Tisíce studentů opět v ulicích Řecka. Protestovaly kvůli úterní tragické srážce vlaků

Deset strašných sekund a křik pasažérů. Fotografie ukazují rozmetaný řecký vlak
Jeden z přeživších cestujících řekl redaktorům státní řecké televize ERT, že asi deset sekund nevěděl, co se s ním děje. "Byl to prudký náraz, všude plno kouře. Vagon se převrátil a skončil na boku. Pak se nám podařilo z něj vylézt."
"Najednou se rozbila okna a dovnitř do vagonu vlétl nějaký kus železa. Lidé strašlivě křičeli," řekl další zachráněný pasažér televizi Skai TV.
Rychlík z Atén do Soluně byl zaplněný ze dvou třetin - bylo v něm 342 cestujících a deset členů posádky. Jde o nejvytíženější a hlavní řecký železniční spoj.
Z více než 80 zraněných je podle řeckých médií šest v kritickém stavu. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2023 21:40
Tisíce studentů v řadě řeckých měst, včetně Atén a Soluně, v pátek opět demonstrovaly kvůli úterní srážce vlaků, která si vyžádala nejméně 57 obětí, většinou z řad studentů. Manifestace, na nichž lidé viní vládnoucí politiky za dlouhodobě špatný stav řeckých železnic, se konaly už ve středu a ve čtvrtek. Druhým dnem také pokračovala stávka zaměstnanců železnic organizovaná odbory.

V Aténách se večer střetly radikální skupiny s policisty, kteří proti nim použili slzným plyn. "Jejich zisky, naši mrtví" nebo "Nebyla to nehoda, ale vražda" měli napsáno na transparentech účastníci. Mnozí nesli černé a bílé balonky, na bílých měli napsáno "Zavolej, až dorazíš". Takový vzkaz se podle deníku Kathimerini našel na telefonu jedné z obětí. Věta, na niž už rodiče nedostali odpověď, se stala symbolickým sloganem současných protestů.

Demonstrace se i v pátek konala také před nemocnicí ve městě Larisa, kam bylo po srážce vlaků převezeno sedm desítek zraněných a těla obětí, či jejich části. Řada cestujících z vlaku totiž uhořela a jejich identifikace je možná jen díky analýze DNA s pomocí vzorků od pozůstalých, kteří přijeli do Larisy. Právě u tohoto města se v úterý před půlnocí čelně srazil osobní vlak s asi 350 lidmi s vlakem nákladním.

K pátečnímu večeru se podařilo podle agentury Reuters identifikovat 54 obětí, 38 zraněných zůstává v nemocnici, z toho sedm na jednotkách intenzivní péče. Prohledávání a odklizení trosek vlaků pokračovalo i v pátek.

Odbory dnes oznámily, že prodlužují stávku na železnici na celý víkend a žádají schůzku s ministrem dopravy. Až po ní se rozhodnou, zda budou ve stávce pokračovat, napsal deník Kathimerini. Podle něj je úterní tragédie nejhorší železniční nehodou v historii země.

Příčinou srážky vlaků byla zřejmě lidská chyba, zatčen byl už ve středu 59letý přednosta stanice v Larise, který se podle médií přiznal, že udělal chybu, kvůli níž jely vlaky na stejné koleji. Mnozí zaměstnanci železnic se ho ale zastávají s tím, že zodpovědnost by měli nést i ti, kteří dopustili, že na hlavní trati z Atén do druhého největšího města Soluně nefunguje systém včasného varování.

"Federace bila na poplach už spoustu let, ale nikdo ji nebral vážně," uvedla hlavní odborová organizace železničářů. Její představitelé požadují schůzku s novým ministrem dopravy Jorgosem Gerapetritisem. Ten byl do funkce jmenován ve čtvrtek poté, co předchozí ministr dopravy Kostas Karamanlis rezignoval s tím, že přebírá část zodpovědnosti za neštěstí.

Podle AP Karamanlis mimo jiné řekl, že se snažil "ze všech sil" zlepšit železniční systém, který podle něj není ve stavu, který "by odpovídal 21. století". Odboráři chtějí, aby jim nový ministr dopravy předložil jasný časový rámec pro zavedení nových bezpečnostních opatření.

Video: Záběry z následků tragického střetu vlaků v Řecku (1.3. 2023)

Záběry z následků tragického střetu vlaků v Řecku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy