U Paříže útočil podle všeho přistěhovalec z Alžírska, policie ho dopadla při útěku na dálnici

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 8. 2017 21:23
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Na pařížském předměstí Levallois-Perret najelo auto do skupiny francouzských vojáků. Šest z nich bylo zraněno, z toho tři vážněji. Auto do vojáků narazilo, když vycházeli z kasáren na Verdunském náměstí. Pachatel poté ujel. Policisté ho zatkli odpoledne na dálnici na severu Francie. Postřelili ho, nyní je v nemocnici ve vážném stavu. Podle všeho je to 36letý nebo 37letý přistěhovalec z Alžírska. Motiv útočníka je zatím neznámý.
Francouzi zatkli na dálnici muže, který najel autem do vojáků u Paříže | Video: Reuters

Levallois-Perret - V obci Levallois-Perret na severozápadním předměstí Paříže najel vůz do skupiny francouzských vojáků. Několik lidí utrpělo zranění.

Auto do vojáků narazilo zhruba v 8:15 v okamžiku, kdy vycházeli z kasáren na Verdunském náměstí.

Podle pařížské policie bylo zraněno šest vojáků, z toho tři vážněji. Nejsou ale v ohrožení života. Všichni byli odvezeni do nemocnice.

Pachatel z místa ujel, ale policie jej dopadla na dálnici směřující z Francie do Belgie v pronajatém autě, které použil k útoku, a to díky lokátoru GPS, jenž byl ve vybavení vozidla z půjčovny. Zasažen byl pěti střelami, ale navzdory těžkému zranění není v ohrožení života. Při zásahu utrpěl také zranění jeden policista.

Pachatel je podle všeho 36letý nebo 37letý přistěhovalec z Alžírska. Podle agentury AFP měl v zemi povolení k pobytu. Předtím některá média spekulovala o tom, že je ve Francii bez souhlasu. Podle televize BFM byl v policejní evidenci kvůli nelegálnímu převádění cizinců do země. Policie ale dosud tyto informace sdělovacích prostředků o podezřelém nepotvrdila.

"Tento muž, narozený v roce 1980, je pravděpodobný pachatel útoku, protože byl v hledaném vozidle, ve kterém se snažil uniknout," sdělil AFP zdroj blízký vyšetřování. Některá média jako jméno uvádějí Hamú bin Latreche (Hamou Benlatreche) nebo Hamú Bašír, který nebyl znám francouzské tajné službě.

Muž bydlel v departementu Yvelines západně od Paříže. Policie již prohledala jeho byt.

Najel do vojáků záměrně

Policie si zatím není jistá motivem útočníka, kterého v nemocnici vyslýchá. Potvrdila však, že do vojáků narazil záměrně.

"Je to akt odporné agrese," komentoval událost Patrick Balkany, starosta obce Levallois-Perret. Ten podle svých slov celou událost viděl. Tmavý vůz BMW prý stál a čekal, až vojáci vyjdou ven.

Záběry z místa útoku:

Auto najelo do skupiny francouzských vojáků. Záběry z místa útoku | Video: Reuters

"Bez pochyby šlo o záměrný čin," dodal starosta. "Vše se stalo velmi rychle. Vůz se nezastavil. Najel do nich a výrazně zrychlil."

Incident začal vyšetřovat protiteroristický odbor pařížské prokuratury. Policie ale prý pracuje s několika verzemi.

Událost mezitím odsoudila ministryně obrany Florence Parlyová, podle ní šlo o "zbabělý čin". Incident ale podle ní nijak neoslabí odhodlání vojáků střežit bezpečnost ve Francii.

Protiteroristická jednotka

Vojáci byli součástí bezpečnostní operace Sentinelle. V rámci ní hlídkuje francouzská armáda v ulicích Paříže kvůli obavám z terorismu. Operaci spustil v roce 2015 tehdejší prezident Francois Hollande po útocích na redakci Charlie Hebdo. Po útocích z listopadu 2015 počet vojáků navýšil na deset tisíc.

Od té doby došlo k několika dalším teroristickým útokům, které spáchali islamisté nebo lidé inspirovaní tzv. Islámským státem. Během těchto dvou let už zemřelo více než 230 lidí.

Zároveň ve Francii přibývá útoků na vojáky. K poslednímu z nich došlo teprve minulý víkend, kdy útočník vytáhl nůž na vojáky hlídkující před Eiffelovou věží. Útoku kladivem zase museli v červnu čelit strážníci u katedrály Notre-Dame a v únoru na vojáky před Louvrem zaútočil muž s mačetou.

Kamera zachytila útok u katedrály Notre-Dame na policisty | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy