Doživotí v Německu dostali dva jugoslávští agenti. Před 33 lety nechali zavraždit disidenta

ČTK ČTK
3. 8. 2016 11:08
Kdysi vysoce postavení členové jugoslávské tajné služby si v Německu odsedí doživotí. Oba muži jsou starší než sedmdesát let a soudní proces za jejich přičinění na vraždě chorvatského disidenta trval 33 let. Jejich hlavním motivem byly údajně informace o ilegální činnosti syna jednoho z vůdčích jugoslávských politiků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - Doživotí dal ve středu německý soud dvěma kdysi vysoce postaveným členům jugoslávské tajné služby, Zdravku Mustačovi a Josipu Perkovičovi. Uznal je vinnými ze zosnování vraždy chorvatského disidenta Stjepana Djurekoviče z roku 1983, informovala stanice Bayerischer Rundfunk.

Čtyřiasedmdesátiletý Chorvat Mustač byl v letech 1982 až 1985 šéfem jugoslávské tajné služby. Jeho o tři roky mladší krajan Perković byl v době disidentovy vraždy Mustačovým podřízeným, později pomáhal vybudovat tajné služby nezávislého Chorvatska a stal se šéfem chorvatské vojenské rozvědky.

Vrchní soud v Mnichově ve středu oba muže shledal vinnými ze spolupráce na vraždě disidenta Stjepana Djurekoviče, který byl nalezen zastřeleý v garáži bavorského Wolfratshausenu v roce 1983. Mustač podle soudu vraždu nařídil a Perković zorganizoval. Jejich hlavním motivem byly údajně informace, které Djureković měl o ilegální činnosti syna jednoho z vůdčích jugoslávských politiků.

Chorvatsko vydalo Mustače a Perkoviče po dlouhých průtazích do Německa v roce 2014. Záhřeb se snažil zabránit vydání i po vstupu do Evropské unie. Nakonec ale pod pohrůžkou z Bruselu kontroverzní ustanovení v zákoně zrušil.

Už v roce 2008 v Německu odsoudili na doživotí za podíl na Djurekovičově vraždě muže, který vlastnil garáž, v níž disidenta zastřelili. Kdo vraždu provedl, se vyšetřovatelům zjistit nepodařilo.

Podle německých úřadů v někdejším Západním Německu jugoslávské tajné služby v letech 1970 až 1989 zavraždily 22 Chorvatů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy