Rusko posílí armádu na západě země. Proti NATO postaví tři nové divize

ČTK ČTK
4. 5. 2016 12:37
Nové jednotky budou rozmístěny v okolí Rostova na Donu na jihozápadě země a ve Smolenské a Voroněžské oblasti na západě Ruska. Každá divize má čítat okolo 10 000 vojáků.
Ruští vojáci na Krymu.
Ruští vojáci na Krymu. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko do konce roku vytvoří na západě a na jihu země tři nové divize, a to jako protiváhu k posilování sil Severoatlantické aliance (NATO) v blízkosti ruských hranic.

Prohlásil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle kterého se kasárna pro nové jednotky už budují. 

Vytvoření tří nových motostřeleckých divizí velení ruské armády avizovalo už v lednu. Podle agentury TASS mají být nové jednotky rozmístěny v okolí Rostova na Donu na jihozápadě země a ve Smolenské a Voroněžské oblasti na západě Ruska.

Každá divize má čítat okolo 10 000 vojáků.

"Ministerstvo obrany přijímá řadu opatření s cílem čelit posilování sil NATO v bezprostřední blízkosti ruských hranic. Do konce roku se zformují dvě nové divize v Západním vojenském okruhu, jedna v Jižním vojenském okruhu," řekl Šojgu během porady s podřízenými.

V současnosti se podle ministra už na místech, kde mají být nové jednotky dislokovány, staví, a to způsobem a technologií umožňující "postavit budovu během tří, maximálně čtyř týdnů". Moduly lze v případě potřeby zase rozebrat a převézt jinam, a to včetně kotelen.

Předpokládá se, že červencový summit NATO ve Varšavě schválí posílení "východního křídla" kvůli obavám východoevropských členů Aliance z agresivní politiky Ruska, jak se projevila anexí Krymu a propuknutím konfliktu na východě Ukrajiny.

Hovoří se například o americké brigádě, která by byla v regionu prakticky nepřetržitě na cvičení, jakož o aliančních praporech v Pobaltí, Polsku a Rumunsku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy