje v běžném režimu," dodal starosta.
Ruská invaze vstupuje do roku 2023. Ukrajinci se agresi vojsk prezidenta Vladimira Putina úspěšně brání více než deset měsíců. V názoru na to, jak se bude letos situace na bojišti vyvíjet, se uznávané autority a zkušení generálové neshodnou.
Do čtyř hodin místního času zničila ukrajinská protivzdušná obrana nad Kyjevem dvě desítky dronů. Trosky jednoho z nich dopadly na severovýchodní předměstí ukrajinské metropole a podle jejího starosty Vitalije Klička zranily devatenáctiletého muže.
Ruská armáda v noci na dnešek opět bezpilotními letouny ostřelovala Kyjev a jeho okolí, cílila znovu na kritickou infrastrukturu. Informovaly o tom podle agentury Reuters ukrajinské úřady.
"Rusko vyslalo několik (bezpilotních letounů íránské výroby) Šáhedů. Cílilo na kritickou infrastrukturu," napsal na síti Telegram gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.
Agentura Reuters v noci na dnešek informovala o novoročním ukrajinském ostřelování města Makijivka (rusky Makejevka) a dalších míst v Doněcké oblasti okupované ruskou armádou. V Makijivce, která leží u Doněcku, podle ní raketomety HIMARS zasáhly školu, která sloužila jako kasárny pro ruské vojáky. Podle Reuters při útoku zemřelo "mnoho" lidí.
Ruská agentura TASS uvedla, že při ostřelování města Makijivka krátce po půlnoci na Nový rok bylo nejméně 15 lidí zraněno.
Ukrajinská armáda na sítí Telegram uvedla, že na Nový rok její útok raketomety HIMARS zabil ve městě Makijivka v Doněcké oblasti na 400 ruských vojáků, informovala o tom v noci na dnešek ruská verze serveru BBC. Informaci nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
V Kyjevské oblasti hrozí útoky bezpilotních letounů, uvedl podle agentury Reuters její gubernátor Oleksij Kuleba. V hlavním městě Ukrajiny a na východě země se krátce po půlnoci místního času rozezněl protivzdušný poplach.
"V regionu byl vyhlášen letecký poplach," uvedl Kuleba na sociální síti Telegram. "Hrozí útok Šáhedů (bezpilotních letounů íránské výroby)," dodal.
Pohotovostní služby uvedly, že letecký poplach byl vyhlášen pro město Kyjev a pro východní část Ukrajiny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru poděkoval Česku za to, že během svého předsednictví EU podporovalo Ukrajinu na její cestě do unie. České předsednictví o sobotní půlnoci skončilo a nyní se ho na půl roku ujalo Švédsko. Zelenskyj také ocenil, že si sedmadvacítka udržela jednotu a zůstala solidární s Ukrajinou čelící ruské agresi. "Společně zvítězíme!" uvedl ukrajinský prezident.
Ukrajina společně se sousedním Moldavskem získala postavení kandidátské země na loňském červnovém summitu evropské sedmadvacítky. Aby se tyto země staly členy unie, musejí ovšem zavést řadu reforem a celý proces může trvat i více než deset let.
"Západní země musí být připraveny poskytnout Ukrajině dlouhodobou podporu, protože ruská armáda nevykazuje žádné známky ústupu," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pro BBC. Podle něj vojenská podpora zajistí přežití Ukrajiny jako suverénní země a donutí Rusko zasednout a vyjednávat o ukončení války. Ruské rakety a drony zasáhly Ukrajinu na Silvestra a na Nový rok, několik lidí zemřelo. Podle Stoltenberga vše naznačuje, že Rusko je připraveno pokračovat ve válce a také se pokusit potenciálně zahájit novou ofenzivu.
Londýn přivítal Nový rok dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem. Show mimo jiné vzdala poctu královně Alžbětě II., připomněla tradiční pochody za práva sexuálních menšin London's Pride a vyslala poselství na podporu Ukrajiny: obří kolo London Eye se rozsvítilo modrožlutě.
Thank you #London! 💙💛
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) January 1, 2023
Grateful for your unwavering support and true friendship 🇺🇦🇬🇧 pic.twitter.com/jHg7ZR0JYL
Hodně štěstí během předsednictví Evropské unie dnes popřála Švédsku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zdůraznila, že klíčovým úkolem bude udržet jednotu sedmadvacítky při podpoře Ukrajiny čelící ruské agresi. Švédsko se půlročního předsednictví v Radě EU ujalo po České republice.
Předseda Senátu a po prezidentovi druhý nejvyšší ústavní činitel v Česku Miloš Vystrčil (ODS) ve svém novoročním projevu ocenil solidaritu a pomoc Ukrajincům a Ukrajině. "Ruská agrese proti Ukrajině je zrůdným a zločinným počinem, který oslabuje, ohrožuje naše bezpečí a naši svobodnou budoucnost," prohlásil. "Víme, že agresorům se nesmí ustupovat. Kdykoliv tak učiníme, potom je množství zmařených životů a velikost škod vždy jenom větší a větší," dodal Vystrčil.
Velení ukrajinského letectva oznámilo, že protivzdušná obrana na Ukrajině v posledních hodinách roku 2022 sestřelila 13 dronů íránské výroby. Po půlnoci to bylo dalších 32 strojů. Vojenské správa v Kyjevě podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že nad metropolí bylo v noci sestřeleno 32 ruských "vzdušných cílů". Moskva tvrdí, že její vzdušné útoky z 31. prosince cílily na výrobu dronů, které Ukrajina používá pro údajné teroristické útoky proti Rusku.
Střepiny jedné zničené střely podle úřadů poškodily osobní vůz v jedné z kyjevských čtvrtí. Kyjevská radnice ráno oznámila, že dopravní podnik v důsledku náletů omezil provoz na jedné z linek metra, neboť na kolejích jednoho otevřeného úseku byly nalezeny předměty podobné úlomkům raket.
Šéf Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba sdělil, že Rusko s pomocí dronů mířilo na objekty energetické infrastruktury. "Předběžně bez obětí. Došlo k poškození infrastruktury. Záchranné složky pracovaly na místech nehody celou noc," uvedl na sociální síti telegram.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Dočasnou ochranu v České republice loni získalo 473 216 ukrajinských uprchlíků před válkou. Víc než polovina z nich do konce března, pak už měsíční počty převážně klesaly. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra na Twitteru. Víza dočasné ochrany umožňují držitelům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.
Podle odhadů ministerstva vnitra se zhruba pětina ukrajinských uprchlíků už z Česka vrátila domů. Zatím se také nenaplnily předpovědi, že s nastupující zimou se mohou do zahraničí vydat Ukrajinci, které ruské útoky na infrastrukturu připravují o teplo, elektřinu a vodu.
Ukrajinská armáda oznámila, že v noci na dnešek sestřelila 45 íránských dronů Šáhed. Jen nad Kyjevem bylo zničeno přes 30 vzdušných cílů.
Nejméně tři zraněné civilisty, včetně tříměsíčního kojence, si vyžádalo ostřelování centra Doněcka ukrajinskou armádou dnes časně ráno, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na starostu města Oleksije Kulemzina (rusky Alexeje Kulemzina).
Zvolený prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva se ještě před inaugurací separátně setkal s představiteli Ruska a Ukrajiny a vyzval k ukončení války mezi oběma státy, uvedla agentura Reuters.
Lula na twitteru uvedl, že se setkal s předsedkyní Rady federace, horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou a zvlášť s první místopředsedkyní ukrajinské vlády a ministryní hospodářství Julijí Svyrydenkovou. Schůzek se podle zveřejněných snímků zúčastnil také příští ministr zahraničí Mauro Vieira. Obě političky byly vyslány, aby své země zastupovaly na dnešním uvedení brazilského prezidenta do úřadu.
"V Brazílii máme tradici bránit integritu států a kvůli míru budeme jednat s kýmkoliv je to možné," poznamenal k setkání se Svyrydenkovou Lula, který dříve tento měsíc jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vztazích mezi Brazílii a Ruskem. Rovněž napsal, že Matvijenkové vyjádřil přání Brazílie, aby byl uzavřen mír a aby obě strany našly společnou řeč k ukončení konfliktu, který začal vpádem ruských vojsk loni 24. února.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v krátkém novoročním přání lidem ve své zemi řekl, že poznali, kdo je jejich opravdovým přítelem. Ukrajina se už přes deset měsíců s podporou západních zemí, včetně Česka, brání ruské agresi. Podle Zelenského bude rok 2023 rokem vítězství.
"Přejete si zázraky? Ukrajinci je dělají už dost dlouho," napsal Zelenskyj v příspěvku na svém oficiálním profilu na telegramu. Zveřejnil v něm fotografii, na níž se s manželkou Olenou drží za ruku před skromně ozdobeným vánočním stromečkem. Oba mají oblečení v tmavě zelené barvě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v televizním projevu ohlásil podporu Ukrajiny "až do vítězství." "V roce, který začíná, budeme bez výjimky stát při vás," vzkázal Ukrajincům.
Ruská útočná válka proti Ukrajině znamená dějinný přelom, který s sebou přinesl těžkou zkoušku a pro mnoho lidí znamená nové starosti, řekl v novoročním projevu německý kancléř Olaf Scholz. Nicméně letošek podle něho ukázal, že Evropská unie a Severoatlantická aliance jsou na rozdíl od jiných krizí z minulosti jednotné.
Scholz připustil, že dnes končí "těžký rok". "V žádném ohlédnutím za ním nechybí záběry z 24. února, kdy za úsvitu první ruské rakety zasáhly Kyjev, Charkov, Oděsu a další ukrajinská města," řekl německý kancléř. "Soucítíme s Ukrajinkami a Ukrajinci, kteří ani ve dny, jako je tento, nemají klid od ruských bomb a raket," vzkázal tento sociálnědemokratický politik.
Ruská raketa S-300 dopadla na město Lyman, které ukrajinští vojáci osvobodili v září.
Při dnešní výměně zajatců Rusové propustili 140 ukrajinských vojáků.
#Ukraine returned home the next group of 140 POWs from the Russian captivity, reports presidential office. Among them, 82 from Armed Forces, 15 - Terr. Defense Forces, 22 - Nat. Guard, 11 sailors, and 10 border guards. pic.twitter.com/9mtdQUOOiV
— Viktor Kovalenko (@MrKovalenko) December 31, 2022
Mezi zraněnými v Kyjevě je také japonský novinář.
A wounded Japanese journalist in #Kyiv. pic.twitter.com/AQFz7G87xt
— NEXTA (@nexta_tv) December 31, 2022
Další vlna náletů na ukrajinská města, Rusové poslali drony.
Dánská vojenská rozvědka je přesvědčená, že ruská armáda přes všechny své problémy byla v první polovině března relativně blízko svému cíli dobýt Kyjev, ale v rozhodující chvíli Rusové nedokázali ani letecky, ani po zemi k městu vyslat další posily. Uvedl to pro list Berlingske důstojník dánské rozvědky, vystupující pouze pod jménech Joachim. Podle Dánů k neúspěchu vedlo fakt, že do poslední chvíle vědělo o plánu zaútočit jen nejbližší okolí prezidenta Vladimira Putina a armáda se v krátké době nedokázala nové situaci přizpůsobit. Dánská rozvědka se také domnívá, že Putin neodhadl náladu Ukrajinců. Myslel si, že budou ruské vojáky vítat.
Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička při dnešním ruském bombardování metropole zahynul nejméně jeden člověk a dalších jedenáct lidí je zraněných. Mezi nimi i japonský novinář.
Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily válečné zajatce. Do Ruska se vrátilo 82 ruských vojáků, zajatých Ukrajinci, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě.
Letošní rok byl plný událostí, které budou klíčové pro budoucnost Ruska i světa, řekl dnes v novoročním projevu ruský prezident Vladimir Putin. Výjimečně ho nepronesl na pozadí Kremlu, ale během návštěvy vojáků Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu. Podle ruských agentur jde o příslušníky ruských jednotek účastnících se invaze na Ukrajinu.
Putin v projevu řekl, že pravda je na straně Ruska, které "chrání své lidi na svých historických územích". Ochrana ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny byla pro Putina před více než deseti měsíci záminkou k tomu, aby zahájil válku proti Ukrajině, o níž mluví jako o speciální vojenské operaci. Podle šéfa Kremlu "mnohonárodnostní lid stejně jako ve všech těžkých obdobích ruských dějin prokázal odvahu a důstojnost a slovem i skutkem podporoval obránce vlasti, naše vojáky a důstojníky, všechny účastníky speciální vojenské operace".
Západ ruský prezident obvinil z toho, že léta ujišťoval Rusko o svých mírových záměrech, ale ve skutečnosti "podporoval neonacisty a připravoval se na agresi". Západní elity podle něho cynicky využívají Ukrajinu a její obyvatele k tomu, aby oslabily a rozdělily Rusko. "Nikdy jsme nikomu nedovolili, aby to udělal, a nikdy to nedovolíme," prohlásil Putin. Kreml označuje vládu v Kyjevě v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským za neonacisty pronásledující ruskojazyčné obyvatelstvo, což ukrajinské vedení popírá.
Agentura Reuters uvádí, že Putinův projev, který trval devět minut a byl za období jeho vlády doposud nejdelší, se nesl v mimořádně bojovném tónu.
Po raketovém útoku vypukl rozsáhlý požár ve městě Mykolajiv na jihovýchodě Ukrajiny.
Ruská raketa dopadla na hotel v centru města, informují ukrajinská média. Informace o obětech zatím nejsou k dispozici.
Deset výbuchů bylo slyšet v Kyjevě. Starosta města Vitalij Kličko potvrdil, že na město odpálili Rusové rakety.
Na Ukrajině se v mnoha městech rozezněly sirény, varující před ruským bombardováním.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení bojů na Ukrajině uvedl, že ukrajinská armáda v pátek pokračovala v úderech proti soustředění ruských sil v Luhanské oblasti. Raketomety HIMARS údajně zasáhly ruské základny a opěrné body ve městech Alčevsk, Kadijivka, Brjanka a Hirske.
Podle amerických analytiků Rusové pokračují v útocích na Bachmut. Intenzita jejich útoků se ale oproti posledním dnům snížila, což naznačuje, že ofenziva na tomto úseku fronty by již mohla být za svým kulminačním bodem.
Ukrajinská armáda při úderu poblíž okupovaného města Nova Kachovka v Chersonské oblasti zabila na 200 ruských vojáků. Dalších více než 100 příslušníků ruských sil bylo zraněno v Moskvou obsazené části Záporožské oblasti. Uvedl to dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní svodce. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.
Dělostřelecký útok se podle generálního štábu odehrál ve čtvrtek v obci Fedorivka v okrese Nova Kachovka. Informace o ztrátách protivníka se dále upřesňují, dodalo velení ukrajinské armády. Při dvou dalších úderech za frontovou linií v Záporožské oblasti činily ztráty Rusů 115 zraněných a pět kusů vojenské techniky.
Štáb také sdělil, že ruské síly pokračují v útocích na frontovém úseku u Lymanu a Bachmutu a snaží se zlepšit své taktické postavení u Kupjansku a Avdijivky. Varoval také před možnými novými vzdušnými údery Rusů po celé Ukrajině.
Ruský prezident Vladimir Putin povolil zákazníkům z nikoliv přátelských zemí platit dluhy za dodávky zemního plynu z Ruska v zahraničních měnách, uvedl dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na nový výnos hlavy státu. Ten mění Putinův dekret z konce března, vyžadující platby za ruský plyn v rublech.
Počet obyvatel Kyjeva se vrátil téměř na předválečnou úroveň. V rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel to dnes uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Kyjevská správa zároveň oznámila, že hlavní město od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu před více než deseti měsíci čelilo 52krát vzdušným úderům. Zničeno bylo celkem 600 budov a 120 obyvatel Kyjeva včetně pěti dětí zahynulo.
"Počítáme, kolik se používá telefonů. Před válkou tu bylo 3,8 milionu lidí, v březnu - méně než milion, v červnu - dva, 2,5 milionu, teď je tu 3,6 milionu lidí. Na 300 tisících z nich jsou registrovaní uprchlíci z jiných oblastí v zemi. Město je plné," uvedl Kličko. V rozhovoru také připomněl, že ruští vojáci se krátce po začátku války loni 24. února ze severu poměrně rychle přiblížili ke Kyjevu.
"Překvapilo nás, jak rychle Rusové dosáhli hranic našeho města. Teď jsme v historickém centru, Rusové odsud byli jen deset kilometrů," řekl starosta. Ruští vojáci se po neúspěšném pokusu o dobytí Kyjeva ze severu Ukrajiny stáhli v dubnu, své síly soustředili na postup na jihu a východě.
Od začátku plnohodnotné invaze se na území hlavního města pravidelně rozeznívají protiletecké sirény. Podle kyjevské správy zněly od 24. února celkem 693 hodin a 49 minut, tedy téměř 29 dní. "Obyvatelé města letos strávili v bombových krytech téměř celý kalendářní měsíc," napsaly úřady na Telegramu.
Ruské vedení přijalo rozhodnutí začít 5. ledna novou vlnu mobilizace, protože ve válce proti Ukrajině pociťuje nedostatek živé síly, řekl stanici BBC náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj oproti zářijové mobilizaci nedojde k žádným podstatným změnám. Vojenské správy se nicméně přizpůsobily, a tak se vše odehraje relativně hladčeji, předpokládá Budanov.
"Přijali rozhodnutí od 5. ledna začít další vlnu mobilizace. Nevím, zda to oficiálně vyhlásí právě 5. ledna. Ale v plánech mají zapsáno 5. ledna," řekl Budanov. Rusové mají podle něj obrovské problémy s doplňováním stávajících jednotek a vytvářením nových uskupení. "Chybí jim živá síla," řekl.
Předchozí "částečnou" mobilizaci vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na konci září. Oficiálně bylo do armády povoláno přinejmenším 300 tisíc mužů ze zálohy. Putin na konci října ohlásil konec mobilizace, ale nevydal žádný formální příkaz k ukončení mobilizace, a tak podle právníků může kdykoliv pokračovat.
Přinejmenším část mobilizovaných záložníků byla podle četných svědectví vyslána hned na frontu dlouhou asi 1500 kilometrů k doplnění ztrát u bojových jednotek, někteří vzápětí přišli o život. Další části zmobilizovaných rezervistů se již dostalo výcviku.
Ukrajinci plánují oslavit příchod nového roku večeří s rodinou a přáteli, společným sledováním filmů nebo v kostele, zjistil portál Meduza. Silvestrovskou noc si mnozí nedovedou představit ani bez ozdobeného stromečku, mandarinek nebo bramborového salátu a nechtějí se nechat o slavení připravit ani přesto, že v jejich zemi už přes deset měsíců zuří válka. Doufají, že aspoň během silvestrovské noci je Rusko ušetří ostřelování.
"Nemyslím si, že je špatné se na silvestra radovat. Nemůžeme stopnout život a čekat, až to skončí, a teprve potom projevovat emoce," myslí si 35letý Oleksandr, restaurátor a dobrovolník z Charkova. V posledních letech si na 31. prosince navykl chodit na večerní bohoslužbu, která je podle něj možností, jak najít ticho uprostřed svátečního shonu. Pokud se jeho farnosti nepodaří bohoslužbu zorganizovat, chystá se Oleksandr u sebe doma kamarádům promítnout domácí sbírku diafilmů.
Na silvestra je obvykle v ukrajinských městech plno svátečního osvětlení, letos je to ale jinak. "Svítí semafory a některé vitríny, ale svátečního osvětlení je málo. Všechny silvestrovské události i městský stromeček se přesunuly do metra," vysvětluje Oleksandr.
Také třiačtyřicetiletá Svitlana, fotografka z Kyjeva, hodlá o silvestrovské noci slavit, i když kvůli válce nemá tu pravou sváteční náladu. "Nebudeme slavit mohutně, prostě posedíme v rodinném kruhu, povečeříme s přáteli, u kterých teď bydlíme, a s ještě pár lidmi. Nejspíš si dáme nějaký filmový maraton a pak si půjdeme lehnout, protože nemáme sváteční náladu, když je země v plamenech," popisuje. Silvestr je podle ní příjemným a vřelým svátkem. Spojuje si ho s vůní pečené kachny, salátu Olivier, který je obdobou českého bramborového salátu, a mandarinek.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské země aliance, aby zesílily dodávky zbraní Ukrajině. Vojenská podpora země bránící se ozbrojené agresi sousedního Ruska je nejrychlejší cestou k ukončení konfliktu, řekl dnes v rozhovoru s agenturou DPA.
"Může to znít paradoxně, ale vojenská podpora Ukrajiny je nejrychlejší cestou k míru," řekl Stoltenberg. Ruský prezident Vladimir Putin musí nabýt přesvědčení, že nedosáhne svého cíle ovládnout Ukrajinu. Pak by mohlo přijít na pořad dne mírové řešení, které by zaručilo přežití Ukrajiny jako nezávislého demokratického státu, dodal Nor.
Ukrajina již dlouho žádá spojence o západní tanky a bojová vozidla pěchoty. Podle ukrajinských zdrojů se vedou jednání o dodávkách německých tanků Leopard 2 a bojových vozidel pěchoty Marder, kancléř Olaf Scholz však nechce vydat svolení, pokud obrněnce neposkytnou i jiní spojenci. Agentura Bloomberg ve čtvrtek uvedla, že Spojené státy zvažují předání amerických bojových vozidel pěchoty Bradley.
"Samozřejmě vyzývám spojence, aby dělali více," řekl Stoltenberg. "Je v našem bezpečnostním zájmu zajistit, aby Ukrajina zvítězila a Putin nezvítězil," dodal s tím, že diskuse by se neměla zužovat pouze na dodávky dalších zbraňových systémů. "Možná ještě důležitější je, aby byl dostatek munice pro všechny systémy, které jsou již k dispozici. Potřeba munice a náhradních dílů je obrovská," upozornil.
Je nepravděpodobné, že ukrajinská střela ve čtvrtek přeletěla do Běloruska náhodou, prohlásil dnes podle agentury RIA Novosti šéf běloruské bezpečnostní rady Aljaksandr Valfovič. Běloruské síly podle dřívějšího tvrzení Minsku ve čtvrtek dopoledne sestřelily protiletadlovou raketu S-300 vyslanou z Ukrajiny. Trosky rakety údajně dopadly na pole u běloruské vesnice Harbacha, která leží asi 15 kilometrů od ukrajinských hranic.
Ukrajina se ve čtvrtek bránila dalším masivním ruským vzdušným útokům. Rakety S-300, původně určené k protivzdušné obraně, používá jak ukrajinská, tak ruská armáda. Rusové je používají k útokům na pozemní cíle. Ukrajinské ministerstvo obrany už ve čtvrtek vyslovilo podezření, že incident mohl být výsledkem úmyslné ruské provokace s cílem zatáhnout Bělorusko do války.
Šéf běloruské bezpečnostní rady dnes naopak obvinil Ukrajinu, že se snaží přenést válku přes své hranice. "Kyjev se všemi způsoby snaží vyprovokovat regionální konflikt. Ukrajinské straně nestačí válka na jejím území," citovala ho agentura RIA Novosti, která bývá spojována s prokremelskou propagandou.
"Důvod přeletu rakety na naše území objasníme. Ale záruk, že k nám přeletěla náhodou, je velmi málo. Očividně se tu uskutečňuje něčí úmysl," prohlásil také běloruský představitel.
Ruský prezident Vladimir Putin popřál vše nejlepší do nového roku z evropských lídrů jen svému běloruskému spojenci Alexandru Lukašenkovi, svému srbskému protějšku Aleksandaru Vučičovi a maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Vyplývá to z oznámení, které bylo uveřejněné na webu Kremlu. V loňském roce přál také představitelům řady dalších evropských zemí včetně Česka, podotkla agentura TASS.
Divadlo v italském Miláně zrušilo kvůli protestům plánovaná představení, v nichž měl koncem ledna vystoupit ruský tanečník Sergej Polunin. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Proti vystoupení Polunina, který platí za podporovatele války na Ukrajině a má tři tetování zobrazující ruského prezidenta Vladimira Putina, se zvedla vlna odporu na sociálních sítích. Vedení divadla Arcimboldi uvedlo, že ke zrušení představení ho vedla "politická a morální odpovědnost".
Polunin měl být hlavní hvězdou představení Rasputin - taneční drama. Původně bylo na programu už v roce 2019, ale bylo odloženo kvůli pandemii covidu-19.
Mluvčí divadla uvedla, že instituce čelila negativní kampani a že představení stahuje i kvůli "napjaté atmosféře a výhrůžkám".
Polunin se narodil v roce 1989 na Ukrajině, kde studoval balet. Od 13 let žil v Británii a v 19 letech se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ve 23 letech byl uměleckým šéfem souboru. Ruské občanství získal v roce 2018. Letos v září během turné v Uzbekistánu předvedl tanec v uniformě věnovaný padlým ruským vojákům, za což si vysloužil důtku od uzbeckých úřadů.
Kovové předměty, které podle ruských médií připomínají trosky ruské řízené střely dlouhého doletu, objevili obyvatelé vesnice v ruské Volgogradské oblasti. Kovové části se našly asi 20 kilometrů od vesnice. Nyní je na místě zkoumají policisté a vojáci, uvedl zpravodajský portál Meduza s odvoláním na regionální volgogradský server v1.ru. Podle médií jde ve Volgogradské oblasti už o druhý takovýto případ během prosince.
Vizuálně nalezené rozměrné kovové předměty podle volgogradského serveru připomínají části řízené střely velkého doletu typu Ch-101 nebo Ch-102, které jsou součástí výzbroje ruských strategických bombardérů Tu-95 a Tu-160. Trosky se našly asi 20 kilometrů od vsi Ilmenskoje ve Volgogradské oblasti, asi 400 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Střely Ch-101 Rusko používá k útokům na ukrajinské cíle.
Kovové části připomínající střely Ch-101 nebo Ch-102 se podle médií a uživatelů sociálních sítí zřítily ve Volgogradské oblasti také v polovině prosince. Zasáhly tehdy pole, lesopark a kůlnu. List Ukrajinska pravda tehdy napsal, že jedna nebo více střel se na ruskou oblast zřítily při ostřelování Ukrajiny.
Čína bude k válce na Ukrajině dál zastávat objektivní a férový postoj, sdělil dnes podle Reuters čínský prezident svému ruskému protějšku.
Rusko se stalo jedním z největších dodavatelů ropy a plynu do Číny. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Ruský vývoz energetických produktů do Číny výrazně vzrostl poté, co Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a západní země na něj uvalily rozsáhlé sankce, napsala agentura Reuters.
Češi se složili na nákup 15 mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby. Na zbraně v kampani Dárek pro Putina přispěli více než 92,5 milionu korun. Organizátoři to dnes uvedli na Twitteru. Systémy budou na Ukrajinu poslány během února, sloužit budou například při obraně proti dronům, kterými na Ukrajinu útočí Rusko. V polovině ledna chtějí organizátoři představit sbírku na další zbraně. Už dříve pomocí příspěvků od lidí pořídili tank Tomáš.
Systém Viktor představuje upravené terénní vozidlo Toyota s dvojicí rychlopalných kulometů KPVT. Podle organizátorů sbírky je zbraň schopná účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Zasáhnout může proti středním i velkým dronům, letadlům a vrtulníkům operujícím v nízké výšce, ale v případě potřeby i proti pozemním cílům. Účinný dostřel je přes dva kilometry. "Zbraň je vybavena denním a nočním protiletadlovým zaměřovačem, i zaměřovačem na přímou střelbu na pozemní cíle," uvádí web Dárek pro Putina.
Podle organizátorů nyní výrobce čeká na automobily, kulomety už má připraveny. "Stroje by měly na Ukrajinu odjet během února," uvedli na Twitteru.
Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.
Je to tam! Přátelé, 90 000 000 korun na 15 mobilních kulometných "dvojčat" na podvozku Toyota jsme vybrali za pouhých 50 dní (už to víme). 👏🎉 Děkujeme vřele. Klobouček! Stroje by měly na Ukrajinu odjet během února (výrobce čeká na ta autíčka, kulomety jsou ready). Co bude...⬇️ pic.twitter.com/p59HxkYO2W
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) December 30, 2022
Přehled nejdůležitějších událostí:
Pokud by čínský prezident do ruské metropole skutečně přicestoval, dal by tím Peking veřejně najevo podporu Ruska, které vede válku na Ukrajině, podotkla agentura Reuters. Čína ruskou agresi na Ukrajině neodsoudila, ale vyzvala k mírovému řešení konfliktu. Čína se také podle Reuters vyhýbá takové podpoře Ruska, která by mohla vést k přijetí protičínských sankcí západními zeměmi.
Během telefonátu, který podle Reuters trval asi osm minut, Putin vyzdvihoval důležitost rusko-čínských vztahů. "Tyto kontakty jsou nejlepší za celou historii a jsou příkladem spolupráce velkých mocností v 21. století," citovala Putina agentura TASS. Ruský lídr dnes kromě toho svému čínskému protějšku sdělil, že má zájem o posílení vojenské spolupráce a že Rusko v nadcházejícím roce zvýší dodávky plynu do Číny.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes pozval na státní návštěvu do Moskvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Návštěva by se podle Putina mohla uskutečnit na jaře. Šéf Kremlu podle agentury TASS během dnešního telefonátu chválil stav rusko-čínských vztahů a prohlásil, že jsou nyní nejlepší za celou historii. "Těšíme se … milý příteli, na setkání s vámi během vaší státní návštěvy v Moskvě na jaře příštího roku," citovala ruská tisková agentura Putina.
Obdobné snímky z Mariupolu.
"Russki mir" in #Mariupol. pic.twitter.com/FxRvmDpdjh
— NEXTA (@nexta_tv) December 30, 2022
Následky bojů v Bachmutu.
#Russian invaders "liberate" #Bakhmut of its buildings. pic.twitter.com/bp2N39rfOc
— NEXTA (@nexta_tv) December 30, 2022
Na osvobozených územích Doněcku, Mykolajivu, Chersonu a Charkova našli ukrajinští policisté po ruské okupaci 1116 těl civilistů, včetně 31 dětí, uvedla národní policie.
In the de-occupied territories of Donetsk, Mykolaiv, Kherson and Kharkiv regions, law enforcement officers found 1,116 bodies of civilians, including 31 children, the National Police reported. pic.twitter.com/FFb1lxyUHv
— NEXTA (@nexta_tv) December 29, 2022
Jeden ze zbloudilých balíčků munice z dronů zasáhl a poškodil administrativní budovu v kyjevské čtvrti Holosiivskyi spolu s některými okny v přilehlé budově.
One of the drones' loitering munition packages hit and damaged an administrative building in Kyiv's Holosiivskyi district along with some of the windows in an adjacent building.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) December 30, 2022
Server The Kyiv Independent s odkazem na armádu informuje, že protivzdušná obrana zničila také deset bezpilotních prostředků na východě země - v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.
⚡️Ukrainian military downs 10 drones.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) December 30, 2022
Ukraine's Operational Eastern Command reported that its anti-aircraft missile units, together with the air defense units of the land forces, destroyed nine Shahed-type drones and one Marlyn drone in Dnipropetrovsk and Zaporizhzhia oblasts.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 16 ruských dronů, které útočily na Kyjev. Oznámily to ukrajinské vzdušné síly, které citovala agentura Reuters. Cílem ruské akce podle gubernátora Kyjevské oblasti Oleksije Kuleby byla energetická infrastruktura v okolí hlavního města.
⚡️Governor: Air defense shoots down all Russian drones in Kyiv Oblast.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) December 30, 2022
Kyiv Oblast Governor Oleksiy Kuleba reported that air defense forces shot down all the drones Russia targeted at infrastructure facilities in Kyiv Oblast in the early hours of Dec. 30.
V Kyjevě zazněl kolem 01:00 SEČ protivzdušný poplach. Podle úřadů bylo hlavní město pod útokem bezpilotních prostředků, napsala agentura Reuters. Vojenské velitelství vyzvalo obyvatele, aby zůstali v krytech. Server The Kyiv Independent s odkazem na armádu informuje, že protivzdušná obrana zničila také deset bezpilotních prostředků na východě země - v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem povolil hodnostářům a úředníkům odeslaným na okupovaná území či příslušníkům armády a bezpečnostních složek zapojeným do bojů na Ukrajině nezveřejňovat svá majetková přiznání. Putin současně pozastavil na dobu "speciální vojenské operace", jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, zveřejňování všech majetkových přiznání úředníků.
"Ukrajinská strana si je vědoma zoufalých a ustavičných snah Kremlu zatáhnout Bělorusko do své agresivní války proti Ukrajině. Ukrajinská strana nevylučuje, že se teroristický ruský stát dopustil úmyslné provokace zvolením takové trajektorie svých střel s plochou dráhou letu, aby vyprovokoval jejich zachycení ve vzdušném prostoru Běloruska," uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Ujistilo, že Ukrajina je ochotná umožnit i na svém území objektivní vyšetřování dnešního incidentu, který se odehrál během odrážení rozsáhlého ruského vzdušného útoku. K vyšetřování je ochotná přizvat experty ze států, které nepodporují "teroristický stát Rusko v jakékoliv podobě".
Ukrajinské ministerstvo obrany vyjádřilo ochotu podílet se na vyšetřování dopadu rakety na běloruské území a vyslovilo podezření, že incident mohl být výsledkem úmyslné ruské provokace s cílem zatáhnout Bělorusko do války
Oslovení vojáci a experti oficiální verzi o sestřelení ukrajinské rakety zpochybňují, protože na snímcích úlomků rakety, zveřejněných státní agenturou BelTA, neviděli žádné známky toho, že by byla sestřelena. Vyfotografovanou část rakety S-300 spíše poškodil dopad na zem, napsal běloruský opoziční server Naša Niva. Web připomněl, že rakety S-300 tvoří jádro ukrajinské protivzdušné rakety, a dodal, že inkriminovaná raketa nejspíše měla sestřelit ruskou střelu mířící na Ukrajinu.
Běloruské ministerstvo zahraničí si kvůli údajnému dopadu ukrajinské rakety na své území předvolalo ukrajinského velvyslance, aby mu vyjádřilo "rozhodný protest". "Běloruská strana pokládá incident za mimořádně vážný. Požádali jsme ukrajinskou stranu, aby vše pečlivě vyšetřila, vyvodila odpovědnost a přijala opatření, aby zabránila zopakování takových incidentů v budoucnu," uvedl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatol Hlaz.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov míní, že se situace na Ukrajině dostala do slepé uličky. Zopakoval tak v zásadě tvrzení, které americký Institut pro studium války učinil ohledně situace v Bachmutu, rozšířil ho ale na celou zemi. Podle šéfa rozvědky jsou boje na Ukrajině v patové situaci a Kyjev ani Moskva nejsou schopné učinit podstatný pokrok. "Situace prostě uvázla, neposouvá se," řekl Budanov. Dodal, že Rusko je ve slepé uličce, ale Ukrajina "ho nemůže kompletně porazit ve všech směrech", zatímco čeká na nové zbraně.
Nad Oděskou oblastí na jihu země podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinské vzdušné síly zničily 21 raket, při ruských náletech ale i tak utrpěla energetická infrastruktura. V regionu jsou nyní havarijní odstávky proudu.
Rusko podniká podobné masivní útoky na Ukrajinu a její kritickou infrastrukturu od října každý týden, a dál tak připravuje její obyvatele o světlo a teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu. "Nevíme, jak dlouho válka potrvá. Je to těžké, když se každý den musíte strachovat a odložit všechno ve svém životě," řekla dnes agentuře AP Anastasija, zdravotnice, která se přišla ukrýt do stanice metra v centru Kyjeva.
Terčem ranních útoků se stalo deset z celkem 24 oblastí země, uvedla tisková agentura Ukrinform. Ruské střely poškodily 18 obytných domů a deset objektů kritické infrastruktury, zranění utrpělo pět lidí, dodala s odvoláním na záchranáře. V Ivano-Frankivské oblasti na západě země byl zraněn pracovník energetického zařízení, oznámil později server RBK-Ukrajina s odvoláním na prokuraturu.
Výbuchy byly dnes ráno slyšet napříč celou Ukrajinou. Z velké části byly podle úřadů důsledkem práce systémů ukrajinské protivzdušné obrany sestřelujících přilétající střely. Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta v příspěvku na Twitteru varoval, že na Ukrajinu zamířilo přes 120 raket, náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj později sdělil, že Rusko podle prvních zpráv zaútočilo 69 raketami, z nichž 54 se ukrajinským silám podařilo zlikvidovat. Podle oznámení ukrajinských vzdušných sil šlo o řízené střely vypálené z lodí na moři a letadel.
V Kyjevě, kde úlomky raket zasáhly dva rodinné domy, jsou podle starosty Vitalije Klička nejméně čtyři ranění včetně čtrnáctileté dívky. Nad Kyjevem protivzdušná obrana sestřelila všech 16 raket, které ho ohrožovaly, doplnila správa.
V důsledku masivních ruských vzdušných útoků ohlásila dnes řada ukrajinských měst výpadky proudu a poškození energetické infrastruktury. Starosta Kličko v očekávání výpadků proudu vyzval obyvatele Kyjeva, aby nabili telefony a udělali si zásoby vody. Posléze radnice sdělila, že kvůli nutným energetickým opatřením souvisejícím s leteckým poplachem se v metropoli ocitlo 40 procent odběratelů bez proudu.
⚡️There are light outages in the Kyiv underground pic.twitter.com/jACs1dXXjj
— KyivPost (@KyivPost) December 29, 2022
Podle ukrajinských úřadů by Rusové mohli na Ukrajinu vypálit až 100 raket, aby zničili další část její energetické infrastruktury.
⚡️ According to several Ukrainian officials, Russia may launch up to 100 rockets today in a continued quest to destroy Ukraine's power grid.
— KyivPost (@KyivPost) December 29, 2022
Ve Lvovské oblasti zasáhly rakety elektrickou rozvodnu. Město se ocitlo z 90 procent bez proudu, oznámil jeho starosta Andrij Sadovyj.
In the #Lviv region, two missiles hit an electrical substation. The power supply was cut off in 282 settlements. pic.twitter.com/pXjgKlmZKh
— NEXTA (@nexta_tv) December 29, 2022
V Kyjevě úlomky sestřelených raket zasáhly v jihovýchodní části města dva rodinné domy a v jiné čtvrti dětské hřiště, uvedla na sociální síti Telegram správa města.
Rescuers showed footage of the aftermath of the morning attack on Kyiv
— NEXTA (@nexta_tv) December 29, 2022
The fragments of missiles in #Kyiv fell on residential buildings in Darnitsa and Solomenskiy districts. In Goloseevskyi the fragments landed next to a car, and in Pecherskyi fell on a children's playground. pic.twitter.com/eRmjqGqH9s
V Charkově si ruské ostřelování vyžádalo nejméně dva mrtvé, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov. Druhé největší ukrajinské město se mezitím opět ocitlo pod palbou, podle médií dnes již potřetí.
Bulharské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruskou velvyslankyni, aby oficiálně protestovalo proti zařazení bulharského investigativního novináře Christa Grozeva na ruský seznam hledaných osob. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle premiéra Galaba Doneva bude chtít Sofia od Moskvy vysvětlení. "Tento krok je nepřijatelný. Představuje útok na svobodu slova a pokus zastrašit bulharského občana," komentoval Donev postup ruských úřadů.
Pokuta ve výši až tří milionů rublů (asi 940 tisíc Kč) či až tříleté vězení bude napříště v Rusku hrozit za veřejné hanobení svatojiřské stužky jako symbolu "ruské vojenské slávy a vítězství sovětského lidu" ve druhé světové válce. V případě hanobení stužky na internetu, anebo pokud se hanobení dopustí skupina osob po předchozím spiknutí, může pachatelům hrozit až pětimilionová pokuta (asi 1,54 milionu Kč) a až pětileté odnětí svobody. Příslušný zákon podepsal ruský prezident Vladimir Putin a právní normu zveřejnil úřední server, napsal dnes list Kommersant na svém webu.
U Engelsu v ruské Saratovské oblasti ruská protivzdušná obrana sestřelila dron, informoval dnes podle agentury TASS gubernátor oblasti Roman Busargin. Podle gubernátora způsobily části zničeného drony materiální škody v rezidenční oblasti, újmu na zdraví nikdo neutrpěl. Jde už o několikátý podobný incident u Engelsu, na jehož vojenském letišti se nacházejí bombardéry používané k útokům na Ukrajinu. Město leží asi 500 kilometrů vzdušnou čarou od ukrajinské hranice.
Rusko udělalo obrovskou chybu, když vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu. Itálie bude Kyjev dál podporovat, dokud si Moskva svou chybu neuvědomí. Na tiskové konferenci před koncem roku řekla italská premiérka Giorgia Meloniová, podle které je pomoc Ukrajině nejlepší cestou k ukončení války. Meloniová také novinářům sdělila, že do konce února podnikne cestu do Kyjeva.
"Budeme dál hájit mezinárodní práva Ukrajiny, její suverenitu a svobodu," řekla Meloniová, podle které je vojenské napadení sousední země zcela nepřijatelné a Rusko jako původce agrese zatím neukazuje ochotu k dosažení míru. Zároveň je podle šéfky italské vlády třeba rozlišovat mezi tím, jaká je v této věci odpovědnost ruské vlády a jakou vinu nesou ruští občané.
Běloruská protivzdušná obrana okolo 10:00 místního času (8:00 SEČ) sestřelila protiletadlovou raketu S-300 vyslanou z Ukrajiny, uvedlo podle agentury TASS běloruské ministerstvo obrany. Části rakety dopadly podle ministerstva u vesnice Harbacha, která leží v Brestské oblasti nedaleko ukrajinských hranic. Informace o případných obětech na životě nebo zraněných zatím nejsou.
Na běloruské území dnes dopoledne dopadla ukrajinská raketa, informuje státní běloruská agentura Belta. Minsk podle ní příčinu incidentu prošetřuje. Ukrajina se ráno a dopoledne opět musela bránit rozsáhlým ruským vzdušným útokům.
Raketa z protiletadlového komplexu S-300 vypálená z Ukrajiny zasáhla Bělorusko mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne místního času (osmou a devátou SEČ), uvádí Belta. Informace o případných obětech na životech nebo zraněných zatím nejsou. Z nařízení běloruského vůdce Alexandra Lukašenka příčinu incidentu prošetřují kriminalisté a odborníci z ministerstva obrany.
Minsk zatím zkoumá dva možné scénáře, píše Belta. Podle prvního mohlo jít o nechtěný incident podobný tomu v Polsku, jehož území v polovině listopadu zasáhla střela ukrajinské protivzdušné obrany během toho, co se Ukrajina bránila ruským náletům. Prošetřována je také možnost, že šlo o raketu sestřelenou běloruskou protivzdušnou obranou.
Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj sdělil, že Rusko podle prvních zpráv na Ukrajinu zaútočilo 69 raketami, z nichž 54 se ukrajinským silám podařilo zlikvidovat. Podle oznámení ukrajinských vzdušných sil šlo o řízené střely vypálené z lodí na moři a letadel.
Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov míní, že se situace na Ukrajině dostala do slepé uličky. Zopakoval tak v zásadě stejné tvrzení jako v uplynulém dni americký Institut pro studium války (ISW) ohledně situace v Bachmutu; Budanov ho ale rozšířil na celou zemi.
Podle šéfa rozvědky jsou boje na Ukrajině v patové situaci a ani Ukrajina, ani Rusko nejsou schopné učinit podstatný pokrok. "Situace prostě uvázla, neposouvá se," řekl Budanov. Dodal, že Rusko je ve slepé uličce, ale Ukrajina ho "nemůže kompletně porazit ve všech směrech", zatímco čeká na nové zbraně.
Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 16 raket ohrožujících Kyjev, uvedla správa města. V Oděské oblasti pak podle tamní správy 21 střel.
V Charkově na východě Ukrajiny rakety zasáhly jednu z městských čtvrtí, oznámil starosta města Ihor Terechov na sociální síti Telegram. Informace o případných obětech nebo raněných podle něj zatím nejsou. V Oděse na jihu země zasáhly úlomky rakety obytný dům, informoval ruský servis BBC. V Oděské oblasti, stejně jako i jinde, byly ohlášeny odstávky elektřiny, jejichž cílem je minimalizovat potenciální škody na energetické infrastruktuře.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Lvov je z 90 procent bez proudu, uvedl starosta města. V Kyjevě, kde úlomky raket zasáhly obytné domy, jsou podle BBC nejméně dva ranění.
Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč varoval, že na zemi v několika vlnách míří více než stovka raket. Podle svědků a ukrajinských médií byly výbuchy slyšet v Kyjevě, Žytomyru a Oděse. V Oděské a Dnipropetrovské oblasti byly ohlášeny odstávky elektřiny, jejichž cílem je minimalizovat potenciální škody na energetické infrastruktuře.
Nad ránem se ozvaly sirény varující před vzdušnými útoky jak v metropoli, tak v jižních oblastech kolem Chersonu a Mykolajiva a v západní oblasti Žytomyru. "V hlavním městě byl vyhlášen poplach! Prosím, běžte do krytů!" napsalo vojenské velení v Kyjevě na sociální síti telegram. Informace o tom, jaké škody mohl výbuch způsobit, zatím nejsou k dispozici.
V jihoukrajinské Oděse v noci na čtvrtek odstranili pomník ruské carevny Kateřiny II. Veliké, která přístavní město v 18. století nechala založit. Úřady společně se sochou někdejší panovnice demontovaly pomník vojevůdce z 18. století Alexandra Suvorova. Informovala o tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Podle oděské městské rady pomníky poputují do muzea umění.
Ukrajinská města se po letošním vojenském napadení země Ruskem začala aktivně zbavovat nejen sovětských názvů a pomníků, což činila už před ruskou invazí, ale také názvů a pomníků spojených s Ruskem.
Rusko má v Bělorusku v současnosti asi 10 200 vojáků, což nestačí na zahájení nové ofenzivy ze severu proti Ukrajině, uvedl dnes v ukrajinské televizi náčelník ukrajinské pohraniční stráže Serhij Dejneko. "Uskupení, které mají ozbrojené síly Ruské federace v Bělorusku, čítá okolo 10 200 vojáků. Nemůže zajistit opakovaný útok na území našeho státu," citoval Dejnekovo vyjádření server Ukrajinska pravda.
Pohraniční stráž, vojenská rozvědka a armádní průzkum podle náčelníka nepřetržitě monitorují situaci u severního souseda, s čímž pomáhají také "utajovaní pomocníci". Všechny tyto zdroje se shodují, že momentálně nemá nepřítel "reálné možnosti" rozpoutat z Běloruska novou ofenzivu.
Rusové evakuovali své velení z města Kreminna, uvádí generální štáb ukrajinské armády. Na Kreminnu a další město Svatove nyní ukrajinští vojáci útočí.
OSN odhaduje, že za deset měsíců ruské agrese - od 24. února do 26. prosince - zemřelo kvůli válce 6884 civilistů, dalších 10 974 utrpělo zranění.
"Ukrajina je jedním z lídrů svobodného světa a Západ se přestal bát Ruska," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v ukrajinském parlamentu. Jeho projev trval 52 minut a týkal se hlavně zahraniční politiky a ekonomiky.
Od začátku války 24. února Ukrajina dosáhla návratu 1456 svých vojáků z ruského zajetí. Uvedl to dnes prezident Volodymyr Zelenskyj.
V Moskvě jednají turecký ministr obrany Hulusi Akar a ředitel turecké rozvědky MIT Hakan Fidan.
Ukrajinský vojenský analytik Oleh Ždanov uvedl, že boje na frontové linii u měst Bachmut a Svatove jsou intenzivnější, protože Rusko tam v posledních dnech poslalo více tanků a obrněných transportérů.
Japonsko plánuje od května znovu odebírat ruskou ropu. Vláda v Tokiu považuje dovoz ropy a plynu z Ruska za důležitý pro svou energetickou bezpečnost.
V Oděse začala demontáž sochy ruské carevny Kateřiny Veliké. Socha bude převezena do muzea. O demontáži rozhodla radnice města.
A number of #Ukrainian media report that the process of dismantling the monument to Catherine II has begun in #Odesa. pic.twitter.com/Guq5qN7gIH
— NEXTA (@nexta_tv) December 28, 2022
Moskva v odvetě za vyhoštění ruského diplomata z Vilniusu označila za nežádoucí osobu jednoho z pracovníků litevského velvyslanectví. Podle agentury TASS o tom dnes informovalo ruské ministerstvo zahraničí.
Moskva dnes litevské straně tlumočila svůj nesouhlas s "neopodstatněným" vyhoštěním pracovníka ruského velvyslanectví ve Vilniusu, které bylo ohlášeno 1. prosince. "V rámci odvetného opatření byl jeden z pracovníků litevského velvyslanectví označen za nežádoucí osobu. Musí opustit Ruskou federaci do pěti dnů," uvedla ruská diplomacie.
Ukrajinští vojáci na cvičení u hranice s Běloruskem. Kyjev počítá s možností, že by se na začátku příštího roku Rusové znovu pokusili zaútočit na Kyjev z Běloruska.
Ruský rubl výrazně oslabil, vrátil se tak do blízkosti osmiměsíčního minima z minulého týdne. Dolů ho tlačí západní sankce na ruskou ropu.
Odpoledne si americký dolar vůči rublu připisoval více než tři procenta a nacházel se mírně nad 72 rubly. "Nově uvalené západní sankce přispěly k nynějšímu poklesu cen energií, což jistě vytváří tlak na pokles rublu," uvedla analytička Olga Jangolová ze společnosti Crédit Agricole CIB.
Na světě je v současnosti na útěku kolem 103 milionů lidí, což je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejvíce v historii.
Pro Česko nemá ruský zákaz vývozu ropy do zemí, které uplatňují cenový strop, žádný význam, uvedl dnes na Twitteru zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška. Zákaz dopadá na tankery, upozornil, Česko ale má ruskou ropu z ropovodu Družba. Cenový strop zvyšuje závislost Ruska na Číně a Indii, uvedl také Bartuška.
Bartuška upozornil, že stejně jako cenový strop platí od 5. prosince zákaz dovozu ruské ropy do EU prostřednictvím tankerů. Proto "nemá Putinův výnos pro nás žádný praktický význam," dodal. Podobně se pro Český rozhlas Radiožurnál vyjádřil Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Orlen Unipetrol, která ropu v Česku zpracovává. Rusko nyní dodává ropu do zemí EU ropovodem Družba, který vede z Ruska do Běloruska, kde se dělí do dvou větví.
Protože ke stejnému datu (5.prosince 2022) začal zákaz dovozu ruské ropy do EU prostřednictvím tankerů, nemá Putinův výnos pro nás žádný praktický význam.
— Václav Bartuška (@VaclavBartuska) December 28, 2022
5/8
Ekonomika eurozóny v příštím roce klesne, neboť hospodářskou aktivitu podkopává vysoká inflace a také přetrvávající rizika na energetickém trhu. Předpokládají to ekonomové, které oslovil britský list Financial Times (FT). Většina z nich se ale domnívá, že Evropa už překonala nejhorší část energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu.
Současný pokles cen plynu na burze je dobrou zprávu také pro českou vládu, která bude mít nižší náklady se zajištěním plynu pro domácnosti i firmy. Vydělat na ní mohou i spotřebitelé, kteří uzavírají nové smlouvy nebo jim končí fixace, míní analytik investiční společnost XTB JIří Tyleček.
Mobilizovaní rezervisté v Rusku, kteří jdou bojovat na Ukrajinu, si budou smět nechat zmrazit spermie zdarma. Návrh odsouhlasilo ruské ministerstvo zdravotnictví poté, co stoupl počet zájemců o proceduru. Kliniky, které Rusové podle britské stanice BBC navštěvují zřídka, zaznamenaly nárůst počtu zájemců poté, co Kreml ohlásil mobilizaci. Na Ukrajině tak může bojovat až o 300 tisíc Rusů víc.
Polsko se chystá zintenzivnit přepravu pacientů z ukrajinských nemocnic do zdravotnických zařízeních v jiných evropských státech. Podle polské agentury PAP to řekl mluvčí polského ministerstva zdravotnictví. Mezi přepravovanými pacienty budou i zranění vojáci.
"Dnes ze střediska Medevac v Jasionce poletí další skupina pacientů. V úterý přiletělo 14 lidí s rodinami. Budou přepraveni letadlem na léčení do Norska," uvedl mluvčí Wojciech Andrusiewicz před plánovanou konferencí polského a ukrajinského ministra zdravotnictví v polském Řešově. V Jasionce u Řešova se nachází mezinárodní letiště.
Zelenského mírový plán pro Ukrajinu podle agentury Reuters obsahuje tyto body:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připravuje desetibodový mírový plánu pro Ukrajinu. Chce mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Podle dřívější zprávy amerického deníku The Wall Street Journal hodlá Zelenskyj plán podrobně představit v únoru, rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.
Cena plynu pro evropský trh je nejníže od února, tedy od začátku války na Ukrajině. Dopoledne cena klesla až k 76 eurům za megawatthodinu.
Rusko posiluje své jednotky u města Kreminna v Luhanské oblasti. Britské ministerstvo obrany v denním přehledu uvádí, že jde o logisticky důležitou oblast a její udržení je pravděpodobně jednou z priorit okupačních jednotek.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 28 December 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) December 28, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/KOvHhO8Y9i
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/otCtc6tEr4
Nápor ruské ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu, po němž začne postupně slábnout. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Usuzuje tak mimo jiné z toho, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat do útoků menší skupiny.
"Tempo postupu ruské armády v oblasti Bachmutu v poslední době zpomalilo v důsledku rostoucího nedostatku vojáků i munice," uvedli američtí analytici. "Používání skupin o velikosti družstva ruskou armádou je pravděpodobně důsledkem opotřebovávacích bojů a naznačuje degradaci větších vojenských formací," dodal institut s tím, že intenzita bojů se pravděpodobně do budoucna sníží, pokud Rusům nedorazí významné posily a zásoby dělostřeleckých granátů.
Válka ovlivňuje i sváteční náladu obyvatel Moskvy. "Je těžké být veselý, když si uvědomujete, že lidé tam venku prožívají tak hrozné časy," řekla při večerní návštěvě Gorkého parku žena, která se představila jako Marija. "Abych byla upřímná, vždy je naděje, že se věci zlepší. Ale zdá se, že lepší už to nebude," dodala se smutným úsměvem.
Další dotázaný v okolí, který se představil jako Ivan, se o konfliktu zmínil pouze nepřímo, ale řekl, že přece jen bude slavit. "Svátky zůstávají svátky, a i když někteří naši soudruzi někde dělají věci, u kterých bych byl raději, kdyby je nedělali, pořád jsou to svátky pro děti a pro prarodiče. A tak by to mělo zůstat," řekl.
Student Matvej si postěžoval, že mu chybějí západní značky, a tak letos utratil méně za oblečení. Řekl také, že jeden z jeho přátel byl povolán do armády a poslán na Krym, ukrajinský poloostrov, který Rusko v roce 2014 obsadilo a následně anektovalo. "Cítil jsem se nějak prázdný. Nevěděl jsem, co si o tom myslet. Ale pak jsem se s tím nějak smířil," řekl Matvej ke konfliktu.
Ani na vánočních trzích v Moskvě se letos ale nelze vyhnout připomínkám ukrajinského konfliktu. Latinská písmena Z, V a O, která ruská armáda používá jako rozpoznávací symboly, jsou jasně osvětlena poblíž vstupu do proslaveného parku.
Na Rudém náměstí vznikl pavilon, kde lidé mohou odevzdat dárky a humanitární pomoc pro vojáky. Venku hraje veselá hudba ze sovětské éry. Někteří z dotazovaných uvedli, že jejich sezonní nákupy ztížily dopady západních sankcí uvalených na Rusko za to, co prezident Vladimir Putin nazývá speciální vojenskou operací na Ukrajině. Důchodkyně Natalja před supermarketem řekla, že podle ní polovina zboží zmizela z regálů. "Je mi naprosto hrozně. Myslím, že tak to cítí všichni," odpověděla na dotaz ohledně své nálady.
Ve sporu o to, zda má ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu zůstat ve světoznámém klášteru Kyjevskopečerská lávra, ukrajinské vedení důrazně vyzvalo tuto církev, aby se distancovalo od Moskvy. Na Ukrajině působí také pravoslavná církev podřízená konstantinopolskému patriarchátu.
"Pokud nemáte žádné vztahy s Ruskem, pak se Moskvy oficiálně zřekněte a prohlašte, že (ruský prezident Vladimir) Putin je satan," prohlásil dnes v televizi tajemník rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve a který podporuje Putina, je také ďábel, dodal Danilov.
Ruské jednotky při dnešním ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny, který minulý měsíc osvobodila ukrajinská armáda, opět zasáhly porodnici. Uvedl to server RBK-Ukrajina s odvoláním na zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka. Ten na sociální síti zveřejnil snímky poškozené budovy, ve které ale podle něj nadále přicházejí na svět děti.
Podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně krok Ruska zakázat vývoz ropy do zemí, které uplatňují cenové stropy, ovlivní spíše Slovensko. Česko se ke středoevropským státům s výjimkou z unijního embarga připojilo ne tak kvůli ruské ropě, jako spíše kvůli ruským ropným produktům, zejména naftě. "Na tu ale Putin embargo zatím odložil na později. Jde tedy o Putinovu snahu ovlivnit Evropskou unii nepřímo tím, že nyní bude muset západ více zazásobit východoevropské suchozemské státy," dodal Bartoň.
Maďarsku hrozilo, že bude zataženo do válečného konfliktu, kdyby volby vyhrála opozice. Řekl to premiér Viktor Orbán. Maďarská vláda podle něj podporuje Ukrajinu a má zájem na jejím přežití coby svrchované země. Zároveň má ale zájem na tom, aby Rusko neohrožovalo bezpečnost Evropy a nemá zájem na přerušení všech ekonomických vazeb na Rusko. Orbán to řekl v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet.
Maďarský premiér dal také najevo, že ruskou invazi na Ukrajinu nevnímá jako "naši válku", a proto Budapešť poskytuje Kyjevu pouze humanitární pomoc. "Stojíme na maďarské straně dějin," zdůraznil Orbán v rozhovoru, z něhož dnes citovala agentura MTI.
Přehled hlavních událostí:
Moskva už dříve avizovala, že Putin příslušný dekret o ropě podepíše tento týden. Nařízení podle agentury DPA zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů firmám a osobám v případě, že je ve smlouvách "přímo či nepřímo zahrnut mechanismus stanovení cenového stropu". Podle Reuters dekret zahrnuje také ustanovení, které ruskému prezidentovi umožňuje ve zvláštních případech zákaz dodávek zrušit.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Informovala o tom agentura Reuters. V případě exportu ropy vstoupí zákaz v platnost na začátku února a bude platit pět měsíců. U ropných produktů by ruská vláda mohla stanovit pozdější začátek platnosti zákazu.
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Evropská unie a Austrálie od 5. prosince zavedly maximální cenu za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu.
Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv, pokládaný za věrného spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina, před nadcházejícím Novým rokem zveřejnil na sociálních sítích "futuristickou" prognózu. Západu v ní v příštím roce předpověděl samé problémy a neštěstí, včetně rozpadu Evropské unie, začlenění Česka a dalších středo- a východoevropských zemí do německé "čtvrté říše", válčící s Francií.
Spojené státy podle něj čeká občanská válka a zvolení miliardáře Elona Muska prezidentem. "Připomeňte mi to za rok," zareagoval Musk. Jiní uživatelé na oplátku žertují o konečném zániku Sovětského svazu v podobě rozpadu Ruské federace a zvolení filmové postavy Borata nástupcem Vladimira Putina.
Čtenářský klub Čteme spolu otevře v lednu pro děti z Ukrajiny Krajská vědecká knihovna v Liberci. Bude ve dvou věkových kategoriích - od čtyř do šesti let a od sedmi do deseti let. Scházet se bude vždy jednou do měsíce, řekla dnes mluvčí knihovny Kateřina Šidlofová. Služby pro Ukrajince navíc knihovna doplní také o Ukrajinský klub, který bude nabízet program pro děti i rodiče, i ten se bude scházet jednou do měsíce.
Boje a ostřelování měst na východní a jižní Ukrajině pokračuje den poté, co ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Kyjev musí přijmout ruské požadavky, aby válka skončila. Jinak Ukrajině hrozí porážka na bitevním poli, tvrdil Lavrov. Mezi požadavky Moskvy je také, aby Kyjev uznal nárok Ruska na pětinu ukrajinského území. Kyjev, který se těší podpoře Spojených států a zemí NATO, slíbil, že dobyde zpět celé své okupované území a vyžene pryč všechny ruské vojáky.
Britské ministerstvo obrany dnes ve svém pravidelně zveřejňovaném přehledu situace na Ukrajině uvedlo, že boje byly v uplynulém dni obzvlášť intenzivní kolem města Bachmut v Doněcké oblasti a města Svatove v Luhanské oblasti. "Rusko nadále v těchto oblastech podněcuje útoky malého rozsahu, ale územní zisky jsou mizivé," uvedlo ministerstvo.
Na záběrech, které zveřejnila agentura Reuters, bylo vidět, jak v Bachmutu hoří velká obytná budova, zatímco ulice jsou zavalené sutinami a většina budov má vytlučená okna.
Po sérii porážek v bojích na Ukrajině, které Rusko označuje jako "speciální vojenskou operaci", se její jednotky nyní snaží dosáhnout vítězství na bojišti dobytím Bachmutu, průmyslového města s předválečným počtem 70 000 obyvatel, který se nyní snížil na přibližně 10 000 převážně starších obyvatel.
V Kyjevě se nechystají zrušit zákaz nočního vycházení ani v době vítání Nového roku, který bývá ve východní Evropě jedním z největších svátků a nahrazuje středoevropské Vánoce. Letos se ale v metropoli země postižené vpádem ruských vojsk žádné velké oslavy nechystají, tvrdí list RBK-Ukrajina s odvoláním na tajemníka kyjevské radnice Volodymyra Bondarenka.
Radnice slibuje, že na Nový rok a na pravoslavné Vánoce zapojí girlandy stromečku na Sofijském náměstí - a zkusí to i o jiných večerech, aby se obyvatelé města mohli cítit alespoň trochu svátečně.
"Zákaz vycházení bude nejspíše platit i na Nový rok. Proto žádné velké oslavy v hlavním městě nebudou," řekl Bondarenko. "Během leteckých poplachů se osvětlení stromečků bude vypínat," dodal.
Zákaz nočního vycházení byl na Ukrajině zaveden spolu s vyhlášením válečného stavu po vpádu ruských vojsk z 24. února. Válka si od té doby vyžádala podle odhadů desítky tisíc životů na obou stranách a miliony lidí vyhnala z domovů.
V Kyjevě platí zákaz vycházení od 23:00 do páté hodiny ranní. Obyvatelé metropole ale mají možnost podepsat se pod petici žádající zrušit zákaz vycházení v noci z 31. prosince na 1. ledna. Její autor tvrdí, že na silvestra se i tak bude hodně lidí vracet domů od přátel či příbuzných.
Schodek ruského rozpočtu by mohl být v příštím roce vyšší než plánovaná dvě procenta hrubého domácího produktu, protože omezení cen ropy snižuje příjmy Ruska z vývozu. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov.
Rusko minulý týden uvedlo, že cenové stropy na ropu a rafinované produkty by mohly snížit těžbu ropy na počátku příštího roku o pět až sedm procent. Siluanov ale slíbil, že výdajové závazky rozpočtu budou splněné bez ohledu na výši příjmů a v případě potřeby vláda využije půjčky na trzích či peníze ze státního fondu národního blahobytu.
Siluanov v tiskové zprávě pro média uvedl, že je možné snížení objemu vývozu energií, protože některé země se Rusku vyhýbají. Moskva se ale snaží o rozvoj na nových trzích.
"(Cenový strop) je významný do té míry, že do těch zemí, které stanovily strop, nebudou žádné dodávky," uvedl Siluanov. "To znamená, že budou jiné země. Ano, logistické (náklady) se zvýší. Výsledkem toho může být změna slev," dodal.
V případě nižšího objemu má Moskva podle Siluanova dva zdroje dodatečných příjmů. Jsou to fond a půjčky.
Německo letos povolilo vývoz zbraní za 8,35 miliardy eur (202 miliard Kč), což je druhá nejvyšší částka v dějinách spolkové republiky. Vyšší - a to přesně o miliardu eur (24 miliard Kč) - byla jen loni. Informuje o tom agentura DPA, podle níž letos více než čtvrtina dodávek německých zbraní směřovala na Ukrajinu.
Koaliční vláda sociálních demokratů (SPD), svobodných demokratů (FDP) a Zelených kancléře Olafa Scholze (SPD) si původně předsevzala, že množství vyvážených zbraní sníží. Předsevzetí ale vzalo rychle za své, když v únoru Rusko napadlo Ukrajinu. Berlín se pak totiž rozhodl, že bude Ukrajinu podporovat i dodávkami zbraní, čímž po desítkách let přestala platit zásada, že nepovoluje export zbraní do oblastí bojů.
Od té doby německá vláda udělila povolení k vývozu zbraní na Ukrajinu za 2,24 miliardy eur (54 miliard Kč).
I bez nich by ale letošní export bojové techniky z Německa byl značný a překonal by částku šesti miliard eur (145 miliard Kč). To se za 16leté vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové (CDU) podle DPA stalo jen pětkrát.
Rusko nemá v úmyslu navrhovat jakékoli nové iniciativy ohledně strategických zbraní nebo bezpečnostních záruk. V rozhovoru, který dnes zveřejnila ruská oficiální tisková agentura TASS, to prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň vyzval Západ, aby ve "vysoce citlivé" sféře jaderných zbraní projevil maximální zdrženlivost.
