Liberál Tusk vyhrál volby. Vládu sestaví opět s lidovci

Radim Klekner Radim Klekner
10. 10. 2011 9:30
Občanská platforma vyhrála s výrazným náskokem před Právem a spravedlností
Tusk po volbách neskrýval spokojenost. Jeho vládní koalice má opět většinu.
Tusk po volbách neskrýval spokojenost. Jeho vládní koalice má opět většinu. | Foto: Reuters

* V 9:30 bylo sečteno 93 % obvodů * Tuskova Občanská platforma má zatím necelých 39 procenta hlasů

Varšava - Polský premiér Donald Tusk slaví historické vítězství. Jeho liberální Občanská platforma (PO) s výrazným náskokem zvítězila nad opozičními konzervativci z Práva a spravedlnosti (PiS).

Tusk se tak stal vůbec prvním premiérem od pádu komunismu, kterému se podařilo vyhrát dvoje volby po sobě.

Hlas liberálům odevzdalo téměř čtyřicet procent Poláků, kteří se odebrali k volebním urnám, což je o devět procent více, než získalo PiS. A to navzdory mimořádně nízké volební účasti, která nahrávala hlavní opoziční straně. Volit totiž přišla jen necelá polovina těch, kdo k tomu byli oprávněni.

Tusk je spokojen i z toho důvodu, že do vlády nebude muset přizvat postkomunistický Svaz demokratické levice (SLD), jak to naznačovaly předvolební průzkumy. Kabinet snadno sestaví se svým stávajícím koaličním partnerem, s lidovci. Pro ty se vyslovilo 8,6 procenta voličů, přibližně o půl procenta více než pro SLD.

Podle předběžných povolebních průzkumů bude mít Tuskova strana ve čtyřistašedesátičlenném Sejmu 206 a lidovci 30 poslanců, což k vytvoření parlamentní většiny stačí.

Další formace, která se dostala do parlamentu, Hnutí na podporu Palikota (RPP), sice posbírala hlasy deseti procent těch, kdo přišli volit, díky svému přílišnému volnomyšlenkářství a otevřenému antiklerikalismu má ale přibližně stejný koaliční potenciál jako konzervativní PiS.

"Chtěl bych poděkovat všem, kdo pro nás hlasovali, stejně jako těm, kdo tak neučinili, protože odpovědnost za vývoj v této zemi poneseme v příštích čtyřech letech společně," prohlásil premiér smířlivě po oznámení prvních výsledků.

Polsko bude pokračovat v nastoleném kurzu

Polsko tak bude moci pokračovat v nastoleném, silně proevropském kurzu. Čtyřprocentní hospodářský růst, předpovídaný na tento rok, navíc vládě umožní uskutečnit další ekonomické reformy, aniž by přitom řadoví občané museli sáhnout do kapsy hlouběji, než by to pro ně bylo únosné.

Jaroslaw Kaczyński líbá ruku předsedkyni volební komise v místnosti, kde odevzdal svůj hlas.
Jaroslaw Kaczyński líbá ruku předsedkyni volební komise v místnosti, kde odevzdal svůj hlas. | Foto: Reuters

Tuskův kabinet, který usiluje o vstup do eurozóny, bude muset přesto v příštím roce výrazně snížit rozpočtový deficit. Ten letos dosáhl 5,6 procenta hrubého domácího produktu, což se nelíbí ratingovým agenturám.

Zadlužení země se totiž pomalu blíží šedesátiprocentní hranici HDP, kterou nesmí překročit, pokud chce euro skutečně zavést.

"V časech globální ekonomické krize a zmatků na finančních trzích vyžadují i postupné reformy odvážná rozhodnutí," citovala agentura Reuters Tuskova poradce Michala Boniho. "A naše vláda bude tyto reformy uskutečňovat tak, aby byly efektivní."

Ministr financí Jacek Rostowski již oznámil úmysl srazit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP a odvážná rozhodnutí k tomu bude určitě potřebovat.

Kaczyńského kampaň nezabrala

V určitě lepší volební výsledek své formace, přesněji v nepoměrně horší výsledek té Tuskovy, doufal Kaczyński, který proti premiérovi vedl vehementní kampaň.

Volební účast v Polsku byla rekordně nízká.
Volební účast v Polsku byla rekordně nízká. | Foto: Reuters

Poláci, kteří jsou jinak velmi hrdí na svou zemi a minulost, se ale nedali nacionalistickou a silně protievropskou rétorikou PiS ani zlákat, ani zastrašit.

Ze všech postkomunistických zemí jsou k Evropské unii již řadu let nejvstřícnější a odpovídají tomu i jejich ekonomické výsledky. V letech 2008-2009 bylo Polsko jedinou zemí z EU, která si podržela hospodářský růst, a prognózu toho letošního má také ze všech členských států nejoptimističtější.

Myšlenka eura a evropská integrace má u nich stále velkou podporu, a dvě pětiny z nich proto také daly svůj hlas Občanské platformě.

Uvědomují si také, že je pro ně důležité udržovat stejně dobré vztahy s Německem jako s Ruskem, byť v minulosti od obou zemí zažili jen to nejhorší.

Přesvědčená Evropanka, německá kancléřka Angela Merkelová, je v jejich zemi rozhodně populárnější než euroskeptik Václav Klaus, který se oficiálně hlásí ke stejnému liberálně-konzervativnímu proudu jako Tusk.

Evropanštější než Češi byli Poláci mimochodem již za časů hlubokého komunismu a v těchto volbách se to projevilo plnou silou.

 

 

Právě se děje

Další zprávy