Dovolená ve vlastním. Češi nově kupují levné bydlení v Bulharsku, nejčastěji investují v Chorvatsku

Adam Váchal Adam Váchal
3. 8. 2016 6:37
Největší zájem v Bulharsku je o lokalitu Burgas u Černého moře, kde lze pořídit apartmán už od necelého milionu korun. To je výrazně méně než v Chorvatsku, kde si Češi pořizují bydlení k rekreaci nejčastěji. Dům v zahraničí podle obchodníků s nemovitostmi vlastní v současnosti desítky tisíc Čechů.
Město Varna, Bulharsko
Město Varna, Bulharsko | Foto: Thinkstock

Praha - Příznivá ekonomická situace nenahrává pouze prodeji tuzemských nemovitostí, stále více Čechů si pořizuje dům v zahraničí. Podle společností, které prodej zprostředkovávají, letos roste zájem především o Bulharsko.

"Zatímco v loňském roce jsme měli každý měsíc jen pár zájemců, za první pololetí letošního roku se nám ozvalo více než tři sta lidí se zájmem koupit v Bulharsku dům," říká jednatel realitní kanceláře Alexandria Real Martin Pinl.

Realitky nedokážou přesně říct, co za nárůstem poptávky stojí, předpokládají však, že je to nízká cena tamních nemovitostí, která začíná v přepočtu zhruba na 13,5 tisíce korun za metr čtvereční. Průměrná cena nových bytů v Praze je pro srovnání pětkrát vyšší.

Největší zájem v Bulharsku je o lokalitu Burgas u Černého moře, kde lze pořídit apartmán už od necelého milionu korun. Cena domů začíná na 1,5 milionu korun. To je výrazně méně než v Chorvatsku, kde si Češi pořizují bydlení k rekreaci nejčastěji.

Dům v zahraničí podle obchodníků s nemovitostmi vlastní v současnosti desítky tisíc Čechů. "Největší zájem ze strany klientů je dlouhodobě především o Chorvatsko a následně Rakousko, kde lidé investují do nemovitostí, které jsou součástí horských středisek," popisuje šéf realitní společnosti Rellox Jan Rejcha. Jeho firma za letošní půlrok zaznamenala zhruba desetiprocentní nárůst poptávky.

O Rakousko stojí především podnikatelé, kteří hledají příležitost, jak investovat či uložit své peníze. Nejčastěji kupují apartmány v horských centrech, které většinu roku pronajímají a několik týdnů v roce na místo sami jezdí na dovolenou. O správu a pronájem apartmánu se jim ve většině případů stará firma, která garantuje určitý výnos, většinou okolo čtyř až pěti procent.

Ručit musíte českou nemovitostí

Přestože podle makléřů platí většina kupců za zahraniční nemovitost v hotovosti, za zvyšující se poptávkou stojí právě i nízké úrokové sazby hypoték. Levných peněz lze využít právě i při nákupu domu či bytu v cizině.

"České banky hypotéky na koupi domu v zahraničí nabízejí. Kupec však musí vždy ručit nemovitostí, kterou má v Česku," popisuje Martin Pinl z Alexandria Real.

Některé společnosti, které zprostředkovávají prodej zahraničních domů, usilují o to, aby se situace změnila a kupci mohli ručit nemovitostí v cizině. Cílí především na banky, které mají zastoupení jak v Česku, tak v zemích, kde realitky domy nabízejí.

Banky však tuto možnost zatím odmítají vzhledem k malému množství lidí, kteří žádají o hypotéku ke koupi bytu či domu v cizině. Alexandria Real proto například začala spolupracovat s chorvatskou VABA bank, ve které drží většinový podíl J&T Banka. Ta poskytuje Čechům hypotéky na chorvatské nemovitosti.

Kde Češi nakupují

Chorvatsko vede

Vůbec největší zájem Čechů o koupi nemovitosti je právě v Chorvatsku. Přestože realitní společnosti nevedou společné statistiky a nejsou známy údaje z přímých prodejů, ročně tam podle nich Češi koupí stovky nemovitostí. Největší zájem mají o domy v blízkosti pobřeží. Ceny apartmánů začínají zhruba na třech milionech korun, domy pak většinou stojí od sedmi milionů korun. Záleží na lokalitě a stáří nemovitosti.

Rakousko pro lyžaře
V Rakousku Češi kupují především apartmány v lyžařských centrech, které následně pronajímají prostřednictvím správcovské firmy. O samostatné domy lidé příliš zájem nemají. Ceny apartmánů začínají v přepočtu na 2,5 milionu korun.

Bulharsko na vzestupu
Nárůst poptávky letos realitní kanceláře zaznamenávají o bulharské nemovitosti. Ty lákají především nízkou cenou. Apartmán u pobřeží lze pořídit už za necelý milion korun, dům pak v přepočtu zhruba od 1,5 milionu korun.

Zájem přišel se vstupem do EU

Přestože Chorvatsko u Čechů vede a některé realitní společnosti se zaměřují výhradně na něj, příkladem je třeba společnost Adriatic Estates, zájem lidé mají také o další země.

Mezi nejčastější lokality, kde Češi nakupují, se řadí Španělsko, Itálie a v menší míře Francie. V nabídce realitek se letos objevují některé exotické lokality. Novinkou jsou apartmány na Kapverdských ostrovech.

Realitní společnosti také nadále nabízejí nemovitosti v USA, především pak na Floridě. Právě tam Češi hojně nakupovali domy či byty v období krize, kdy ceny nemovitostí prudce klesaly, a šlo tak o výhodnou investici do budoucna. Aktuálně však lidé nemovitosti ve Spojených státech přes realitní kanceláře příliš nekupují.

Byznys s prodejem zahraničních nemovitostí se naplno rozjel v roce 2004 poté, co Česko vstoupilo do Evropské unie, a zmizely tak překážky pro přímý nákup nemovitostí v členských státech.

 

Právě se děje

Další zprávy