V Tunisku dál umírají lidé. Vláda slibuje práci a dávky

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 1. 2011 22:05
Prezident odvolal ministra vnitra a vyzývá ke klidu
Prezident Tuniska Zín Abidín bin Alí kvůli nepokojům odvolal ministra vnitra.
Prezident Tuniska Zín Abidín bin Alí kvůli nepokojům odvolal ministra vnitra. | Foto: Reuters

Tunis - Napětí v Tunisku roste. Nezaměstnanost, nízká životní úroveň a nechuť k autoritářskému režimu vyvolávají v zemi další a další nepokoje.

Střety demonstrantů s policií už si vyžádaly i oběti na životech. Podle oficiálních údajů místních úřadů, na něž se odvolává CNN, přišlo v ulicích o život 23 lidí. Reportéři zahraničních médií i opoziční aktivisté ale hovoří o mnohem vyšších číslech.

Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí na incidenty v ulicích města reagoval odvoláním ministra vnitra Rafíka Belhadže Kásima, který je prý za nezvládnutí situace přímo odpovědný.

Navíc nařídil propustit bezdůvodně zadržované demonstranty. Novým ministrem vnitra by se měl stát Ahmad Friaa.

Zatím poslední pouliční boje se rozhořely v úterý večer na tuniském předměstí Ettadamen, vzdáleném asi patnáct kilometrů od centra.

Podle informací BBC policie rozháněla dav střelbou do vzduchu a slzným plynem. Demonstranti se ale nechtěli uklidnit a předměstím zněla skandovaná hesla "Nebojíme se, nebojíme se nikoho kromě boha!".

Jak uvedla agentura Reuters, kvůli zhoršující se situaci byli během dne po celé metropoli rozmístěni vojáci, kteří střeží křižovatky, důležité budovy a další objekty. V Tunisu a na jeho předměstích byl také vyhlášen zákaz vycházení od osmi hodin večer do šesti hodin ráno.

Buď cukr, nebo bič

Kromě represí se tuniská vláda snaží své obyvatele uklidnit i sliby. Premiér Muhammad Ghannúší podle CNN nařídil, aby každý člověk bez práce, který při hledání zaměstnání vykonává veřejně prospěšné práce, získával od státu každý měsíc sociální podporu.

Foto: Aktuálně.cz

Sociální nepokoje v Tunisku rozpoutala sebevražda absolventa vysoké školy, který nemohl sehnat práci. Mohamed Bouazizi se 17. prosince zapálil přímo před úřadem vlády, čímž reagoval na odebrání povolení k prodeji zeleniny.

Podle zpráv Amnesty International zemřel na následky svých zranění 4. ledna. Zoufalý čin prý inspiroval několik následovníků.

Prezident Zín Abidín bin Alí v Tunisku vládne pevnou rukou už třiadvacet let. A přestože jej západní mocnosti považují za spojence, je neziskovými organizacemi často obviňován z potlačování demokracie a lidských práv.

Protesty v tuniských ulicích, jinak velmi ojedinělé, tento týden přiměly vládu k zavření škol. Prezident navíc přislíbil, že do konce příštího roku vytvoří 300 tisíc nových pracovních míst.

 

Právě se děje

Další zprávy