Polský zázrak. Silná strana, která jde proti církvi

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2011 18:12
Pro hnutí Janusze Palikota hlasoval skoro každý desátý polský volič
Janusz Palikot.
Janusz Palikot. | Foto: Reuters

Varšava - I přes očekávané vítězství Občanské platformy dosavadního premiéra Donalda Tuska polské volby přece jen jedno překvapení přinesly. Úspěch Janusze Palikota.

Jeho strana, pojmenovaná Palikotovo hnutí, vznikla před rokem, a přesto dokázala získat deset procent hlasů. S programem, který jde proti představě o Polácích jakožto konzervativních a bohabojných lidí věrně naslouchajících názorům a radám katolické církve.

Palikot chce uzákonit potraty, zrušit povinnou výuku náboženství na školách, zlepšit postavení homosexuálů ve společnosti, legalizovat marihuanu a obecněji zmenšit vliv katolického kléru na život a politiku v Polsku.

Málokdo čekal, že s tím dostane deset procent, ale stalo se. Hlasy jeho hnutí bralo hlavně Svazu demokratické levice, jediné významné polské levicové straně, která se propadla na pouhých osm procent získaných hlasů.

Občanská platforma vyhrála s 39 procenty odevzdaných hlasů.
Občanská platforma vyhrála s 39 procenty odevzdaných hlasů. | Foto: Reuters

"Palikotovci" si svůj úspěch ve volební centrále ve Varšavě vychutnávali plnými doušky.

"Vypadá to jako zázrak, ale my v Boha nevěříme, tak si to musíme vysvětlit nějak jinak, lidsky," komentoval podle deníku Gazeta Wyborcza výsledek za mohutného aplausu aktivista hnutí Robert Leszczynski.

Členové hnutí zároveň slíbili svým voličům, že budou hájit ideje moderního, sekulárního státu. Sám Palikot odmítá obvinění, že je nacionalistou nebo populistou. Tvrdí, že je proevropský a že v zahraniční politice chce především dobré vztahy s Německem.

Do vlády to zatím asi nepůjde

Palikot a jeho poslanci budou představitelům církve a nábožensky konzervativním Polákům nepochybně v následujících čtyřech letech svými názory a prohlášeními "pít krev", ale zřejmě jen v opozici.

Staronový premiér Donald Tusk si zřejmě za koaličního partnera znovu vybere Polskou lidovou stranu, v Sejmu (dolní komoře parlamentu) bude mít tato koalice 236 křesel ze 460.

Janusz Palikot.
Janusz Palikot. | Foto: Reuters

Neočekává se, že by Tusk za takové situace s Palikotem vyjednával. Palikot sám Občanskou platformu před rokem opustil, neboť se mu zdála málo liberální. Tusk zase svého bývalého spolustraníka považuje za příliš prostořekého a nevyzpytatelného.

Palikot už před volbami avizoval, že do vlády půjde jen tehdy, pokud partneři přistoupí na uzákonění potratů a zrušení povinné výuky náboženství ve školách. Ani jedno ale Tusk udělat nehodlá.

S Palikotovým hnutím přichází na polskou politickou scénu jakýsi protipól militantně klerikální Ligy polských rodin, která byla v letech 2006 a 2007 součástí vládní koalice premiéra Jaroslava Kaczyńského.

V roce 2007 se ale Liga polských rodin nedostala do parlamentu a letošních voleb se vůbec nezúčastnila.

Na východě a jihovýchodě uspěla nejvíce strana Právo a spravedlnost, jinde vítězila Občanská platforma.
Na východě a jihovýchodě uspěla nejvíce strana Právo a spravedlnost, jinde vítězila Občanská platforma. | Foto: Aktuálně.cz

Konzervativní východ

Deník Gazeta Wyborcza na své internetové stránce zveřejnil velmi zajímavou volební mapu Polska. Vyplývá z ní, že konzervativní, silně katoličtí voliči převládají na východě a jihovýchodě Polska.

V tamních vojvodstvích vyhrála konzervativní strana Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczyńského, zatímco v západním a centrálním Polsku triumfovala Tuskova liberální Občanská platforma.

 

Právě se děje

Další zprávy