Ruský prezident Vladimir Putin krátce poté, co 24. února letošního roku jeho země zahájila invazi na Ukrajinu, vyvolal ve světě znepokojení, když oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Použitím jaderných zbraní následně opakovaně hrozil nejen Putin, ale i další vysocí ruští představitelé.
Rusko na konci listopadu odložilo schůzku s americkými vyjednavači o prodloužení smlouvy Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Dohoda, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států a Ruska Barrack Obama a Dmitrij Medveděv, také popisuje podmínky vzájemných inspekcí jaderných zbraní.
Téměř devět milionů lidí, tedy zhruba čtvrtina populace, zůstává na Ukrajině bez proudu kvůli nedostatku elektřiny a výpadkům v důsledku pokračujících ruských útoků, řekl v pravidelném nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Přesto, že výpadky zůstávají, je jich podle prezidenta nyní méně a bývají kratší. Desítky měst v Luhanské, Doněcké, Charkovské, Chersonské a Záporožské oblasti se za uplynulý den staly terčem ostřelování ruských sil, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní operační svodce.
Sergej Kovalenko, šéf společnosti YASNO, která do Kyjeva dodává elektřinu, v noci na dnešek uvedl, že i když se situace zlepšuje, výpadky elektřiny budou pokračovat. "Opravy běží, ale nouzové odstávky budou i nadále," uvedl Kovalenko na své stránce na facebooku.
Podle ukrajinské armády Rusko ostřelovalo obydlené oblasti podél pravého břehu řeky Dněpr. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu řekl, že "maximální sílu a koncentraci" nyní vyžaduje frontová linie v Bachmutu, Kreminně a dalších oblastech Donbasu.
Bezpečnostní poradce Kremlu a bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který minulý týden utrpěl zranění při ostřelování ukrajinského Doněcku, podstoupil úspěšnou operaci. Uvedla to dnes agentura TASS.
Jeden z Rogozinových spolupracovníků agentuře řekl, že se exšéf Roskosmosu podrobil složité operaci, při níž mu byl z okolí krčních obratlů vyjmut úlomek ukrajinské munice. "Operace byla úspěšná a on se dobře zotavuje," doplnil.
V Indii zemřel jeden z nejbohatších ruských poslanců. Informovala o tom televize NDTV. Podle ní Pavel Antov zemřel 25. prosince po pádu ze třetího patra hotelu. Jeho majetek byl odhadován na 150 milionů dolarů.
Antov v létě kritizoval válku a letecké údery na Kyjev, které označil za ruský "teror" mířící na ukrajinské civilisty. Později vše popřel a příspěvek na sociálních sítích označil za "nešťastné nedorozumění" a "technickou chybu".
One of the richest deputies of Russia died in India
— NEXTA (@nexta_tv) December 26, 2022
This was reported by the NDTV. According to them, Antov died after falling from the third floor of the hotel on December 25.
Antov was twice included in the Forbes list in 2019. His fortune was estimated at $150 million. pic.twitter.com/M8Nkv6sKCC
Ukrajina by chtěla uspořádat do konce února příštího roku mírový summit, nejlépe na půdě OSN. V dnes zveřejněném rozhovoru to agentuře AP řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Prostředníkem na jednáních, která by se měla uskutečnit v době prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu, by podle Kyjeva měl být generální tajemník OSN António Guterres. Jak Kuleba dodal, Ukrajina udělá všechno pro to, aby válku v roce 2023 vyhrála. Doplnil, že diplomacie hraje vždy důležitou roli.
Úřad indického premiéra k rozhovoru s ukrajinským prezidentem uvedl, že Módí zopakoval svoji výzvu k okamžitému zastavení bojů. Obě strany by se podle něj měly vrátit k dialogu a diplomacii, aby nalezly trvalé řešení sporů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj souhlasí s tím, že Indie se zapojí do realizace ukrajinského plánu na ukončení války s Ruskem. Oznámil to v prohlášení zveřejněném na Twitteru po telefonátu s indickým premiérem Naréndrou Módím. V příspěvku odkazoval na dříve ohlášený "mírový vzorec", který obsahuje i podmínku stažení všech ruských jednotek z Ukrajiny.
"Měl jsem telefonát s premiérem Indie Naréndrou Módím a popřál jsem mu úspěšné předsednictví (ve skupině velkých ekonomik) G20. Byla to tato platforma, na níž jsem oznámil mírový vzorec a nyní spoléhám na účast Indie při jeho implementaci," napsal ukrajinský prezident.
Ukrajina vyzvala členské státy OSN, aby zbavily Ruskou federaci jejího statusu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a vyloučily ji i z OSN jako celku.
"Ukrajina vyzývá členské státy OSN…, aby zbavily Ruskou federaci jejího statusu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a vyloučily ji z OSN jako celku," uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo.
Ministerstvo v prohlášení napsalo, že se nepostupovalo podle práva, když se Rusko v roce 1991 stalo členem OSN jako nástupnický stát po SSSR. Uvedlo, že legální cestou, tedy rozhodnutím Valného shromáždění na doporučení Rady bezpečnosti, mohou o členství žádat mírumilovné státy. Takto o něj podle Kyjeva Rusko nepožádalo, na rozdíl od Česka a Slovenska po rozpadu Československa před 30 lety. Rusko tedy podle Kyjeva není právoplatným členem OSN, a i křeslo v Radě bezpečnosti tak zabírá nelegálně.
Podle ruského prohlášení měli údajní záškodníci kromě střelných zbraní také podomácku vyrobené bomby a chystali se "spáchat činy terorismu a sabotáže". Ukrajina se ihned k věci nevyjádřila. Agentura AFP napsala, že nedokázala ruská tvrzení ověřit. Zároveň připomenula, že Rusko od svého vojenského útoku na Ukrajinu zažívá sérii výbuchů a dalších incidentů, které Moskva připisuje Ukrajincům. V Brjansku například v dubnu hořel sklad paliv, kde měli naftu i ruští vojáci.
Ruská tajná služba FSB tvrdí, že ruské bezpečnostní složky v neděli zabily skupinu ukrajinských sabotérů, kteří se pokoušeli dostat do Ruska. Podle pondělního prohlášení, které zveřejnily ruské tiskové agentury, čtveřice zemřela na hranicích Ukrajiny s ruskou Brjanskou oblastí. "V důsledku střetu z 25. prosince 2022 byli zlikvidováni čtyři sabotéři, kteří se pokusili proniknout na území Brjanské oblasti z Ukrajiny," píše se v prohlášení FSB. Zároveň bylo zveřejněno video, které ukazuje čtyři zakrvavená těla ve vojenských uniformách se zbraněmi.
Ruský prezident Vladimir Putin bude ještě do konce tohoto roku hovořit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentury Interfax to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Detaily o tématech plánovaného rozhovoru ani o jeho formátu ale nesdělil. "Skutečně se takový kontakt připravuje," uvedl Peskov na dotaz novinářů. O formátu jednání Putina se Siem je podle něj ale ještě předčasné hovořit. Si a Putin se osobně setkali naposledy - a zároveň poprvé od únorové ruské invaze na Ukrajinu - v polovině září. Mluvčí Kremlu Peskov také řekl, že Putin už nehodlá do konce roku mluvit s žádným z představitelů západních zemí. Výslovně popřel, že by se plánoval telefonický rozhovor s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v rozhovoru s ukrajinskou televizí podle agentury AP sice přímo nepřiznal zapojení Kyjeva do útoku na letiště Engels, řekl ale, že se jedná "o důsledky ruské agrese" vůči Ukrajině. "Pokud si Rusové mysleli, že je válka hluboko v týlu neovlivní, tak se hluboce mýlili," uvedl Ihnat.
Ukrajina v pondělí požádá o vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN. V neděli to podle agentury AFP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Kyjev tak reaguje na nejnovější protizápadní výroky ruského prezidenta Vladimira Putina, který jimi chtěl ospravedlnit už deset měsíců trvající ruskou válku proti Ukrajině. "Oficiálně vyjádříme svůj postoj. Máme velmi jednoduchou otázku: má Rusko právo zůstat stálým členem Rady bezpečnosti OSN a být v OSN?" uvedl ukrajinský ministr zahraničí. "Máme přesvědčivou a odůvodněnou odpověď: ne, nemá," dodal. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci podle něj ale rozhovory odmítají.
Podle agentury RBK-Ukrajina se na základně Engels ozvaly dvě exploze. Ruský zpravodajský kanál Baza s odvoláním na místní obyvatele uvedl, že se rozezněly sirény leteckého poplachu a bylo slyšet výbuch. "Nenastaly žádné mimořádné události v obytných oblastech města (Engels)," ujistil gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na Telegramu. "Zařízení civilní infrastruktury nebyla poškozena," dodal Busargin. Místní obyvatelé podle něj nejsou nijak ohroženi. Základnu zasáhly už 5. prosince podle Moskvy ukrajinské útoky s pomocí dronů, namířené na dvě ruské letecké základny. Tehdejší údery značně pošramotily reputaci Moskvy a vyvolaly otázku, proč její obranné systémy selhaly. Ukrajina se nikdy veřejně nepřihlásila k odpovědnosti za útoky uvnitř Ruska.
Pád vraku sestřeleného ukrajinského dronu na leteckou základnu Engels v ruské Saratovské oblasti si vyžádal životy tří vojáků. Podle ruských tiskových agentur to v pondělí oznámilo ruské ministerstvo obrany. Letecká technika podle ministerstva poškozena nebyla. Ukrajinská a ruská média předtím informovala o výbuších na letecké základně Engels, která je od frontové linie na Ukrajině vzdálená stovky kilometrů. Kyjev se k útoku nepřihlásil, mluvčí ukrajinského letectva nicméně uvedl, že jde o důsledek ruské agrese vůči Ukrajině.
Ruské systémy protivzdušné obrany Iskander, které Rusko rozmístilo v Bělorusku, jsou plně připraveny k provádění zamýšlených úkolů. Podle agentury Reuters to v neděli řekl vysoce postavený představitel běloruského ministerstva obrany. Prohlášení přichází v době, kdy Minsk čelí zvýšenému tlaku ze strany Moskvy, aby se zapojil do ruské invaze na Ukrajinu. Není jasné, kolik systémů Iskander, které jsou schopny nést jaderné hlavice, bylo v Bělorusku rozmístěno. Jejich rozmístění v Bělorusku oznámil ruský prezident Vladimir Putin v červnu.
Německo kvůli ruské invazi na Ukrajinu prožilo obtížný rok, který přes všechny problémy a existenční obavy přinesl i dobrou věc, a to zkušenost, že společně lze těžkou dobu překonat. V dnes zveřejněném vánočním projevu to prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jeho vánočním přáním prý je, aby tato sounáležitost a naděje nevymizely ani v novém roce.
Steinmeier si přeje i ukončení války na Ukrajině, v rychlé zastavení bojů v dohledné době ale příliš nevěří. Dokud nezavládne mír, který by byl spravedlivý pro Ukrajinu a nezvýhodňoval by agresora, je třeba podle spolkového prezidenta napadeným pomáhat. "Tím také v temnotě bezpráví držíme světlo naděje," řekl.
Ve svém vánočním poselství ocenil Steinmeier statečnost Ukrajinců bránících vlast před ruskou agresí a také soudržnost Evropy. "A naše zem tváří v tvář této výzvě opět překonala sama sebe. Nepropadli jsme panice, nenechali jsme se rozeštvat," řekl.
Od začátku ruské invaze uplynulo už deset měsíců. Některá dříve málo známá ukrajinská města se po 24. únoru kvůli nalezeným masovým hrobům a ostřelování ocitla najednou uprostřed zájmu celého světa. Víte, kde se nachází Buča, Sumy, Cherson nebo třeba Záporoží? Otestujte si své geografické znalosti ve slepé mapě.
Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes v reakci na Putinovy výroky uvedl, že ruský prezident se musí vrátit do reality a přiznat, že je to Rusko, kdo odmítá jednání. "Rusko jednostranně napadlo Ukrajinu a zabíjí její občany. Rusko nechce jednání, ale snaží se vyhnout odpovědnosti," napsal Podoljak na Twitteru.
Podoljak reagoval na Putinovo prohlášení, v němž ruská hlava státu obvinila Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Putin také uvedl, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.
Putin needs to come back to reality.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) December 25, 2022
1. Russia single-handedly attacked Ukraine and is killing citizens. There are no other "countries, motives, geopolitics"
2. Russia doesn’t want negotiations, but tries to avoid responsibility. This is obvious, so we are moving to the Tribunal.
Ruské jednotky vypálily 25. prosince tři rakety na průmyslovou zónu ve městě Kramatorsk v Doněcké oblasti, uvedl starosta Kramatorsku Oleksandr Honcharenko. Při ostřelování nikdo nezemřel.
Podle agentury OSN pro lidská práva v důsledku ruské invaze na Ukrajinu od 24. února do 19. prosince zahynulo 6826 civilistů a nejméně 10 769 je zraněných. Jde však o oběti, i nichž byla potvrzena jména. Reálný počet zavražděných civilistů bude násobně vyšší.
Papež František v neděli ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil "nesmyslnou válku" na Ukrajině a vyzval k jejímu ukončení. Připomněl rovněž další ozbrojené konflikty ve světě zejména na Blízkém východě či v Africe a vzpomněl také na miliony lidí, zejména dětí, které ve světě trpí hladem, zatímco se vynakládají prostředky na zbraně.
"Pomysleme zejména na děti, které po celém světě touží po míru. Podívejme se do tváří ukrajinských bratří a sester, kteří letošní Vánoce prožívají ve tmě, venku nebo daleko od svých domovů kvůli destrukci způsobené deseti měsíci války," prohlásil papež. "Kéž Pán osvítí mysl těch, kteří mají moc umlčet zbraně a okamžitě ukončit tuto nesmyslnou válku," řekla také hlava katolické církve před lidmi, kterých se na Svatopetrském náměstí podle agentury EFE shromáždily desítky tisíc.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Za uplynulých sedm dní vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům 2257 víz dočasné ochrany. Je to téměř stejný počet jako o týden dříve. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země Česko vydalo 471 923 dočasných víz. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra. Víza jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Statistiky za sobotu 24. prosince. pic.twitter.com/obEcfjer6X
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) December 25, 2022
Putin dále uvedl, že Rusko se v ukrajinské krizi "nemohlo chovat tak cynicky jako Západ". "Nemohli jsme! Máme jinou filozofii, jiný postoj k životu a k lidem," řekl. Po neúspěších na bojišti se ruské síly v poslední době soustředí na raketové a dělostřelecké útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu.
"Geopolitičtí oponenti chtějí Rusko roztrhnout prostřednictvím ukrajinské krize, zatímco cílem Moskvy je sjednotit ruský lid," prohlásil také Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Uvedl také, že Moskva je připravena jednat se všemi stranami zapojenými do konfliktu na Ukrajině, Kyjev a jeho západní spojenci prý ale rozhovory odmítají.
"Jsme připraveni jednat se všemi zúčastněnými stranami o přijatelných řešeních, ale je to na nich. My nejsme ti, kdo rozhovory odmítají," prohlásil Putin v rozhovoru v programu nazvaném "Moskva. Kreml. Putin" v ruské státní televizi Rossija 1.
"Domnívám se, že postupujeme správně, bráníme naše národní zájmy, zájmy našich občanů, našich lidí. Nemáme na vybranou, musíme naše občany chránit," dodal Putin, podle nějž se "Rusko vždy snažilo všechny spory řešit mírovou cestou".
Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, připravuje zákon, na jehož základě mají být zvýšeny daně Rusům, kteří opustili zemi. Podle agentury Reuters to v neděli uvedl předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin. Od únorové ruské invaze na Ukrajinu, ale hlavně po vyhlášení mobilizace na podzim, odjely z Ruska desítky tisíc lidí.
"Ti, kteří opustili Ruskou federaci, nejenže na dálku pracují pro ruské firmy, ale také požívají všech výhod, které jim to dává v souladu s legislativou naší země," napsal Volodin na sociální síti Telegram. "Je správné zrušit jim výhody a zavést pro ně vyšší sazbu daně. Na příslušných změnách legislativy pracujeme," dodal.
Kolik Rusů od začátky války svou vlast opustilo, není zřejmé. Některá místní média psala, že do začátku října jich odešlo až 700 tisíc. Mnozí z nich se tak rozhodli poté, co ruský prezident Vladimir Putin v září vyhlásil částečnou mobilizaci.
Šéf loděnice, která vyrábí válečná plavidla a ponorky pro ruské ministerstvo obrany, nečekaně zemřel ve věku 66 let. Informovala o tom ruská agentura TASS. Jedná se o další podezřelé úmrtí vysoce postaveného ruského manažera v letošním roce, připomínají západní média.
Petrohradská Admiralitní loděnice oznámila úmrtí Alexandra Buzakova v prohlášení. Podle textu, na který se odkázala agentura TASS, Buzakov zemřel "předčasně a tragicky", okolnosti ředitelovy smrti ale prohlášení neupřesnilo. Ve funkci generálního ředitele byl od srpna 2012.
V Buči u Kyjeva obnovila provoz restaurace rychlého občerstvení McDonald´s, jejíž budova byla poničená na jaře během ruské okupace. V restauraci bude generátor, který podniku umožní fungování i v době výpadků proudu.
"Neznamená to pro nás prostě jen další otevřenou restauraci… Je to symbol nezlomnosti našich měst: Pomalu obnovujeme to, co bylo zničeno, neboť dobro dál vítězí nad zlem a světlo nad tmou," sdělil McDonald´s.
Restaurace bude fungovat od devíti ráno do devíti večer. V době leteckých poplachů se ale provozovna bude uzavírat, aby mohli její zaměstnanci i zákazníci jít do nejbližšího krytu. Již zaplacené objednávky budou pracovníci dál operativně vydávat.
V centru srbské metropole Bělehradu dnes stovky lidí protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Bělehrad zůstává jediným evropským hlavním městem, kde kromě zastánců Ukrajiny pravidelně protestují i podporovatelé Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal ruskojazyčný server BBC.
Srbsko je jedinou zemí aspirující na členství v Evropské unii, která jednomyslně odmítla na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu uvalit sankce. Ruskou vojenskou agresi, která začala přesně před deseti měsíci, nicméně podobně jako většina států OSN odsoudilo.
Kreml zakázal ruským provládním médiím šířit jakákoli vyjádření o případné další mobilizační vlně, i kdyby tato sdělení vycházela z informací od představitelů ruského parlamentu. Ruskému nezávislému zpravodajskému webu The Moscow Times to řekly dva zdroje z provládních médií. Kreml tímto způsobem zpřísňuje cenzuru, zatímco se šíří spekulace, že Rusko čeká druhá mobilizační vlna, uvedl zpravodajský portál.
"Dosud jsme mohli psát o současné mobilizaci i o možných scénářích a prognózách. Teď ohledně všech předpovědí platí stopka. Požadavek zní, že se nesmí citovat, ani kdyby šlo o vyjádření poslance nebo senátora," uvedl jeden ze zdrojů. Tuto neveřejnou instrukci podle něj média dostala z prezidentské administrativy krátce před začátkem vánočních a novoročních svátků.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve středu navrhl, aby se zvýšil celkový počet vojáků sloužících v ruských ozbrojených silách na 1,5 milionu. K naplnění tohoto cíle by bylo potřeba naverbovat do armády dalších asi 350 tisíc lidí. Šojgu argumentoval, že posílení armády je potřeba pro zajištění "ruské armádní bezpečnosti". Šojgu také navrhoval posunout dolní věkovou hranici pro nastoupení povinné ruské vojenské služby ze současných 18 let na 21 let. Horní věkovou hranici chce posunout z 27 na 30 let.
Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson dnes zahynulo nejméně deset lidí, dalších bezmála 60 je zraněných, uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Nejprve hovořil o 20, pak 35 zraněných, později bilanci zvýšil na 58, z nichž je 18 lidí ve vážném stavu. Zatímco Tymošenko původně informoval o nejméně sedmi mrtvých, ukrajinská prokuratura uvedla, že při útoku zahynulo nejméně osm lidí. Večer už oficiální informace mluvily o nejméně deseti obětech.
"V tuto chvíli víme v důsledku ostřelování centra města nejméně o pěti mrtvých a dvaceti zraněných," uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Podle agentury Ukrinform útok zničil několik budov, na fotografiích z místa jsou vidět hořící auta či vysklená okna domů. Tymošenko později bilanci zvýšil na 35 zraněných, z nichž je 16 ve vážném stavu.
Ostřelování civilních cílů o svátečních dnech odsoudil na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
This is not sensitive content – it's the real life of 🇺🇦.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 24, 2022
Kherson. On the eve of Christmas, in the central part of the city. It's terror, it's killing for the sake of intimidation and pleasure.
The world must see what absolute evil we are fighting against. #russiaisateroriststate pic.twitter.com/ll1KAjHRom
Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson dnes zahynulo nejméně pět lidí, dalších 35 je zraněných. Na komunikační síti Telegram to uvedl zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Útok podle něj mířil na centrum města.
Ukrajinské síly za uplynulý den odrazily ruské útoky téměř u deseti osad, mimo jiné poblíž Andrijivky v Luhanské oblasti, ale také u Bachmutu, Marjinky a několika dalších obcí v Doněcké oblasti.
Ve své ranní svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Rusové podle něj podnikli tři raketové útoky, deset dalších leteckých útoků a přes 60 útoků salvovými raketomety.
"Ve směru na Bachmut nepřítel ostřeloval tanky, minomety a dělostřeleckou palbou oblast, ve které se nachází 25 osad. Jsou mezi nimi Spirne, Berestove, Soledar, Bachmut, Kliščijivka nebo Časiv Jar," píše se v prohlášení generální štábu.
Souhrn posledních událostí:
Ukrajinské síly za pátek odrazily ruské útoky téměř u deseti osad, mimo jiné poblíž Andrijivky v Luhanské oblasti, ale také u Bachmutu, Marjinky a několika dalších obcí v Doněcké oblasti. Ve své ranní svodce to v sobotu uvedl ukrajinský generální štáb.
Někdy ale trvá i několik dní, než se na Putinův stůl dostanou zprávy o vývoji na bojišti, takže do té doby zastarají, uvedli podle WSJ lidé obeznámení se situací. Frontoví velitelé podle zdrojů deníku totiž podávají hlášení ruské tajné službě FSB, která je zpracovává a předává tajemníkovi ruské bezpečnostní rady Nikolaji Patruševovi a až ten je předává Putinovi. Právě radikálně naladěný Patrušev pomohl podle WSJ Putina přesvědčit k napadení Ukrajiny.
Šéf Kremlu každé ráno v sedm hodin dostává psané hlášení o vývoji války. Informace v tomto dokumentu jsou přitom pečlivě podány tak, aby vynikly úspěchy a zapadly přešlapy ruských sil, zjistil americký deník od bývalých ruských zpravodajských důstojníků a dalších ruských činitelů.
Putin dlouho odmítal používat internet, protože se obával, že ho někdo může pomocí digitálních nástrojů sledovat, což ho činí na hlášeních sestavovaných jeho podobně smýšlejícími poradci závislejším.
Putin, je tak podle amerického listu, který se odvolává na rozhovory s ruskými představiteli blízkými Kremlu, v izolaci a nemá nutně přehled o reálné situaci, přestože je nejvyšší velitel ruských ozbrojených sil.
Nejbližší spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina se před ním snaží tajit nepříjemné zprávy o průběhu bojů na Ukrajině, uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ).
"Lidé kolem Putina chrání sami sebe. Mají v sobě zakořeněný pocit, že by prezidenta neměli rozčilovat," sdělila Jekatěrina Vinokurovová, která působila v Putinově radě pro rozvoj občanské společnosti, než ji prezident letos v listopadu odvolal.
Americký systém protivzdušné obrany Patriot je starý a Rusko na něj najde protilék, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Dodání tohoto systému Kyjevu spolu s další vojenskou pomocí přislíbily ve středu Spojené státy.
Ukrajina už dlouho usilovala o dodávku tohoto obranného prostředku; je přesvědčena, že jí pomůže efektivněji čelit ruským plošným útokům na energetickou infrastrukturu.
Kvůli nedostatku elektřiny v síti přestaly v Kyjevě jezdit tramvaje a trolejbusy. Na všech linkách je nahradily autobusy, uvedl dnes na sociálních sítích starosta města Vitalij Kličko. V podmínkách neustálých výpadků proudu žijí obyvatelé obcí okolní Kyjevské oblasti. V Borodjance šel lidem od soboty do úterý proud jen na půl hodiny nebo na hodinu denně, napsala v dnes zveřejněné reportáži ruská redakce BBC s odvoláním na místní obyvatelku.
Rusové, kteří po ruském únorovém vpádu na Ukrajinu odjeli z vlasti, zchudli, ale začali více důvěřovat lidem a častěji také věří, že se jejich život v budoucnu zlepší. Podle zpravodajského portálu Meduza k takovému závěru dospěl nezávislý průzkum sociologů sdružených v projektu OutRush a projektu Noda. Autoři výzkumu se dotazovali ruských emigrantů na jejich životní situaci a pocity v březnu a poté znovu v září. Nejviditelnější a také očekávaný důsledek, který měl pro emigranty odjezd z vlasti, bylo snížení jejich životní úrovně.
Ti, kteří původně uváděli, že jejich příjmy "stačí na domácí spotřebiče, ale ne na auto", tedy největší skupina emigrantů, se často propadli o úroveň níže a nyní konstatují, že příjmy jim "nestačí na domácí spotřebiče, ale stačí na oblečení". Mnozí ruští emigranti dál pracují pro ruské firmy z domova, jiní si do září našli pozici v mezinárodních společnostech, přešli na volnou nohu nebo se stali nezaměstnanými.
Finsko vyzvalo ruskou vládu, aby garantovala bezpečnost finského velvyslanectví v Moskvě. V tomto týdnu tři maskovaní muži házeli předměty na nádvoří ambasády, nikdo nebyl zraněn.
Na tržišti ve Lvově lze koupit busty Volodymyra Zelenského v různé velikosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu se svým týmem pracuje na mírovém plánu, který chce představit v únoru, rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. S odvoláním na evropské a ukrajinské zdroje to napsal list The Wall Street Journal (WSJ). Zelenskyj podle zdrojů listu momentálně zdokonaluje desetibodový plán. Podrobnosti o zmíněných deseti bodech WSJ nezmiňuje.
