Vakcína proti ebole funguje, úspěšnost dosáhla 100 procent

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2015 15:11
Vakcínu v africké Guineji vyzkoušely čtyři tisíce lidí, kteří se dostali do blízkého kontaktu s osobami nakaženými ebolou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Ženeva - Výsledky testů s vakcínou proti ebole prováděné v Guineji jsou více než nadějné.

Podle dostupných informací byla úspěšnost látky během klinického testování dokonce stoprocentní.

Vakcínu vyzkoušely čtyři tisíce lidí, kteří se dostali do blízkého kontaktu s osobami nakaženými ebolou. Po deseti dnech se ukázalo, že látka chrání na sto procent, uvedla agentura Reuters. Výsledky jsou podle odborníků "pozoruhodné".

Látka se může začít používat

V Guineji se testuje přípravek VSV-ZEBOV vyvíjený firmami Merck a NewLink Genetic. Podle vědců se už látka může začít používat.

"Účinná očkovací látka proti viru eboly je nyní k dispozici v celosvětovém měřítku," sdělila Světová zdravotnická organizace (WHO). Provedení klinických testů umožnila široká mezinárodní spolupráce mezi WHO a odborníky z Norska, Francie, Švýcarska, Spojených států, Británie a Guineje.

Na financování výzkumu se podílela organizace Welcome Trust a její ředitel Jeremy Farrar označil výsledek testů za pozoruhodný. Šlo podle něj o odvážný počin, protože se testovalo v době, kdy epidemie ještě neskončila. "Doufáme, že bude vakcína dostupná u příštích epidemií eboly, které se nepochybně objeví," řekl.

Vakcína VSV-ZEBOV byla jednou ze dvou testovaných látek. Druhou je očkovací látka vyvinutá britskou firmou GSK a americkým institutem pro alergie a infekční nemoci. Testuje se nyní v Libérii.

Ebolou se hlavně v Africe nakazilo od konce roku 2013 kolem 27 000 lidí a podle WHO jich 11 200 zemřelo.

Nemoc postihla hlavně Guineu, Sierru Leone a Libérii. Z těchto tří západoafrických zemí je 99 procent obětí epidemie.

 

Právě se děje

Další zprávy