Moskva - Na trojnásobek během posledních let vzrostl počet Rusů odsouzených podle protiextremistického paragrafu o šíření nenávisti, a to ze 137 v roce 2011 na loňských 414.
Loni bylo také 526 Rusů odsouzeno za činy proti ústavnímu zřízení a bezpečnosti státu.
Kromě nacionalistů a islamistů jsou mezi odsouzenci i proukrajinští aktivisté, Svědkové Jehovovi i ateisté kritizující pravoslavnou církev, upozornil internetový list Gazeta.ru.
Virtuální výzvy končí i reálným vězením
"Zvýšení počtu extremistických případů zavinil pendrekový systém a politická konjunktura," usoudili experti po analýze soudních statistik.
Většina nových případů souvisí s šířením extremismu po internetu a na sociálních sítích. Virtuální výzvy ale občas končí i reálným vězením pro běžné občany, nepovšimnutým v médiích.
Ruská justice zachází s definicí extremismu daleko volněji než Evropa, a tak se těžiště boje s extremismem může přesouvat podle momentální politické konjunktury, upozornil deník a připomněl, že pro opoziční aktivisty odsouzení za extremismus znamená i omezení jejich účasti ve volbách či při pořádání demonstrací.
Obvinění ze separatismu si kupříkladu vysloužil Rafis Kašapov z Kazaně za poznámku "Krym a Ukrajina se osvobodí od okupantů" na sociální síti.
Konfiskací počítače a odsouzením k 320 hodinám veřejně prospěšných prací skončil případ Jekatěriny Vologženinové z Jekatěrinburgu, obviněné ze šíření nenávisti k "dobrovolníkům z Ruska, bojujícím na východě Ukrajiny", protože na sociální síti přeposílala ukrajinské názory.
V psychiatrické léčebně skončil dobrovolník Alexej Moroškin, který po návratu z Donbasu do Čeljabinska vybízel na internetu k odtržení "svobodného Uralu" od Ruska.
Absurdní příčiny
Záznam v trestním rejstříku lze získat i kvůli absurdnějším příčinám. Opoziční aktivista v Čuvašsku Dmitrij Semjonov doplatil na to, že na sociální síti přeposlal fotografii povstaleckého starosty Doněcka Pavla Gubareva v uniformě zakázané organizace ruských nacionalistů - a to Gubarev opravdu byl jejím členem.
K pokutě 30 000 rublů (asi 11 000 Kč) za "výzvy ohrožující územní celistvost Ruska" byl odsouzen Vladimir Zavarkin z Petrozavodska, který na demonstraci proti gubernátorovi žertem navrhl uspořádat referendum o odtržení regionu, pokud Moskva nevyslyší stížnosti.
Novinářka Polina Danilevičová dostala pokutu za srovnání současné podoby budovy, v níž bydlí, s fotografií z dob německé okupace - na inkriminovaném snímku se totiž vyskytly zakázané nacistické symboly.
Za mnoha případy se podle deníku skrývá byrokratický systém vykazování výsledků i snaha bezpečnostních složek a justice vyjít vstříc signálům shora.