Představitelé Spojených států, Ukrajiny a NATO uvedli, že vyjednávací pozice Kyjeva při případných hovorech - kde bude nejspíš Ukrajina od Moskvy požadovat zásadní ústupky - bude záviset na jeho pozici na bojišti. Ukrajina se proto připravuje na potenciální mírová jednání vojenskými úspěchy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes po dotazech novinářů řekl, že Moskva o údajném desetibodovém plánu nic neví.
Evropští diplomaté odhadují, že ruský prezident Vladimir Putin chce na Ukrajině mezi únorem a dubnem nadcházejícího roku spustit novou ofenzivu. O mírové rozhovory proto nebude mít zájem, dokud se nepokusí o další vlnu útoků a neuvidí její výsledky, píše WSJ.
Ukrajinské jednotky během uplynulého dne odrazily útok ruských sil v Sumské oblasti, kde se nebojovalo od jara letošního roku. S odkazem na ukrajinský generální štáb to napsal ruskojazyčný server BBC.
Boje se podle ukrajinského velení odehrávají u vesnice Vysoke na východě Sumské oblasti, nedaleko hranic s ruskou Belgorodskou oblastí. Ukrajinci a Rusové na obou stranách hranice se navzájem obviňují z ostřelování, armádní jednotky se tam ale neúčastnily operací od jarního stažení ruských vojáků ze severu Ukrajiny - Sumské, Černihivské a Kyjevské oblasti.
Fotografie hořícího automobilu v Melitopolu. Terčem útoku byl kolaborant, sloužící okupantům jako jeden z policejních velitelů.
A car exploded in the center of occupied #Melitopol. pic.twitter.com/3Phf8SBAaj
— NEXTA (@nexta_tv) December 23, 2022
Nejméně dva mrtvé civilisty si vyžádalo páteční ruské ostřelování Chersonu. Město osvobodila ukrajinská armáda 11.listopadu, od té doby Cherson Rusové ostřelují z druhého břehu řeky Dněpr.
Rusko kritizovalo Evropskou unii za to, že udělila status kandidátské země Bosně a Hercegovině. Podle Moskvy se jedná o součást snahy Západu vnutit zemím západního Balkánu svou politiku.
V centru okupovaného Melitopolu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny dnes vybuchl automobil používaný ruskými okupanty, oznámila ukrajinská média s odvoláním na starostu Ivana Fedorova. Výbuch si vyžádal dva zraněné, uvedl Vladimir Rogov z Ruskem dosazené oblastní správy.
"V důsledku výbuchu auta v centru Melitopolu utrpěli dva lidé zranění," řekl ruským novinářům Rogov, kterého ukrajinská média označují za "gauleitera". Tento titul v nacistickém Německu označoval stranického náčelníka daného území.
Ruští jestřábi už vnímají to, že se ukrajinský prezident nebojí navštívit místa nejostřejších bojů, usuzuje Jiří Just, český publicista žijící v Rusku. Někteří ruští propagandisté podle něj nehledě na to, co poté hlásají na tamních státních kanálech, dokážou Volodymyra Zelenského do jisté míry pochválit za jeho odvahu. "A hlavně i v kontextu toho, že Putin sedí v Rusku a nikam nejezdí," podotýká.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je zpátky v Kyjevě poté, co v předchozích dnech poprvé od začátku ruské invaze opustil svou zemi a navštívil Washington. Zelenskyj to uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích.
"Jsem ve své kanceláři. Pracujeme na cestě k vítězství," řekl prezident ve videu na Telegramu. Krátké sdělení natočil v interiéru své prezidentské kanceláře v ukrajinské metropoli.
Více než měsíc strávil Adam Sybera na severovýchodě Ukrajiny - v Charkovské a Doněcké oblasti. Zabývá se informační válkou. V rozhovoru popisuje, jak se Rusko snaží zakrývat válečné zločiny a prosazovat svůj obraz a interpretaci války.
Souhrn posledních událostí:
Ukrajinské jednotky odrazily útok ruských sil v Sumské oblasti, kde se nebojovalo od jara letošního roku. S odkazem na ukrajinský generální štáb to napsal ruskojazyčný server BBC.
Boje se podle ukrajinského velení odehrávají u vesnice Vysoke na východě Sumské oblasti, nedaleko hranic s ruskou Belgorodskou oblastí. Ukrajinci a Rusové na obou stranách hranice se navzájem obviňují z ostřelování, armádní jednotky se tam ale neúčastnily operací od jarního stažení ruských vojáků ze severu Ukrajiny - Sumské, Černihivské a Kyjevské oblasti.
Ministři financí zemí skupiny vyspělých ekonomik G7 se dohodli, že v příštím roce na ekonomickou pomoc Ukrajině, bránící se ruské invazi, vyčlení až 32 miliard dolarů (asi 731 miliard korun), z toho 18 miliard eur (asi 436 miliard korun) pochází od Evropské unie. Informovala o tom agentura Kjódó.
Ministři v prohlášení po virtuálním jednání uvedli, že suma pomůže Kyjevu stabilizovat ekonomiku, udržet v provozu základní služby a provést urgentní opravy.
Zprávy o dodávce zbraní z KLDR popřelo jak severokorejské ministerstvo zahraničí, tak Wagnerova skupina, která informaci označila za "drby a spekulace". "Každý ví, že Severní Korea Rusku už dlouho žádné zbraně nedodává," prohlásil šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Volodymyr Zelenskyj zveřejnil své tradiční videoposelství, ve kterém si pochvaluje cestu do USA. "Z Washintonu se vracíme s dobrými výsledky. S věcmi, které nám opravdu pomohou," uvedl a poděkoval šéfovi Bílého domu a americkému Kongresu za podporu a pomoc v boji proti ruskému agresorovi. Zmínil rovněž své setkání s polským prezidentem. Zda už je Zelenskyj zpět v Kyjevě, zatím není jasné.
Loď ruského námořnictva se několik hodin pohybovala v části Jaderského moře, kudy prochází klíčový ropovod Trans Adriatic Pipeline, který dodává ázerbájdžánský plyn do Itálie. V Jaderském moři se nachází alespoň jedna ruská bojová loď, která zřejmě sleduje aktivity amerického a italského námořnictva v oblasti, píší to italská média.
V Jaderském moři se v posledních dnech nacházela alespoň jedna ruská bojová loď, několik plavidel italského námořnictva a také bojová skupina kolem americké letadlové lodi George H. W. Bush. Podle záznamů ze satelitu se ruská bojová loď, kterou se nepodařilo ze snímků zcela identifikovat, přiblížila právě k americkým plavidlům.
Při bombovém útoku zemřel představitel ukrajinské obce Ljubymivka, kterého do funkce dosadilo Rusko, informovala média s odvoláním na okupační úřady. Ljubymivka se nachází v části Chersonské oblasti, kterou v současné době kontroluje ruské invazní vojsko.
Moskvou dosazená správa Chersonské oblasti podle agentury Interfax uvedla, že starosta vesnice Ljubymivka Andrij Štepa zemřel při explozi automobilu. Okupační úřady z jeho smrti obvinily "ukrajinské teroristy". Ukrajinské úřady se k incidentu nevyjádřily. Ukrajinská média o Štepovi hovoří jako o okupantovi a člověku, který aktivně spolupracoval s ruskými silami.
Americký systém protivzdušné obrany Patriot je zastaralý a Rusko na něj najde protilék, prohlásil ve čtvrtek podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Dodání tohoto systému Kyjevu spolu s další vojenskou pomocí přislíbily ve středu Spojené státy během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Washingtonu. Ukrajina už dlouho usilovala o dodávku tohoto obranného prostředku, je přesvědčena, že jí pomůže efektivněji čelit ruským plošným útokům na energetickou infrastrukturu.
Válka, mobilizace, bezprecedentní sankce a masový úprk občanů do zahraničí. Ruská ekonomika se sice ukázala podstatně stabilnější, než se domnívali skeptici, kombinace nejistoty a tlaku Západu ji ale postupně podkopává.
Skupina velkých světových ekonomik G7 se chce ještě více zaměřit na podporu protivzdušné obrany Ukrajiny. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která o pomoci jednala se svými kolegy z G7. Skupině, kterou vedle Německa tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA a ve které má zastoupení také Evropská unie, nyní předsedá Berlín.
Při ostřelování ukrajinského Doněcku utrpěl v noci na dnešek zranění bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, který je nyní bezpečnostním poradcem Kremlu. V zasaženém hotelu byl ve stejnou chvíli i proruský premiér Doněcké lidové republiky Vitalij Chocenko. Při útoku zemřel jeden člověk, uvedla ruská tisková agentura TASS. Ukrajinská pohraniční služba dnes dopoledne k incidentu ironicky sdělila, že Rogozina tímto způsobem "uvědomělí" lidé upozornili, že ukrajinskou hranici překročil nezákonným způsobem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států zpět do vlasti setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou. Oznámil to dnes Zelenskyj na sociální síti Telegram, kde rovněž zveřejnil video ze schůzky. Ukrajinský prezident ve středu navštívil Washington, kde jednal s prezidentem Joem Bidenem a vystoupil v Kongresu.
Šéf polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot agentuře Reuters řekl, že hlavy státu spolu hovořily téměř dvě hodiny. "Především o návštěvě prezidenta Zelenského ve Spojených státech a o významu této návštěvy pro podporu Ukrajiny, ale také o dvoustranných vztazích mezi Polskem a Ukrajinou," uvedl.
Kancelář ukrajinského prezidenta na svém webu napsala, že se státníci setkali v polském městě Rzeszów, jemuž Zelenskyj už dříve udělil čestný titul Město-zachránce za pomoc Ukrajincům. Stejný titul obdržela také Praha a další polské město Przemyśl.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na veřejnosti vyjádřil znepokojení ohledně zranitelnosti ruské mládeže. Ta podle hlavy státu čelí náporu dezinformací a informačních útoků na internetu, kde podle Putina chybějí věrohodné informace, uvedla agentura TASS. Těmto úskalím je podle prezidenta záhodno čelit osvětou, výchovou k vlastenectví v nové mládežnické organizaci a podáváním informací prostřednictvím uznávaných profesionálů.
Prezident Volodymyr Zelenskyj na své překvapivé návštěvě Spojených států děkoval za vojenskou pomoc, ale zároveň žádal další. Američany přesvědčoval, že Ukrajina je schopná Rusko vojensky porazit a že je to v zájmu USA. Podívejte se na nejlepší snímky z historické cesty hlavy státu ve válečném stavu.
Představitelé Turecka a Švédska se po dalším kole jednání o odblokování vstupu skandinávské země do NATO neshodli na tom, zda Stockholm plní dohodu, na jejímž základě níž by měly být do Turecka vydány osoby spojené s terorismem.
Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO letos v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Ankary, která je viní z podpory kurdských skupin, jež Turecko pokládá za teroristické. Jejich vstup do aliance dosud neratifikovalo ani Maďarsko.
Po celém Mariupolu ruští dělníci bourají vybombardované budovy rychlostí nejméně jedné za den a mrtvá těla odvážejí společně s troskami. Širokými ulicemi projíždějí ruské vojenské konvoje a z obsazeného jihoukrajinského přístavu se rychle stává ruské posádkové město. Tisíce Ukrajinců, kteří zemřeli, nebo odešli, nahradili ruští vojáci, lékaři či právě stavební dělníci.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavolal designovanému izraelskému předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi, aby mu pogratuloval k volebnímu vítězství a sestavení nové vlády. Netanjahu Putinovi řekl, že doufá v brzké ukončení války a utrpení na Ukrajině.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ministr Sergej Šojgu navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině. Kde přesně byl, agentura RIA Novosti neuvedla. Citovala pouze z prohlášení, ve kterém stojí, že Šojgu pobýval v "oblasti, kde probíhá speciální vojenská operace".
"Sergej Šojgu prověřil podmínky rozmístění personálu a vojenského vybavení v oblasti dočasného rozmístění vojenských jednotek," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zvláštní pozornost prý ministr věnoval "komplexní podpoře vojáků, kteří se podílejí na speciální operaci". Prověřil mimo jiné i podmínky ubytování vojáků, zda netrpí zimou, ale rovněž i zásoby léků a zdravotnického vybavení.
Ve vojenském prostoru Libavá dnes ukončila svůj výcvik první rotace ukrajinských vojáků. Do konce příštího roku jsou v plánu další čtyři kurzy.
Na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která prochází opravami v přístavu Murmansk, dnes vypukl požár. Informoval o tom místní server Aktičeskij obozrevatěl, podle nějž se již plameny podařilo hasit. Větší škody podle loďařské společnosti, která modernizaci provádí, nejspíše nevznikly. O příčinách požáru úřady neinformovaly.
Šéf státní loďařské firmy OSK Alexej Rachmanov uvedl, že se jednalo o lokální požár, který se hasičům již podařilo uhasit. "Nedošlo k žádnému poškození ani škodám," citovala Rachmanova ruská agentura TASS. Podle ní hořelo na ploše šesti metrů čtverečních, asi dvě desítky lidí musely být evakuovány.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Vážení čtenáři a čtenářky, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší zprávy naleznete zde.
Americký prezident Joe Biden novinářům řekl, že Putin se vyhlášením dočasného klidu zbraní snaží popadnout dech.
"Zdráhám se reagovat na cokoliv, co Putin říká. Přijde mi zajímavé, že byl ochoten bombardovat nemocnice, školky a kostely… 25. (prosince) a na Nový rok," uvedl Biden podle agentury Reuters a dodal, že jeho ruský protějšek se podle něj snaží jen popadnout dech.