V Sejmu se hádají o kříž, vadí antiklerikální straně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 10. 2011 22:05
Poláci zvolili liberální Palikotovo hnutí v nedávných volbách
Palikot se poprvé po volbách opřel do silné pozice církve.
Palikot se poprvé po volbách opřel do silné pozice církve. | Foto: Reuters

Varšava - Polským parlamentem hýbe spor o kříž, jež visí v dolní komoře.

Podle zákonodárců antiklerikálního Palikotova hnutí porušuje ústavou zaručenou neutralitu ve věci vyznání, podle národně konzervativní partaje Právo a spravedlnost (PiS) vyjadřuje tradici a národní identitu.

"Členové antiklerikálního Palikotova hnutí jsou lidé se šílenými návrhy, kteří chtějí zničit katolické tradice Poláků a tím i celý národ," tvrdí předseda PiS Jaroslaw Kaczyński.

"Je to určitá tradice, určitá hodnota," řekl Kaczyński o kříži. "Ti, kteří ji chtějí ničit, chtějí ničit národ a tomu se my postavíme," vzkázal členům Palikotova hnutí, které se v nedělních nečekaně stalo třetí nejsilnější stranou v Polsku.

Předseda RP Janusz Palikot v úterý v rozhovoru pro televizi TVN24 řekl, že chce s předsedou Sejmu jednat o možném odstranění kříže z jednacího sálu. Pokud by to nepřineslo výsledky, nevylučuje, že se v této věci obrátí na ústavní soud.

Tomu chce ale předseda druhé nejsilnější strany v Polsku zabránit. Až se sejde Sejm v novém složení, hodlá Kaczyński předložit návrh usnesení, v němž by zákonodárci pravomocným způsobem uznali, že kříž v jednacím sále parlamentu je.

Ocas nebude řídit psa

Do jednacího sálu Sejmu kříž z ebenového dřeva v noci z 19. na 20. října 1997 pověsili dva poslanci z někdejší Volební akce Solidarita (AWS). Poslanci AWS kříž na stěně za zády předsednictví Sejmu umístili bez jeho vědomí. Na tomto místě křesťanský symbol v jednacím sále zůstal dodnes.

Palikot nemůže počítat s tím, že v tažení proti kříži v Sejmu najde spojence. "Bylo by naprostým výsměchem hesel o moderním státu, jaká Janusz Palikot hlásí, kdyby jeho uskupení svoji kariéru v parlamentu začalo válkou o kříž," myslí si polský premiér Donald Tusk. Moderní stát je podle něho takový, který dokáže klíčové instituce ochránit před dlouhými debatami o vzrušujících, ale zástupných tématech.

"Ocas nebude řídit psa," řekl o Palikotově hnutí Stefan Niesiolowski z konzervativního křídla Tuskovy Občanské platformy. Připomněl, že většina Poláků jsou katolíci a Palikot dostal jen deset procent hlasů.

Palikotovo hnutí v této záležitosti nepodpoří zřejmě ani Svaz demokratické levice (SLD), který se snaží prezentovat jako strana, jíž záleží na tom, aby Polsko bylo světským státem.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy